Hamilelik Döneminde Uzak Durmanız Gereken Şeyler Nelerdir?

hamilelikte yapılmaması gereken şeyler

Hamilelik dönemi, her anne adayı için oldukça riskli bir süreç olarak karşımıza çıkar. Bu riskli süreçte pek çok şeyin önüne ambargo koyan doktorlar, bunu yaparken hem bebek sağlığını, hem de anne sağlığını düşünerek yapmaktadır. Aksi durumda, pek çok rahatsızlık, bu alışkanlıklara ambargo konulmadığı takdirde, oluşabilir ve hatta artabilir. Bu sebepten, bu yazımızda sizlere hamilelik döneminde uzak durmanız gereken 5 şeyi sunduk.

Sizler de daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek istiyorsanız, bir anne adayıysanız, aşağıdaki ortam ve etmenlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Sigara & Sigara Tüketen Ortam

Sigara yahut sigara tüketilen ortamlardan kesinlikle uzak durmalıdır anne adayı. Hem bebeği, hem kendisi, nefes darlığı oluşturacak tütün ve benzeri maddelerden çok kötü düzeyde etkilenebilir. Bu sebepten ötürü, evinizde sigara içiliyorsa; artık içilmemeli ve sizler genelde açık havada bulunmamalısınız. Soğuk kış günlerinde yanan kömür de, sigara kadar zararlı bir ortamın habercisidir, hem siz, hem bebeğiniz için.

Alkol İçeren Maddeler

Alkol içeren maddeler, siz ve bebeğiniz için epey zararlı bir diğer etmendir. Bu sebepten, arkadaşlarınızın ısrarı ile dahi, herhangi bir alkol içeren maddeyi hamilelik döneminde tüketmemelisiniz. Hatta, mümkünse o arkadaşlardan da uzak durmalısınız. Aksi durumda, bebeğinizin ve sizin sağlığınız alkolden kötü etkilenebilir.

Önerilmeyen İlaçlar

Doktor tarafından önerilmeyen, yan etkilerini bilmediğiniz, tanımadığınız herhangi bir ilacı kesinlikle içmeyin. Günümüz Türkiye’sinde anne adaylarının çoğu bilinçli olsa da hâlâ herhangi bir ilacı alıp, doktorunun onayı olmadan içen ve bunu gündelik hale getiren pek çok anne adayı var. Bu durum, çocuğunuzun sakat doğmasına dahi yol açabilecek kadar tehlikeli bir durumdur.

Fast Food Lokantaları

Fast food, hamilelik döneminde tüketilmesi gereken son şeylerden biridir. Aşermeniz dışında fast food ürünlerini olabildiğince az tüketmeniz, doktorunuz tarafından da tavsiye edilen durumlardan bir tanesidir. Zira, fast food üzerinde kullanılan yağların ne olduğu bilinmemekte, maddelerin içeriği hakkında tam olarak bilgi edinilememektedir.

Radyasyon İçeren Cihazlar

Bu tür radyasyon içeren her türlü cihazdan uzak durmanız, sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Radyasyon, bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve gelişimini bozabilir. Bu sebepten, havaalanı, cep telefonu, laptop gibi araçlardan olabildiğince uzak durmanız; zor olsa da, önerilen bir diğer durumdur.

Hamilelik Döneminde Uzak Durmanız Gereken 5 Yiyecek

Hamilelikte (Gebelikte) Neler yenmeli, Neler yenmemeli? Bu yazımızda sizlere, hamilelik dönemi boyunca uzak durmanız gereken yiyeceklerden bahsedeceğiz. Hamilelik dönemi, oldukça riskli bir dönem olmasından ötürü, oldukça dikkat edilmesi gereken dönemlerden biridir aynı zamanda. Gerekli önlemler alınmaz, uzak durulması gereken şeylerden uzak durulmaz ve benzeri pek çok hata tekrarlanırsa; çoğu zaman, hamilelik döneminde sıkıntı yaşayabilir hatta düşük bile yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere, hamilelik dönemi boyunca uzak durmanız gereken yiyeceklerden bahsedeceğiz. Doktorunuza da danışmanız gereken bu tür durumlar hakkında, ön bilgi sahibi olmanız; hamilelik döneminizin güvenli bir şekilde geçmesine olanak sağlayacaktır.

Çiğ Yahut Az Pişmiş Et

Çiğ et, yahut genel tabir ile az pişmiş etler; hamilelik döneminde uzak durulması gereken ilk besinlerden biri. Belki de en mühimi. Zira, bebeğinize, hamilelik döneminde enfeksiyon bulaştırabilir ve benzeri rahatsızlıkların oluşmasını sağlayabilirsiniz. Salmonella dediğimiz bakteriler, az pişmiş etlerde ölmemiş ve bulunuyor olabilir. Bu durumda yediğiniz etin çocuğunuza enfeksiyon olarak geri dönmesi de olasıdır. Hamilelik döneminde kapılan enfeksiyon, çocuğunuzun bebeklik döneminde sarılık ve benzeri hastalıkları kapmasına; bu hastalıkların çocuğunuza kolayca etki etmesine yol açar.

Pastörize Edilmemiş Süt Ürünleri

Pastörize işlemine uğramayan süt ve süt ürünlerinde bulunan listeria adlı bakteri, karnınızdaki bebeğe enfeksiyon bulaştırabilir. Bu enfeksiyon sebebi ile kan zehirlenmesi ve hatta bebek kaybı bile yaşayabilmeniz mümkün. Bu sebepten, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerini hamilelik döneminde kesinlikle tüketmeyin.

Kafein

Sürekli kafein tüketimi, hamilelik döneminde tehlikeli bir durumdur. Eser miktarda kafein tüketimi ise hamilelik için herhangi bir sakınca oluşturmaz. Bu sebepten, günlük kafein tüketiminizi 300 MG ile sınırlayın. Pek çok insanın kahve bağımlısı olduğunu düşünürsek bu durumun hamilelik için en riskli hallerden biri olduğunu söylememiz, rahatlıkla mümkün. Dolayısı ile, hamilelik dönemi boyunca bu durumu ön görmeniz ve kahve tüketiminizi, sadece kahve değil; kafein tüketiminizi azaltmanızı öneriyoruz.

Çay

Hamilelik döneminde, çay da kafein gibi sakıncalı maddelerden bir diğeridir. Demir emilimini azaltma etkisi bulunduğundan çay içimini de hamilelik döneminde oldukça azaltmanızı öneriyoruz.

Yıkanmamış Sebzeler

Yıkanmamış sebzelerin sadece hamilelik döneminde değil, pek çok dönemde riskli durumlar oluşturduklarını bilmekteyiz. Toksoplazma riski ile karşılaşmamak adına, hamile anne adayları yiyeceği sebzeleri olabildiğince iyi bir şekilde yıkamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz