Hamilelik (Gebelik) Enfeksiyonu

hamilelik enfeksiyonu

Anne adaylarını bekleyen en büyük tehlikelerden biri de kadının vajina ve anal bölgesine yerleşen bir tür bakteri olan grup B Streptekoklar (g-BS). İhmal edilmesi halinde doğum sırasında anneden çocuğa geçen bu bakteriler, bebeklerde ciddi problemlere yol açıyor. Grup B Streptekokları, sağlıklı kadınların yaklaşık yüzde 15-40’ında görülüyor. Anne adaylarına yapılacak basit bir testle grup B Streptekok taşıyıp taşımadıklarını öğrenmeleri mümkün.

Yapılan araştırmalarda yaklaşık her 1000 doğumdan birinde bu enfeksiyona bağlı ciddi komplikasyonlar geliştiği saptanmıştır. g-BS özellikle hamilelik döneminde kadınların genital bölgesin hızla yayılan bir bakteri türü. Nadir bir enfeksiyon olmakla beraber bebekte çok ciddi zararlara sebep olduğu için yurtdışında birçok klinikte doğum öncesi rutin tarama testleri içerisine dahil edilmiştir.

g-BS taşıyıcısı olunduğu nasıl anlaşılır?

g-BS testi hamileliğin 35-37’nci haftasında yapılıyor. Bu dönemler dışında yapılan test annenin enfeksiyonu taşıyıp taşımadığı hakkında yeterli bilgi vermiyor. Testin sonucu 2 gün içerisinde alınıyor. Amerikan Pediatri Cemiyeti de g-BS taramasının yapılması öneriliyor.

g-BS Anneye nasıl bulaşır?

g-BS normal şartlarda vajina ve bağırsağa yerleşen ve bu bölgelerde çoğalan bir bakteri türü. Cinsel yolla bulaşmıyor. Anne adayında herhangi bir klinik belirti ve şikâyete sebep olmuyor. Normal sağlıklı bireylerin yaklaşık yüzde 15-40’ında bulunuyor.

g-BS testini yaptırmak zor mu?

Bu testin hiçbir zorluğu yok. Anne adayının jinekoloğu tarafından alınan vajinal sürüntünün laboratuvarda incelenmesiyle sonuç alınıyor.

Eğer g-BS testi pozitif çıkarsa?

Mutlaka her taşıyıcı annenin bebeğinde g-BS enfeksiyonu görülecek diye bir şart yok. Ama yine de hem doktorun hem de anne adayının bu riskle ilgili gerekli tedbirleri alması gerekiyor.

Bebekte g-BS enfeksiyonu riski ne zaman ortaya çıkıyor?

Hamileliğin 37’inci haftasından önce zarların yırtılması durumunda, yine doğumdan 18 saat veya daha önce zarların yırtılması, doğum öncesi dönemde ateşin yükselmesi ve daha önceki doğumlarda g-BS enfeksiyonu görülmüş olması durumunda.

Bebeğimi g-BS enfeksiyonundan nasıl koruyabilirim?

Testi pozitif olan annelerde, bebeği bu riskten korumak amacıyla bazı durumlarda koruyucu olarak antibiyotik kullanılması öneriliyor. Bu durumda anne adayı jinekoloğu ile temasa geçerek tedavi ve süresi hakkında gerekli bilgileri alabilir. Testi pozitif anne adayları enfeksiyon riski için doğuma kadar belirli aralıklarla takip ediliyorlar. g-BS enfeksiyonu ne kadar önemli? Bebekte yaygın iltihap, menenjit ve zatürreye sebep olduğu için çok önemli.

Eğer test pozitif çıkarsa bebek kesin hasta mı oluyor?

g-BS taraması pozitif anne adaylarının yaklaşık 1/100 ünde bebekte g-BS’ye , bağlı etkiler ortaya çıkıyor. Bu durumda kişilerin jinekologlarıyla temasa geçerek tedavi olması gerekiyor. Doktor kontrolü olmadan bilinçsizce antibiyotik kullanmak hem yeni doğan bebekte hem de anne adayında ciddi problemlere sebep olacağından tedavi mutlaka doktor gözetiminde yapılmalı.

g-BS tipleri nelerdir?

Enfeksiyon erken tip ve geç tip olarak iki şekilde kendini gösteriyor. Erken tip enfeksiyon doğumu takip eden 5 gün içerisinde görülüyor. Geç tip enfeksiyon ise doğumu takip eden 7. gün ve 6 ay arasında görülüyor. Erken enfeksiyona göre daha ciddi bir seyir izliyor.

g-BS bebeği nasıl etkilemektedir?

Enfeksiyon erken tip ve geç tip olarak iki şekilde kendini gösteriyor. Erken tip enfeksiyon doğumu takip eden 5 gün içerisinde görülüyor. Bebekte, nefes alma zorluğu, kan basıncı ve kalp atımında düzensizlik, böbrek problemleri, hazımsızlık, yaygın iltihap, zatürreye ve menenjite neden oluyor. Geç tip enfeksiyon ise doğumu takip eden 7’nci gün ve 6 ay arasında görülüyor. Erken enfeksiyona göre daha ciddi bir seyir izliyor. Bebeklerde menenjit, kemik ve eklem iltihapları, kalp enfeksiyonlarına yol açıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz