Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

hamilelik folik asit

Hamilelik döneminde bedenin ihtiyaç duyduğu besinlere gereksinim duyar. Hamile kalmadan önce başlaması gereken vitamin grubundadır. Folik asit bebeğin hücre ve sinir sistemlerinin gelişmesinde çok önemli vitamin grubunda yer alır.

Folik Asit Nedir?

B grubundan suda çözünen bir vitamindir. Doğal besin maddelerinde bulunan şekline folat, ilaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan formuna ise folik asit denilmektedir.

Faydaları Nelerdir?

Folik Asit oldukça önemli bir B grubu vitamini olup özellikle bebeklerde ve hamile kadınlarda eksikliği durumunda çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Folik asit birçok besinde ( baklagiller, karaciğer, balıketi, birçok yeşil sebze ve meyve) bulunmaktadır. Özellikle bebek sahibi olmak isteyen annelerin, bebeğin gelişiminde önemli bir rol oynayan folik asidi hamilelikten ortalama 5-6 hafta önceden almasını tavsiye ediyoruz. Şimdiki yazımızda folik asit kullanımı, faydaları ve folik asidin bulunduğu yiyecekler hakkında bilgiler vererek folik asit eksikliği nelere yol açar bu konuda anne adaylarını aydınlatacağız.

B grubu suda çözünen vitamin çoğu zaman folik asit ya da folat olarak adlandırılır. Oysa bu iki terim birbirinden farklıdır. Folik asit vitaminin en stabil formunu belirtir ve besin maddelerinde nadiren bulunur. Folik asit vitaminin ilaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan formudur. Folat ise doğal maddelerde bulunan şeklidir.

Folat ya da folik asit vücutta özellikle DNA yapımında rol alır. Bunun yanı sıra bazı amino asitlerin metabolizmasında da rol aldığı bilinmektedir.

Bazı durumlarda vücutta folat eksikliği ortaya çıkabilir. Bu durumların en iyi bilineni alkolizmdir. Alkol folatın emilimini engelleyerek eksikliğe yol açar. Besinler yolu ile yetersiz alınması da bir diğer eksiklik nedenidir. Hamilelik ya da kanser gibi hücre bölünme hızının yüksek olduğu durumlarda da vücudun folata olan gereksinimi artacağından eksiklik görülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz