Hamilelik Öncesi Hazırlıklar

gebelik dönemi hazırlık

İyi bir hamilelik dönemi geçirmek her anne adayının en çok istediği şeydir. Ama bunun için iyi bir planlama yapmak gerekir. Bu planı hayata geçirirken sizin üzerinize düşen bazı görevler vardır.  Hamile kalmayı planladığınız andan itibaren dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır.

Gebelik Öncesi Muayene

İlk önce yapmanız gereken en önemli nokta, gebe kalmadan önce bir doktor kontrolünden geçmektir. Bu kontrolün yapılması gebelikte doğumda veya doğum sonrasında normal dışı problemlerin çıkma riskini azalmasına ve gebe kalmadan önce olası rahatsızlıklarınızın tedavileri yapılarak risk faktörlerini azaltmış olacaktır.

Yaşam Tarzında Değişimler Yapmalısınız.

Gebe kalmayı planladığınız andan itibaren eğer sigara ve alkol kullanıyorsanız bunları bırakmalı sigara içlen ortamlardan uzak kalmalısınız. Sivilce için kullandığınız ilaçlar varsa, içeriğinde izotretinoni olanlar erken gebelik döneminde kullanıldığında gelişmekte olan bebek için sakıncalıdır.

Ağrı kesici çok fazla kullanmamak kaydı ile ( şiddetli ve dayanılamayacak ağrılar durumunda) parasetamol içerikli ilaçları kullanmalısınız. (Lütfen bu ilaç konularında uzman doktorlara başvurarak ve durumunuzu belirterek yardım almayı tercih edin.)

Düzenli beslenmeye dikkat edin. Vitamin ve mineral düzeyi bol olan gıdalar tüketin. Steril olmaya dikkat edin. Evinizde hayvan besliyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli husus dışkısıyla temas etmemeniz.

Sauna, bedeninizi zorlayan sporlardan kaçınmalı ve gebelik için uygun aktiviteler yapmanızı öneririz.

 İş Yaşamı

İş yaşamınızda dikkat etmeniz gereken en önemli husus stres ve iş yoğunluğuna kapılıp kendinizi aşırı yormak sizler için sakıncalıdır. Stres den mümkün olduğunca uzak, keyif alacak şekilde çalışmanızı öneririz.

Bu konularda yapmanız gereken uzman psikolog veya psikiyatri uzmanın yardım ve destek almanız hem sizin açınızdan hem de bebeğiniz açısından faydalar sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz