Hamilelikteki Bilek Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

hamilelikte bilek ağrısı

Hamilelikte bilek ağrısı anne adaylarının sıklıkla dile getirdikleri şikayetler arasında yer almaktadır. Hamilelik sırasında yaşanan bu rahatsızlık, kansızlık belirtilerine benzer şikayetler oluşturduğundan çoğunlukla tanısı yanlış konmakta ya da yanlış yöntemlerle iyileştirme yoluna gidilmektedir. Hamile kadınların bileklerinde ve kollarındaki ağrılara ellerde uyuşma şikayetleri eşlik etmeye başladığında bir nöroloji uzmanına başvurmalıdır. Bilek kanallarında sinir sıkışması olarak da bilinen rahatsızlık “karpal tünel sendromu” olarak adlandırılır.

Hamilelikteki Bilek Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Bilek ağrılarının nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber tüneldeki sinirlerin artan basınç nedeniyle baskıya maruz kalması hem ağrılara hem de parmak ucundan başlayan ve ele doğru yayılan uyuşukluk hissine neden olduğu düşünülmektedir.

Genellikle senelerce eliyle ağır iş yapan kişilerle bilgisayar kullanan, yazı yazmayla ilgili işlerde çalışan, bileklerine aşırı yük binen kişilerde daha sık rastlanan bu hastalığa hamilelerde de sık rastlanmasının nedeni vücudun hamilelik döneminde fazla su tutmasının bilek kanalına yaptığı baskıdan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bu rahatsızlığı yaşayanlar genellikle gece uykudan şiddetli kol ağrılarıyla uyanırlar. Ellerde ve parmaklarda uyuşmalar ve karıncalanmalara belirtiler arsında yer alır. Zamanla parmak uçlarında görülen his kaybı elle tutulan objelerin kavranamamasına ve düşürülmesine neden olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu belirtiler boyun fıtığı gibi hastalıkların da varlığına işaret ediyor olabilir.

Hamilelikte Görülen Bilek Ağrısının Tedavisi

Hamilelikte bilek ağrısı şikayetleriniz özellikle gece uykudayken artıyorsa, el ve parmaklarınızda uyuşmalara varsa akla karpal tünel sendromu gelmelidir. Vücudun fazla su tutmasından kaynaklanan bu durum hamilelerin dörtte birinde görülmektedir. Genellikle hamilelik döneminde yaşanan bu rahatsızlık için bir tedavi uygulanmamaktadır. Çoğunlukla doğumun gerçekleşmesiyle birlikte şikayetler tamamen ortadan kalkmaktadır.

Hamilelerin şikayetleri azaltmak için uygulayabileceği basit yöntemler de mevcuttur.

Öncelikle hamilelik sırasında kilo alımına dikkat etmek bu önlemlerin başında gelmektedir.

Bileği zorlayıcı hareketlerden kaçınmak ve elle ağır işler yapmamak yine sıkıntıların azalmasını sağlayacaktır.

Düzenli olarak el bileğini dinlendirmek ve basit masajlar yapmak bileğin rahatlamasında faydalı olacaktır.

Bunların yanı sıra sünger veya plastikten yapılmış avuç içine sığacak boyutta yumuşak bir topu sıkarak yapılacak egzersizler el bilekleri üzerinde faydalı olacaktır.

Hızlı kilo alımı da bilek kanallarındaki baskıyı artırdığından hastalığın tetikleyicisi olabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde beslenmeye dikkat edilmelidir. Hamilelik sırasında görülen bilek ağrıları genellikle hafif ve orta düzeyde ağrılardır ve sürekli değildir. Fakat daha ciddi sorunların tetikleyicisi olabileceğinden mutlaka doktorunuza başvurmanız sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz