Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Bu yazımda özellikle yeni hamile kalmış kadınların en çok merak ettiği konulardan biri olan hamilelikte ilişkiye girilir mi, gebelikte cinsel yaşam nasıl olmalı, gebeyken ilişkiye girmek bebeğe zarar verir mi gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. Eğer hamile kalmayı düşünüyorsanız hamile kalmak için neler yapılmalı konulu yazımı okuyabilirsiniz.

Kadın hamile kaldıktan kısa süre sonra hem psikolojik hem de fizyolojik olarak değişim sürecine girer. Gebeliğin ilk üç ayında gerçekleşen fizyolojik değişimler kadını psikolojik olarak bunaltır. Hormonal değişikler vajinada kanlanmayı artırır, memelerin büyümesine neden olur. Bunun yanında kadında kilo alımı, hamileliğin yarattığı stres, doğum kaygısı, doğumdan sonraki yaşamın stresi kadında ilişkiden uzaklaşma, soğumaya neden olur.

Özellikle ilk aylarda bu durumlarla çok karşılaşılır. Ayrıca hem baba da hemde annede görülen psikolojik bebeğe zarar verme korkusu çiftleri ilişkiden uzaklaştırır.

Hamilelikte İlişki Zararlı Mı?

Uzmanlara göre eğer tıbbi bir engel yoksa ve doktorunuz da aksini söylemediği sürece gebelikte ilişkiden uzak kalınmasına gerek yoktur. Hamilelik süresince ilişkiye girmekten korkmayın. Hamile olmadan önceki yaşantınıza devam edin, belki biraz azaltın. İlişkiye girmek düşüğe neden olmaz. İlişki sırasında doğru pozisyon alındığı sürece bebeğe zarar verme ihtimaliniz yoktur. Bebek plesantanın içinde amniyon sıvısıyla korunmaktadır.

Zaten rahim ağzı da mukus ile korunmaktadır. Sırt üstü yatmak yerine partnerinizin yanına uzanmanız sizi daha rahat hissettirebilir. Karına baskı olmadığı sürece ve anne adayı rahat hissettiği sürece rahatça cinsel yaşamınızı devam ettirebilirsiniz.

Hamilelikte Cinsel Yaşamda Nelerden Kaçınmalısınız?

Hamilelik sürecinde ortaya çıkan sorunlar doğrultusunda ilişkini kısıtlanması gerekebilir. Özellikle düşük riski, erken doğum riski, kanama ve enfeksiyon gibi sorunlar görülüyorsa cinsel ilişkiden uzak kalınmalıdır. Hamilelik döneminde anal seksten kesinlikle uzak durulmalıdır. Anal çıkışın etrafında bulunan bakteriler kolaylıkla vajinaya geçiş yapıp enfeksiyon etkeni oluşturabilir bu bebeğinizin hayatı için riskli olabilir.

İlişki sırasında erkeğin prezervatif kullanması daha sağlıklı olacaktır. Bu enfeksiyonlardan korunmak için dikkat edilmesi gereken bir yöntemdir. İlişki sırasında erkeğin partnerine çok sert davranmama, ani hareketler yapmama konusunda dikkatli olması gerekir.

Hamilelikte İlişki Sıklığı Nasıl Olmalı?

Hamileliğin 3 ila 6. ayı arasında rahatça cinsel yaşamınızı devam ettirebilirsiniz. Ancak 6. ayda ilişki sıklığı azaltmalı 7,8 ve 9.ayda ise uzak durulmalıdır. Gebeliğin son üç ayında spermin prostaglandin hormonu içermesi nedeni ile serviksin açılmasına ve meme başının uyarılması ile orgazmın neden olduğu oksitosin salınımı rahim kasılmalarına yol açabileceği riski ile cinsel ilişki sıklığı azaltılmalı ve meme başı uyarımından kaçınılmalıdır.

Doğum Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilebilir?

Doğum meydana geldikten sonra, normal doğum ise yaklaşık 6-8 hafta sonra sezeryan ise 3.haftadan sonra cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz. Bu süre içinde dokular hasarlarını onarır. Dikişler var ise onlar iyileşir.Genişlemiş olan vajina kendini toplar. Bu süre içinde rengi giderek azalan kanamalar sonlanır. Kadın normal yaşamına döner. Doğumdan sonraki 6. haftada kadın tekrar yumurta üretmeye başlar.

Hamilelikte Kimler Cinsel Yaşamını Kısıtlamalı?

  • Erken doğum riski varsa,
  • Nedeni belli olmayan kanamalar varsa,
  • Rahim ağzı gevşekse,
  • Plesanta rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatmışsa,
  • Su gelmeye başlamışsa(amniyon zarı yırtılmış olabilir),
  • Kadında varolan bir genital enfeksiyon varsa,
  • Erkekte varolan bir genital enfeksiyon varsa,

İltihaplanma meydana gelmiş ise ilişki den uzak durulmalı ve derhal doktora danışılmalıdır. Yukarıda verilen bilgiler tamamen genellemelere dayalıdır, her gebelik birbirine benzese de tamamen farklı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle hamilelikte cinsel yaşam doktorun bilgisi dahilinde sürdürülmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz