Hamilelikte Depresyon ve Aşmak için 3 Öneri

hamilelikte depresyon

Hamilelik döneminiz, pek çok sorunla boğuşurken ve üzerine düşünürken geçebilir. Bunlar, her ailede olan; olağan durumlardır. Ancak, bu durum bebeğinizin de sağlığını olumsuz yönde etkileyerek, doğumunuzun daha zorlu, belki de daha acılı; ve hatta bebeğinizin sağlıksız oluşmasına dahi sebebiyet verebilir.

Depresyonun pek çok sebebi olduğu gibi, en büyük sebeplerinden biri elbette maddi sıkıntılardır. Maddi sıkıntıların boy gösterdiği bir hamilelik döneminde özellikle çocuğunuzun gelişimini ve geleceğini düşünmekten kendinizi alamaz hale gelebilirsiniz. Anne adayı kendisini mutsuz, halsiz, çaresiz, umutsuz ve benzeri durumlarda hissederse; bu hem aileye, hem de bebeğe yansır ve bunun etkileri de maalesef oldukça acı olabilir.

Bugün sizlerle, bu depresyonu atlatmanız adına birkaç öneride bulunacağız.

Kendinize Aktiviteler Edinin

Pek çok anne adayı boş zamanlarında sadece düşünmekle yetinir ve sürekli bu düşünceleri, kötüye yönelir, kötüye döner. Her zaman düşünme şansınız olabilir ancak karnınızdaki bebeği her zaman doğru bir biçimde büyütme şansınız olmayacak. Dokuz ay, on günlük döneminizde, olabildiğince az düşünmeli ve bu düşüncelerinizi pozitif olarak etrafa yansıtmalısınız. Kara düşünceler içerisine girmemek adına, kendinize aktiviteler edinebilir ve bu aktiviteleri, her gün düzenli bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede hem düşüncelerden, hem de sizi alıp götürmesinden biraz daha uzaklaşırsınız.

Nefes Alın

Evet, yanlış duymadınız. Bizler, çoğu zaman standart şekilde nefesler alarak ciğerlerimize ve beynimize gereken hassasiyeti vermiyoruz. Özellikle anne adaylarının, arada bir derin nefesler alması, hem bebeği hem kendisi için önemlidir. Doğum anında bu derin nefeslerin pratiğini yapmanız açısından da, yararlı olabilecek bu derin nefes alma olayı; hem beyninizin, hem de ruhunuzun düşüncelerden arınmasını, hayata bir nebze pozitif bakmanızı sağlayacaktır.

Yalnız Kalmayın

Yalnız kalmayarak düşünmemeye başlayabilmeniz de mümkün. Arkadaşlarınızla, eşinizle, ailenizle ya da herhangi biriyle geçireceğiniz vakitlerde, düşünmeye vaktiniz olmaz, çoğu zaman yalnızca düşünmeden konuşur ve sohbet edersiniz. Bu da sizin kara düşüncelerden arınmanızı sağlar. Hem, konuşmanız çok daha sağlıklı bir yoldur ve bu sayede paylaşarak neşenizi dahi yerine getirebilirsiniz. Hamilelik dönemi boyunca, yalnız kalmamanız, herkesin yararına bir durum olarak gözlemlenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz