Hamilelikte Ev İşi Yapılır Mı?

hamilelikte ev işi

Hamilelik dönemi anne adayının iyi beslenme ve de stresten uzak durması gereken bir dönemdir. Bu dönemde annenin en büyük ihtiyacı istirahat olacaktır. Günümüzde anne adaylarının büyük bir kısmının da çalışıp evlerine bakmak zorunda olduğunu düşündüğünüzde hem iş yaşantısı hem de evin idare edilmesi anneyi bir hayli yıpratır. Eğer ki anne adayı kendisini çok fazla zorlamazsa gebelik günlük hayatı kısıtlayan bir şey değildir.

Büyükler ya da bu konuda tecrübe sahibi olmayanlar her zaman yüksek rafa uzanmamaları, ağır kaldırmamaları, yere eğilerek bir şeyler almamaları hatta ev işleri yapmamaları konusunda da tavsiyede bulunurlar. Ancak bilindiği üzere uzmanlar hamilelikte en önemli şeyin egzersiz olduğunu her defasında açıklamaktadırlar. İşte bu açıklamalar arasında ikilemde kalan bir gebe de her zaman kafası karışık olacaktır.

Hamilelikte Ev İşi Yapmak

Öncelikli olarak bizim burada belirtmemiz gereken şey doktorun ilk muayenesidir. İlk muayene anında eğer ki düşük ya da erken doğum gibi bir risk varsa bu değerlendirilir ve o zaman doktor size yapmamanız gerekenler yönünde telkinde bulunur. Ancak sağlıklı bir şekilde gebeliğiniz devam ediyorsa o zaman ev işi yapmamanız için herhangi bir neden yoktur.

Düşük riski ya da erken doğum risk olan gebelerin günlük ev iş yerini yapmaları ya da çalışıyorlarsa da 32. Haftaya kadar çalışmaya devam etmeleri doktor tarafından onaylandığı sürece sorun yoktur. Çalışan bayanların büyük bir çoğunluğu 32.haftadan sonra 37. Haftaya kadar da çalışmaya devam ederek burada hak ettikleri süreyi doğum sonrasına eklettirirler.

Gebelikte ağırlaşmak çoğu zaman son haftalarda olan bir durumdur. Bu dönemde anne adayı vücudunda artık kendisine ağır gelmesinden kaynaklanan durumdan dolayı rahat hareket edemez bu durumda zaten yerden eğilip bir şey alması mümkün olmayacak ya da ev işleri yaparken zorlanacaktır.

Makaleme başlarken belirttiğim gibi gebelik dinlenmenin ve istirahat etmenin çok önemli olduğu bir durumdur. Yorgunluk ya da uykusuzluk anne adayını zorlayacaktır bu nedenle de hem ruhsal gelişimi hem de fiziksel olarak anne adayının daima rahat edebileceği bir durumda olması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz