Hamilelikte (Gebelikte) Çatlak Problemi

gebelikte çatlak

Bayanlar için kabus haline gelen çatlakların hamilelik döneminde ortaya çıkma oranı %90 mertebesindedir. Özellikle dördüncü aydan sonra daha çok meydana gelir. Bu durum kadınlar üzerinde olumsuz etki yaratmakta, hatta psikolojik çöküntüye ve fizyolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Doğum zamanı yaklaştıkça artan gebelik hormonlarından dolayı, olması gerekenden daha fazla kilo ve çok hızlı kilo almak derinin gerilmesine ve deride çizgiler oluşmasına neden olmaktadır. Bu çizgi veya çatlaklar genellikle karnın alt bölgesinde uzunlamısına oluşmaktadır. Nadiren de olsa göğüslerde, kollarda ve kalçalarda da belirmektedir.

Doğum çatlaklarının genetik olarak da anneden ve kız kardeşten geçebilmektedir. Esmer tenli bayanlarda doğum çatlakları çok fazla değildir; beyaz tenli bayanlarda görülen çatlaklar, daha fazla ve daha belirgindir. Bşrden fazla doğum yapanlarda çatlak görülme oranı daha yüksektir. Az sıvı tüketimi ve gebeliğin ilk haftalarında meydana gelen kusmalar ve bulantılar ise diğer çatlak nedenleridir. Hamilelik ve sonrasında kadınların bu çatlakları kafaya takıp depresyona girmeleri de bu çatlak sıkıntısını daha da artırmaktadır.

Çatlak Oluşumu Nasıl Önlenir?

Doktorunuzun tavsiye ettiği çatlak önleyici kremleri gebeliğin üçüncü ayından sonra tavsiye edildiği şekilde kullanın. Hamilelikte çatlak önleyici krem kullanımı önemlidir.

Gebelikte çatlak önleyici kremler kullanımı açısından tereddütünüz olur ise özellikle E vitamini ve alfahidroksik asit içeren losyonları deneyin.

Kakao yağının çok etkili olduğu iddia edilmektedir. Hamilelikte badem yağı kullanımı şehir efsanesi şeklindedir. Bazı gebelerde badem yağı karında allerjik lekelere sebep olabilmektedir.

Bol sıvı gıda alın. Günde 6-8 bardak su içmeye özen gösterin.

Karnınıza düzenli masaj yapın.

Badem ve bebe yağının çatlak tedavisi için uygun olduğu belirtilmektedir. Yeni oluşmuş çatlaklara kökten çözüm bulan bu doğal karışımlar, bebeğe ve anneye herhangi bir yan etkisi bulunmadığından hamilelik esnasında kullanılmasında sakınca görülmemektedir.

Hamilelik evrelerinde karın ve basen bölgesine nemlendirici kremler kullanımı, selülit ve çatlak riskini aza indiriyor ve oluşan çatlakların görünümünü azaltıyor.

Maalesef tüm önlemlere rağmen gebelerin büyük bir kısmında çatlaklar oluşmaya devam eder. Önlemek mümkün olmaz. Hamilelikte çatlak önleyici kremler kullanarak en azından sizler çabalarınızla miktarın artmasına ve fazla iz kalmasına engel olabilirsiniz.

Doğum sonrası çatlak tedavisi, estetik cerrahi tarafından uygulanan bazı işlemler ve satılan bazı  solüsyonlar yüz güldürücü sonuçlar verebilmektedir. Çözüm olabilecek bir diğer yöntem ise lazer tedavisidir. Bu yöntemle %100’e varan başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz