Gebelikte Seyahat Etmek

gebelikte seyahat

Gelişip büyüyen dünyamızda insanlar, eskiye göre çok daha fazla yer değiştiriyor ve seyahat ediyorlar. Gebelerimiz ne zaman ve ne şekilde seyahat edebileceklerini de merak ediyorlar. Ne de olsa normal hayat düzenimizi bozmak istemiyoruz. Bunun için de aşağıda birkaç kısa önerimiz var. Bunlara dikkat ettiğinizde keyifli seyahat ve tatiller sizi bekliyor olacaktır.

Hamilelikte seyahat etmek için en uygun dönem 14. ile 28. haftalar arası, yani ikinci üç aylık dönemdir. Bu dönemde sabah bulantıları geride kalmış, uyku hali kaybolmuş, düşük yapma olasılığı azalmış ve hamileliğe psikolojik yönden de alışıldığı için gebelik artık keyif verici bir hal almıştır. Bu nedenle bu dönemde gezmek, dolaşmak ve hamileliğin keyfine varmak için tüm şartlar uygundur.

Gebelikte genel olarak yatak istirahatinin önerildiği kanamalı gebelik durumları olanlar ile erken doğum veya düşük risklerini taşıyanlarda kesin olarak seyahat engeli vardır. Bu tip durumlar dışında gebelik genel olarak kesinlikle seyahati ve özgürlüğü tamamen kısıtlayan bir süreç değildir. Tabii, belirli kurallara uymak kaydıyla…

Gebelikte araba yolculuğu

Gebelikte arabayla seyahati kısıtlama ile ilgili bir gereklilik yoktur, yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta kendi rahatınızın sağlanmasıdır. Gebelikte sık görülen ancak normal kabul edilen şikâyetlerden biri de sık idrara çıkmadır. Bu yüzden yolculuğa başlamadan önce mutlaka tuvalete gidiniz. Uzun seyahatlerinizde de idrarınız gelsin veya gelmesin, tüm mola yerlerinde mesanenizi boşaltınız. İdrarınızı uzun süre ile tutmanız idrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir.

Yolculuklarda yeme düzeni değişir ve çok dengeli beslenemeyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki sizin aç kalmanız demek dolaylı olarak bebeğinizin de aç kalması ve vücut direncinizin düşmesi anlamına gelir. Bu nedenle öğün kaçırmamaya dikkat edin. Yanınızda uygun içerikli gıdaları mutlaka bulundurun.

Vücudun susuz kalması, gebelik için oldukça zararlı bir durumdur. Özellikle yaz günlerinde bol sıvı almaya özen gösterin ve musluktan akan suları asla içmeyin. Kapalı şişe sularından içmeyi tercih edin.

Özellikle ilk üç ayda zaten var olan bulantılarınız dolayısı ile seyahatler sırasında kusmalar meydana gelebilir. Bu sıkıntıdan korunmak için seyahate çıkmak mecburi ise doktorunuzun önereceği bulantı önleyici ilaçları kullanabilirsiniz.

Araba içinde uzun süre oturmak bacaklarınızdaki kan dolaşımını etkiler ve ayak ile bileklerde şişmelere neden olabilir. Bu nedenle, uzun süreli yolculuklarda her 1,5-2 saatte bir mola vererek hafif yürüyüş yapmalı ve kan dolaşımınızı arttırmalısınız. Bu şekilde temiz hava da almış olacaksınız. Bu kısa yürüyüşler sırasında, bacaklarınıza germe egzersizleri de yaptırabilirsiniz. Yolculuk sırasında otururken de bazı germe hareketleri yaparak uzun süreli oturmanın olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

Germe egzersizleri için oturur pozisyondayken bacaklarınızı iyice ileriye doğru uzatın, topuklarınız merkez olacak şekilde ayağınızı yavaşça kendinize doğru kuvvetlice çekerek baldır kaslarınızı gerin. Daha sonra ayak bileklerinizi sağa sola çevirin ve parmaklarınızı açıp kapatın.

Özel aracınızda ön koltukta oturmayı tercih edin. Koltuğunuzu en geri pozisyona alarak ayaklarınızı camın önüne torpido gözünün üzerine uzatarak bacakta oluşabilecek venöz dönüş zorluğunu azaltabilirsiniz.

Son aylara kadar, hamileyken araba kullanabilirsiniz. Ancak son iki aya gelindiğinde araba kullanmanız bebeğinizi tehlikeye atabilir. Karnınız büyüdüğü ve direksiyona çok yakın olduğu için olası bir kaza durumunda direksiyonun karnınıza çarpma ve emniyet kemerinin bebeğe zarar verme olasılığı daha yüksektir.

Eğer arabayı kendiniz kullanacaksanız ve aracınızın direksiyonu ayarlanabiliyorsa mutlaka karnınızdan olabildiğince uzak mesafeye ayarlayın.

Hangi taşıt aracı olursa olsun yolculuklarınız sırasında mutlaka “emniyet kemeri” kullanmalısınız. Emniyet kemerini bağlarken karnınızın üstünden değil altından geçmesine ve kalçalarınız hizasında olmasına dikkat etmelisiniz.

Kalça kemiği vücudumuzdaki en güçlü kemiklerden birisidir. Eğer emniyet kemerini tam karnınızın üzerinden geçecek şekilde bağlarsanız olası bir kaza durumunda ortaya çıkan ani ve şiddetli basınç bebeğin plasentasının erken ayrılmasına neden olabilir.

Unutmayınız ki sizin kemikleriniz, kaslarınız, organlarınız ve bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısı bebeği pek çok dış etkene karşı korur. Bu nedenle kendinizi korumanız aynı zamanda bebeğinizi korumanız anlamına gelir.

Eğer hamileyken otomobilinizle yolculuk ederken kaza geçirirseniz mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Kazanın hafif olması durumunda bile bunu ihmal etmemelisiniz. Kaza sonrası kasılmalarınız, ağrınız ya da kanamanız varsa ciddi bir durum oluşabilir.

Gebelikte uçak yolculuğu

Günümüzde artık tüm uçaklar kabin basınç ayarlı oldukları için hamilelikte yolcu uçakları ile seyahat etmek herhangi bir sorun oluşturmaz.

Uçak yolculuğu, hamilelikle birlikte kanama, şeker hastalığı yüksek tansiyon, çoğul gebelik veya erken doğum öyküsü gibi yüksek risk faktörlerinin olmadığı durumlarda 36. gebelik haftasına kadar son derece güvenli olup hamile yolcular havayolu şirketleri tarafından da kabul edilebilmektedir. Ancak 36. gebelik haftasından sonra pek çok havayolu şirketi hamile kadınları uçaklarına kabul etmemektedir. Bunun nedeni anne ya da bebek açısından ortaya çıkabilecek olan riskler değil, havayolu şirketinin havadayken yaşanabilecek olası bir doğum durumunda risk almak istememesidir.

Özellikle 28. gebelik haftası sonrasında uçağa biniş sırasında sorun yaşamamak ve ha uçuşu kaçırmamak için doktorunuzdan “uçak yolculuğu yapmanızda bir sakınca olmadığına” dair bir rapor alıp bunu tüm uçuşlarınız sırasında yanınızda taşımanız uygun olacaktır. Bu raporda, muayene olduğunuzun ve 72 saat içinde doğumun başlayabileceğine ilişkin bir bulguya rastlanmadığının belirtilmesi özellikle hamileliğinizin son dönemlerindeyseniz yararlı olacaktır.

Herhangi bir yerde uzun süre oturmak bacaklarınızdaki kan dolaşımını etkiler ve ayak ile bileklerde şişmelere neden olabilir. Bu nedenle her 1,5-2 saatte bir ayağa kalkıp koridorda yürüyüş yapmalı ve kan dolaşımınızı canlandırmalısınız. Bu kısa yürüyüşler sırasında bacaklarınıza germe egzersizleri de yaptırabilirsiniz. Germe egzersizleri için oturur pozisyondayken bacaklarınızı iyice ileriye doğru uzatın, topuklarınız merkez olacak şekilde ayağınızı yavaşça kendinize doğru kuvvetlice çekerek baldır kaslarınız gerin. Daha sonra ayak bileklerinizi sağa sola çevirin ve parmaklarınızı açıp kapatın.

Uçaktaki kabin basıncı ve oturur pozisyonda kalmak, ayaklarınızda şişmeye de neden olabilir. Ayakkabılarınızı çıkararak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Yürüyüş sırasında rahat ve sağlıklı olmasa da uçuş süresince terlik veya rahat bir ayakkabı giymeniz rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Sıkça endişelenilen ve sorulan sorulardan biri de havaalanına girerken içinden geçilmek zorunda kalınan güvenlik kapı ve dedektörlerinin bebeğe zarar verip vermediğidir. Havaalanlarının girişindeki dedektörler metal dedektörüdür ve X ışını ile çalışmaz. İyonizan radyasyon içermedikleri için bu kapılardan güvenle geçebilirsiniz. Ancak yine de gebe olduğunuzu belirterek, bu kapıların içinden geçmeden, elle arama yapılarak yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Özellikle yurtdışı uçuşlarında gittiğiniz yerdeki sağlık koşullarını ve sunulan sağlık hizmetlerini de araştırıp bilmenizde yarar vardır.

Gebelikte otobüs ve tren yolculuğu

Otobüs veya trenle yolculuğa çıkarken tatlı bir gerginlik ve endişe yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntıyı bir an önce mümkün olduğunca üzerinizden atmaya çalışın.

Hamilelikteki en büyük problemlerden biri de halsizliktir. Kendinizi, dinlenme amaçlı kısa tatillerle toparlayıp enerjinizi arttırabilirsiniz. Moralinizin yüksek olması, gebeliğiniz açısından son derecede önemlidir. Gebelikte sık görülen ancak normal kabul edilen şikâyetlerden biri de sık idrara çıkmadır. Bu yüzden yolculuğa başlamadan önce mutlaka tuvaletinizi yapınız.

Yolculuk sırasında da idrarınız gelsin veya gelmesin mola yerlerinde mesanenizi boşaltınız. Bol bol sıvı almayı da ihmal etmeyin. Yolculuk için rahat edebileceğiniz bol kesimli giysi ve rahat ayakkabılar seçin. Dar kesimli kot veya pantolonlar ile sentetik giysilerinizden uzak durmalısınız. Bu sizi olası mantar enfeksiyonlarından da bir ölçüde koruyacaktır.

Seyahate çıkmadan önce gerekli olabilecek ve hamilelikte güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz ilaçların bir listesini doktorunuzdan isteyin ve bunları mutlaka yanınızda bulundurun. Doktorunuzun haberi ve onayı olmadan hiçbir ilacı kullanmayın, hiçbir aşıyı yaptırmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz