Hamilelikte Omega 3 Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

gebelik omega 3

Balıkta bulunan Omega-3 yağ asitlerinin, anne karnındaki bebeğin beyin oluşumu ve gelişimine katkıda bulunduğu bildirildi. Uzmanlar, hamilelikte beslenmenin büyük önem taşıdığını, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmenin önemli kriterleri, uygun ve düzenli beslenme olduğunu belirtiyor. Bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve kalorinin anneye bağlı bulunduğunu, bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için gerek duyduğu besin maddelerinden birisinin de Omega-3 ve Omega-6 adı verilen yağ asitleri olduğunu tüm uzmanlar söylemektedir.

Bu asitlerin insan vücudunda üretilemediğine, dışarıdan besin yoluyla alınabildiğine dikkati çeken Omega-3’ün en fazla uskumru, sardalye, hamsi, somon ve ton balığında, Omega-6’nın ise ağırlıklı olarak bitkisel sıvı yağlarda bulunmaktadır. Ülkemiz açısından bakıldığında, hamsi ve sardalye çok önemli ve değerli besin maddeleri olarak öne çıkmaktadır. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri, vücutta farklı işlevleri yerine getirirler. Omega-3 retina, beyin ve sperm hücrelerinin işlevlerini hatasız olarak yerine getirmeleri açısından gereklidir. Eksikliği, retinada görme fonksiyonunun azalmasına yol açabilir.

Ayrıca ruh hali, konsantrasyon, bellek, dikkat ve davranış bozukluklarına neden olabilir. Omega-3, doğanın en harika çok yönlü ilaçlarından biridir. Kolesterol düşürücü ilaçlar kadar etkilidir. Ayrıca damar sertliği ve tıkanıklığını, enfeksiyon hastalıkları ve davranış bozuklukları üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Beynin Gelişmesine Katkı Yapıyor

Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin dengeli alınması gerektiğini, bu asitlerin beynin gelişimine, sağlıklı büyümeye ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğunu, cildin nemini koruyarak genç görünmeye ve tüm cilt hücrelerinin işlevlerini düzenlemeye katkı sağladığıdır.

Omega-3’ün kanın akışkanlığını sağladığından, sağlıklı ve uzun bir ömrün anahtarı olduğunu, Omega-6’nın ise pıhtılaşmayı artırdığını söyleyerek konuya daha da açıklayalım.

Yapılan çalışmalar, Omega-3 yağ asitlerinin anne karnındaki bebeğin beyin oluşumu ve gelişimi, görmeyi sağlayan retinanın gelişimi, sinir sisteminin gelişimi aşamalarında önemli rol oynadığını göstermiştir. Öte yandan, anne açısından bakıldığında ise gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılan preeklampsi, erken doğum ve doğum sonrası depresyon risklerini azalttığı düşünülmektedir. Omega-3 yağ asitlerinin aynı zamanda bebeğin büyümesine ve kilo almasına da yardımcı olduğu bu sayede düşük doğum ağırlığının önüne geçebildiği kabul edilmektedir.

Gebelik sırasında yeterli miktarda Omega-3 alan annelerin bebeklerinin uzun dönemde dikkat toplama yeteneklerinin daha fazla olduğu ve benzer şekilde görme gelişimlerinin Omega-3 almayan annelerin bebeklerine göre daha iyi olduğu bilinmektedir. Yapılan bir başka çalışmada, 9 aylık bebeklerin problemle karşılaştığında çözme yetenekleri incelenmiş ve anneleri gebelik sırasında Omega-3 alan bebeklerin bu konuda almayanlara göre anlamlı oranda daha başarılı olduğu görülmüştür.

Gebelikte Beslenme Önerisi

Hamileler ve süt veren annelerin haftada 4-5 kez balık yemesi gerektiğini, balık yenmediği günler Omega-3 yağ asitleri içeren besinlerin alınmasının önem taşıdığı, balığın kızartma şeklinde değil, ızgara ya da buğulama olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Her Sabah Kahvaltıda 2-3 ceviz Yenmeli

Doğum sürecinde bu besinleri tüketemeyen gebeler, özellikle gebeliklerinin ikinci yarısından itibaren Omega-yağ asidi içeren ilaçlar kullanabilirler. Burada önemli olan, balık karaciğerinden hazırlanmış ürünleri kullanmamaktır. Bunlar yüksek dozda A vitamini içerdiğinden bebek üzerinde olumsuz etkilere neden olabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz