Hamilelikte Göğüs Hassasiyeti Hangi Hafta Başlar?

hamilelik göğüs hassasiyeti

Göğüslerinizdeki değişiklik hamileliğin ilk belirtisi olarak göze çarpıyor. Hamileliğiniz sırasında göğüsleriniz büyümeye başlıyor ve duyarlılığı (hassasiyeti) artıyor. Meme hassasiyeti en yaygın gebelik belirtilerinden biri olarak göze çarpıyor. Hamileliğinizin 4. haftası ve 7. haftasından göğislerinizdeki hassasiyet maksimum düzeye çıkar ve 38. haftadan itibaren göğüslerinizden sıvı akıntıları meydana gelebilir. Göğüslerinizdeki değişim gebeliğiniz süresince devam edecek ve bebeğinizin ilk gıdası gelene kadar devam edecektir.

Hamilelikte Göğüs Hassasiyeti Neden Oluşur?

Bu olağanüstü ilişki sizin hormanlarınız ile birebir alakası vardır. Bu hormonlarınız ise östrojen ve progesteron ikilisidir.Gebelik esnasında göğüslerinide yağ ve kan depolanması yaşanır. Peki bu değişimin sonucunda ne olur, size kısaca özetleyelim “Tam bir süt makinası haline gelirsiniz.”

Göğüslerinizin ucu normalden fazla büyüyebilir. Bu sizi belki rahatsız edebilir ama bebeğinizin meme ucunu tutması bakımından son derecede yararlıdır. Gebelik esnasında sizin aerolanız (meme başının etrafındaki karanlık alan) başlangıçta az olabilir ama bu gebeliğiniz ilerledikçe oluşan karanlık alan artacaktır. Göğüslerinizin etrafında benekli alan artacak ve göğüsleriniz yağlanma-kan depolanması süreciyle büyüyecektir.

Hamile adaylarının en çok merak ettiği konu ise göğüslerde olan damarlanmaların artmasıdır. Hatta gözle görülür bir mavi damar yoğunluğu ile karşılacaksınız. Bir problem yok, Çünkü bu mavi damarlar bebeğiniz için besin ve sıvıları daha rahat taşımak için oluşan bir değişimdir. Size iyi haber: Göğüsleriniz büyümeye devam edecek ve gebelik sonrasında bile göğüslerinizin şekli aldığını ve eskisinden daha güzel bir görünüme sahip olacağınızı görmek sizi rahatlacaktır.

Göğüslerdeki Hassasiyeti Gidermek İçin Neler Yapabiliriz?

Eşinize bu durumu mutlaka anlatın. Eşiniz durumun farkında olduğu için ilişki sırasında daha hassas davranması için uyarılarda bulunun. Göğüslerde oluşan gerilmeyi önlemek için gebelik için uygun bir sütyen alın. Uyku sırasında göğüslerinizin sancısından rahatsız iseniz kaliteli pamuk spor sutyen giyin. Eğer ağrılı bir sancı dönemi geçiriyorsanız mutlaka uzmanınıza başvurun  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz