Hamilelikte Göğüsten Süt Gelmesi

hamilelikte göğüsten süt gelmesi

Hamilelikte bayanların iki memesinden de kendi kendine sütlü bir şekilde akıntı gelebilir. Bu akıntıya galaktore ismi verilir. Akıntı gebelik döneminde meydana geldiği gibi gebelikten 2 yıl sonrasına kadar da sürebilir. Ancak emzirmenin bitmesiyle birlikte bu akıntılarında kesilmesi beklenir.  Eğer ki memelerinizden gebelik haricinde akıntı ya da süt geliyorsa o zaman bu durum fizyolojik, kullanılan ilaçlar ya da hormonlarınıza bağlı olabilir.

Fizyolojik olarak memenin elle aşırı bir şekilde tahrik edilmesi ya da meme başının uyarılması halidir. Burada tanının konulabilmesi için dışarıdan memeye uyarının kesilmesi ve sonrasında akıntının olup olmadığına bakılması gerekir.

İlaçlarda göğüsten süt ya da akıntı gelmesine neden olabilir.  Bu ilaçlar genelde doğum kontrol hapları, ülser ilaçları ya da bulantı giderici ilaçlardır.

Yukarıda bahsettiğimiz akıntı nedenleri genellikle dışarıdan müdahale sonucunda meydana gelen durumlardır. Ancak işin bir de endokrinolojik sebepleri vardır. Bu sebeplerin açıklanması kolay kolay olmaz. Ancak burada göğüsten süt ya da akıntı geliyorsa akla gelen bir diğer konuda göğüste bir kitlenin olabileceğidir. Bunun içinde tanının konması gerekir. Eğer ki bir kitle durumu söz konusu ise zaten hastada eşlik eden bir takım bulgularda baş göstermeye başlayacaktır. Örneğin baş ağrısı ve görme bozuklukları olabilir.

İlk tespit için gözle muayene yapılır ve daha sonrasında kafa grafisi ile kitlenin ortaya çıkarılması sağlanır. Eğer ki kitle küçük ise bunun için tomografi çekilebilir. Kitlenin durumuna göre ilaç tedavisi ya da ışın tedavisine geçilebilecektir.

Sonuç olarak tüm girişimler neticesinde göğüsten gelen akıntılar durmuyor ve bu anlamda daha sonra bir gebelik düşünülmüyorsa, sosyal ve seks hayatını olumsuz yönde etkiliyorsa o zaman tüm kanallar çıkarılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz