Hamilelik Belirtisi Yaşayan Kadınların Hissedebileceği Duygular

Hamilelik dönemi, özellikle ilk kez bebek sahibi olacaklar için epey sancılı ve zor bir dönem olarak karşımıza çıkar. Hamilelik belirtilerini ilk kez yaşayan kadınlarda ise, belli başlı duygu karmaşaları boy gösterebilir. Bugün, sizlere hamilelik belirtisi yaşayan bayanların hissedebileceği altı farklı duygudan söz edeceğiz. Pek çoğu hemen hemen benzer olan bu duyguların, bir anda yaşanması ve bir anda bitmesi ise epey olağan bir durum olarak görülebilir.

Hüzün

Ansızın gelen hüzün dürtüleri hamilelik belirtisi yaşadığınız dönemlerde dengesizleşmenize sebebiyet verebilir. Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde sıkça görülen bu hissiyattan kurtulmak adına ailenizin yanında olması gerekmektedir.

“Nasıl Bakacağım?” Hissiyatı

Hamileliğiniz kesinleştiğinde ya da belirdiğinde, bu soru aklınızı kurcalayacak en mühim sorulardan biri olacaktır. Sizi, düşünmeye gark edecek olan bu sorunun cevabı aslında “Yaşayarak” olsa da; hiçbir şekilde bunu kabullenemeyen anne adayları, gereksiz, kendini bitiren evhamlara girecektir.

Gelecek Endişesi

Muhtemelen bir bebeğe sahip olacağınız kesinleştiğinde, nasıl bir dünyaya bebek getireceğinizi düşünüp duracaksınız. Ancak, dünya zaten gün geçtikçe kötüleşen bir yapıya sahip olduğundan, bunu düşünmeniz epey anlamsız. Buna rağmen, evhamınızı hiçbir şekilde; özellikle ilk aylarda atamayacak, hatta bebeğinizi aldırmayı bile düşünecek kadar ileri gidebileceksiniz. Bu şekilde düşünceler, hem sizin hem ailenizin yapısını zedeler. Olabildiğince, düşünmemeye çalışın. Zaten, ilk birkaç ay geçtikten sonra, her şey rayına oturacak ve siz bunları düşünmekten çok; bebeğinizin ayak tepişleri ile uğraşacaksınız.

Sevinç

Elbette, hüzün olduğu kadar duygu karmaşalarının içerisinde bolca sevinç de olacak. Bir bebeğinizin olması, bu dünyada kalıtsal olarak bir “siz” yaratmak anlamına gelir ve bu bir mucizedir. Bu mucizeyi yaşayacak olmanız, sizi özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde, sevinç ve mutluluğa boğacaktır.

Heyecan

Hamilelik belirtisi yaşayan bayanların hissedebileceği bir diğer durum da elbette heyecan. Özellikle ilk belirtiler “acaba” kelimesini akıllara kazırken, gün geçtikçe o acabaların daha fazla pekişmesi sonucunda; kesin bir sonuca varıp heyecana kapılacaksınız. Sonucun, pozitif olması durumunda ise; daha büyük heyecanlar sizi bekliyor olacak.

“Kocam ya istemezse” Hissiyatı

Bu hissiyat, özellikle kesin sonucu aldığınız ve söylemeye kalkışacağınız ilk birkaç gün, kafanızı kurcalayan en büyük sorulardan biridir. Çat diye söylemek varken bunu düşünüp kendi kendinizi yemeniz, size daha tatlı gelecektir zira. Sonunda ise korktuğunuz kadar büyük bir tepkinin olmadığını, hatta sevinç çığlıklarının duyulduğunu işittiğinizde; bu hissiyat koca bir mutluluğa dönüşecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz