Doğum Sonrası Depresyon Nedenleri Nelerdir?

hamilelikte duygusallık

Doğum sonrası depresyonun psikolojik ve biyolojik olarak iki sebebi vardır. Bu sebepler aşağıdaki yazımızda anlatılmıştır. Bebek sahibi olma süreci sancılı ve anne için stresli bir dönemdir. Pek çok kadın doğum yaptıktan sonra kaygılı ve üzgün bir ruh haline girer. Normalde bu süreç 7- 10 gün arasında normale döner ancak daha ağır sorunların görülmesinin sebebi depresyon ve psikozdur. Bu durum 6 hafta içinde sinsice ilerleyen ve 1- 2 yıl süreye kadar uzayabilen bir durumdur.

Doğum sonrası depresyonun psikolojik ve biyolojik olarak iki sebebi vardır. Biyolojik nedenlerde, gebelik döneminde yüksek seviyelere gelen östrojen ve progesteron hormonlarının doğumla birlikte aniden düşmesi depresyona sebep olmuştur.

Doğum sonrası depresyonunun geç bir dönemde başlaması da söz konusudur ki bunun biyolojik sebebi de tiroit bozukluğunun olmasıdır. Ayrıca folat eksikliği de doğum sonrası depresyonunun biyolojik sebeplerindendir.

Psikolojik sebeplere gelince; sosyal stres, kişiler arası ilişkiler ve sosyal ilgiden kaynaklanan bir durumdur. Bazı kadınlar hayatlarını kendilerinden çok dış faktörlerin etkilediğini ve yönlendirdiğini düşünürler ki bu da doğum sonrası depresyonun en büyük psikolojik sebeplerinden biridir.

Psikanalisttik kuramdaki bakış açısına göre; bu durum bağımsız kendi olma duygusunun kaybıdır ve anne bu noktada sadece alıcı rolünü değil besleyici rolünü üstlenir.

Gebeliğin bitmesi durumu fetüsle olan bağı da kopardığı için aynı zamanda değer verilen birinin kaybedildiği hissini de verir.

Normal depresyondan farklı olarak doğum sonrası depresyonunda intihar eğilimi görülmez, süresi de daha kısa bir süreci kapsar. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz