Doğum Tam Olarak Ne Zaman Başlar?

hamilelikte cinsel ilişki

İlk kez doğum yapacak anne adaylarında çoğu zaman bebek doğumdan yaklaşık olarak iki hafta önce aşağı düşer. Daha sonraki doğumlarda doğum başlamadan bebek düşmeyebilir. Ayrıca bu süreç yaklaşık olarak hamileliğin 36. Haftasına denk gelmektedir.

Doğum Ne Zaman Başlar?

Bebeğin aşağı düşmesiyle beraber anne adayında mide yanmaları, artan mide bulantıları, kaburga ağrısı ve nefes darlığı rahatsızlıkları gözlemlenebilir. Bebeğin doğru pozisyonda olup olmadığını ya da aşağı inip inmediğini uzman desteğinin yanında basit birkaç egzersiz ile kendiniz de anlayabilirsiniz. Bunun için anne derin bir nefes alıp, vermeli ve ciğerlerindeki tüm havayı boşaltmalıdır. Daha sonra leğen kemiğinin hemen üt kısmına başparmağınız ve iki parmak daha yardımıyla bastırın. Diğer eliniz ile de rahimin üst kısmına bastırmaya devam edin.

Bebeğin poposu fiziksel olarak daha büyük ve geniştir. Başı ise daha küçük ve serttir. Karnınızın hangi kısmının daha geniş olduğuna bakarak bebeğin düşüp düşmediğini anlayabilirsiniz. Eğer, geniş yüzey karnınızın alt kısmındaysa bebek aşağı düşmüş demektir.

Diğer yandan dikkatli ve yavaş bari biçimde eliniz ile sağdan sola doğru karnınızı itin. Eğer yana ittiğiniz kısım bebeğin poposu ise tüm vücudu hareket edecektir. Ancak başını ittirmişseniz sadece boynu hareket edecek, sırtı sabit kalacaktır.

Ayrıca bu baş ittirme hareketini bebek rahim kanalına inmeden önce yapabilirsiniz. Eğer bebeğin başı rahimde ise hareket ettiremezsiniz. Bebeğin başı doğumdan önce rahime ulaşmışsa yani aşağı düşmüşse muhtemelen anne adayı daha rahat bir doğum süreci geçirecektir. Bebek yan yatıyorsa veya başı yukarıdaysa en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz