Hamilelikte İkinci Trimester Dönemi 14. – 26. Hafta Arası

2. trimester

İkinci Trimester 14. Haftası

Yeni bir dönem başladı. Bebeğiniz solunum yapma çalışmalarını hızlandırdı. Yüzü daha fazla gelişti, yanakları ve burnu daha belirgin. Kas gelişimin hızlanmasına bağlı olarak kafasını dik tutabiliyor, elleriniz ce kollarını hareket ettirebiliyor.

Bebeğiniz farkını ortaya koydu çünkü parmak izleri ortaya çıkıyor.

Bu hafta bebeğiniz için dönüm noktalarından biridir. Troid bezleri hormon üretmeye başlar. Erkeklerde prostat bezi, kızlarda ise yumurtalıklar oluşmaya başlar. Minik bebeğinizin boyu yaklaış olarak 10 cm kadardır.

Bu dönem artık rahat bir nefes alabilirsiniz. Keyifli zamanlar başlıyor. Yorgunluk hissi azalacak ve kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

Hamileliğin ilk döneminde kaybettiğiniz cinsel dürtüleriniz yeniden harekete geçer.

İkinci Trimester 15. Haftası

Müjde, bebeğinizin saçları çıkıyor. Languo adı verilen bu tüyler 26. Haftaya kadar kaybolurlar. Bu dönemde bebeğinizin cildi oldukça incedir. Dışarıdan bakıldığında damarları görülebilir. Kas gelişimi hızlanır. Ellerini yumruk yapabilir, parmağını emebilir.

Alış-veriş zamanı! Artık hamile kıyafetleri almanın zamanı geldi. Eski kıyafetlerinizle vedalaşın karnınız büyümüştür ve rahminizi bir top gibi hissedebilirsiniz. Yine bu dönemde göğüslerinizden sıvı gelebilir. Endişe etmenize gerek yok, bu normal bir durumdur.

İkinci Trimester 16. Haftası

Bebeğiniz dünyaya göz kırpmaya başladı. Yüz kasları geliştiği için ağzını açıp kapatır, gööz kapaklarını hareket ettirir. Yüz daha da normal bir hal almıştır, gözleri ve kulakları yerli yerindedir. Bağırsaklarında fetal denilen dışkı birikmeye başlar. Dolaşım sistemi tam işlevini yapmaya başlamıştır. Göbek kordonu olgunlaşmıştır ve bebeğin eşi olan plasenta bebeğinizle aynı büyüklüktedir. Bebeğiniz artık avucunuza sığacak büyüklüğe sığacak büyüklüğe ulaşmıştır. Bebeğiniz solunuma ve ışığa karşı reflekse başlar.

Anne ve babaların en çok merak ettiği konuyu açıklık getirelim. Bu haftanın sonunda doğru ultrasın yaptırdığınızda bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Bebeğiniz bu haftada daha da hareketlenir ve tecrübeli anne adayları bu hareketleri hissedebilir.

Bu hafta yapmanın gereken üçlü tarama testini ihmal etmeyin! Down sendromu açısından önemli olan bu testi yaptırmak için en uygun zaman aralığı 16 ve 20. Haftalar arasıdır.

İkinci Trimester 17. Haftası

Bebeğiniz yağ depolarını doldurmaya başladı. Bu da bebeğinizin yeni ve hızlı bir büyüme dönemine girdiğini gösterir. Artık bütün organ sistemleri çalışıyordur. Minik çiçeğiniz içinde bulunduğu sıvıyı ciğerlerine çekip dışarıya vererek solunum sisteminin temellerini sağlamlaştırır.

Yine bu hatfada bebeğinizin minik kalbi inanılmaz bir hızla çalışır. Vücuduna günde yaklaşık olarak 25 – 30 litre kan pompalar.

Bu süreçte bebeğinizin büyümesine bağlı olarak 2 ila 4 kilo almanız normaldir. Rahminizi göbek deliğinizin 3 – 4 parmak altında hissedebilirsiniz. Yine bu dönemde birçok anne endişeye kapılabilir. Bebeğin sağlığı, doğumu nasıl ve nerede olacağı gibi düşünceler yoğunlaşabilir.

Yaptıracağınız üçlü test bu endişeleri azaltmanıza yardımcı olacaktır.

İkinci Trimester 18. Haftası

Her şey yolunda! Bebeğiniz yaklaşık olarak 12,5 – 14 cm boyunda ve ağırlığı da 150 gram kdardır. İskeletin gelişimi devam eder. Kemikleri daha da sertleşmeye başlar. Bu haftada bebeğiniz kendine uyku pozisyonları belirler. Artık hareketlerini daha fazla hissetmeye başlarsınız. Dışarıdan gelen uyarılara daha duyarlı olmuştur.

Bebeğinizin kemik gelişimi hızlandığından kalsiyum takviyesi almayı ihmal etmeyin.

Bu haftada bebeğinizin kaşları yavaş yavaş belirmeye başlar. Kız bebeklerde ilkel yumurta hücreleri belirir. Erkek bebeklerde ise prostat bezi gelişimini tamamlar.

Artık hamile olduğunuz dışarıdan bakıldığında rahat bir şekilde fark edilir. Artan kan hacminize bağlı olarak bazı şikayetleriniz olabilir. Düz kaslarınızdaki gevşemelere bağlı olarak tansiyon düşmeleri yaşayabilirsiniz.

İkinci Trimester 19. Haftası

Bu haftada bebeğinizin vücudunu vernix caseosa denilen kremsi bir maddeyle kaplanır. Bu madde onun cildini uzun süre içinde kaldığı sıvının etkilerinden koruyacaktır. Ultrasonda baktığınızda bebeğinizin sürekli hareket halinde olduğunu göreceksiniz. İçinizde bir kıpırtı şeklinde hareketleri hissedebilirsiniz.

Kilonuzun artması nedeni ile vücudunuzun da çatlaklar meydan gelmeye başlayabilir. Çatlaklar kaşıntı yapabilir. Çatlakları azaltmak ve engellemek için çeşitli kozmetik ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Bunun yanında bol bol sıvı almanızda yararlı olacaktır. Yine bu haftada göğüs uçlarınız büyür ve kahverengi alan giderek genişler. Bu durum normaldir ve doğumsan sonraki bir yıl boyunca devam edebilir.

İkinci Trimester 20. Haftası

Hamileliğnizin ilk yarısı bitti. Bebeğinizin beynindeki hızlı gelişim devam ediyor. Cildi kalınlaşmaya başladı. Koku, tat, duyma, görme ve dokunma duyuları aktif olmaya başlar. Vücudunu kaplayan tüyler yoğun olarak baş ve boyun bölgesinde görülür. Kalp atışları hızlanır. Erkek bebeklerin testisleri karından torbaya doğru ilerler. Kız bebeklerin ise yumurta hücresi üretim süreci tamamlanmıştır.

Artık minik çiçeğinizin hareketleri daha hızlı ve kuvvetlidir. Ağırlığı yaklaşık olarak 250 – 400 gram civarındadır.

Rahminizin üst tarafı göbek hizasına kadar gelir ve göbek deliğiniz ile kasığınız arasında koyuluk oluşmaya başlar. Buna linea nigra denir ve doğumdan sonra kaybolacaktır. Rahminizin genişlemesi nedeni ile midenize, böbreklerinize ve ciğerlerinize baskı artabilir. Zaman zaman nefes almakta zorlanma ve idrara sık çıkma gibi şikayetleriniz olabilir.

İkinci Trimester 21. Haftası

Bu hafta bebeğinizin kalp kası iyice güçlenir. Kırmızı kan hücreleri üretilmeye başlandı ve kanı daha etkili bir biçimde pompalar. Dilindeki tat alma duyusu gelişimine devam eder.

Kilo artışınız artık hızlanmaya başlar. Bu nedenle yediklerinize dikkat ederek çeşitli besinler tüketmeye çalışın. Mümkün olduğu kadar kilo aldırmayan gıdalar tercih edin. Bu dönemde ayaklarınızda ve bileklerinizde şiimeler olabilir. Bol bol su içmek ve çok uzun süreler ayakta kalmamanız size yardımcı olacaktır.

Eğer önceki haftalarda başlamadıysanız demir desteği almanız gerekir.

İkinci Trimester 22. Haftası

Müjde artık bebeğiniz artık sesiniz duyuyor. Onunla konulabilir, ona şarkılar söyleyebilirsiniz. Sizden gelecek seslere tepkiler vermeye başlamıştır. Ona müzik dinletebilirsiniz. Özellikle de klasik müziğin, ruhsal gelişimde olumlu etkiler olduğuna dair çalışmalar yapılmıştır. Dokunma duyusunun gelişmesi ve beynindeki gelişim sonuncunda vücudunu ve çevresini öğrenmeye başlar.

Bu süreçte artan kan miktarınızdaki sıvılaşmadan dolayı fizyolojik anemi oluşabilir. Kan sayımı yaptırarak bu durumu tespit edebilirsiniz. Bu durum normaldir ve demir alımınızı düzenleyerek korunabilirsiniz. Yüne bu gelişmeler olurken dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Bunun nedeni karnınızdaki büyüme bağlı olarak beliniz içer doğru genişleyebilir ve denge merkeziniz kayabilir, bel ağrıları hissedebilirsiniz. Bu dönemde topuklu ayakkabı giymekten kaçının ve ortopedik düz ayakkabıları tercih edin.

İkinci Trimester 23. Haftası

Bebeğiniz artık küçük bir insan görüntüsündedir. Sizi daha iyi duyabilir.

Bu hatfada bebeğinizin gözleri tamamen belli değildir. Pankreası insülin salgılamaya başlamıştır.

Sizde ise kilo artışı devam eder. Ağırlığınızın artması ile kramp şikayetleri yaşayabilirsiniz. Kalsiyum ve magnezyum alarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Babalar sıra sizde! Artık bebeğinizin hareketlerini dışarıdan görebilirsiniz.

Elinizi karnınıza koyduğunuzda onun hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğinizin hareket alanı genişletmiştir ve takla atıyormuş gibi hareket eder. Bu hareketler bebeğinizin kas gelişimi için çok önemlidir.

Bu haftalarda doğan bebekler düşük değil erken doğum olarak adlandırılır.

İkinci Trimester 24. Haftası

Bu hafta bebeğinizin dönüm noktalarından biridir. Bu haftadan sonra bebek annesinden bağımsız, annesinin vücudu dışında yaşamını devam ettirebilecek hale gelir. Fakat erken doğum bir çok sorunu da beraberinde getirir. Erken doğan bebekler yoğun bakım ortamında yaşatılabilir. Önemli olan kalıcı herhangi bir hasarın oluşmamasıdır. Örneğin; görme, duyma, solunum ve zihinsel gelişimin nasıl etkilendiği bilinmemektedir.

24. haftada bebeğinizin akciğerlerindeki damar yapıları olgunlaşır ve neredeyse bütün organları işlevlerini yerine getirmeye başlar.

Hormonlarımızın etkisi ile bu dönemde diş eti kanamaları yaşayabilirsiniz. Diş etlerinizde çekilmeler, hatta ileri safhalarında diş dökülmeleri meydana gelebilir. Bu tarz şikayetleriniz olduğunda yapmanız gereken bir diş hekimine başvurmaktır. Yine bu hatfada hamileliğe bağlı olarak gelişen şeker hastalığını kontrol ettirmeniz gerekir. Doktorunuzun yapacağı glukoz tarama testi sonuç alabilirsiniz.

Bu haftalarda erken doğum hakkında doktorunuzdan bilgi alın ve belirtilerini öğrenin.

İkinci Trimester 25. Haftası

Güzel haberler geliyor! Doppler ultrason ve steteskop ile bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Artık cinsiyeti ile ilgili gelişimleri de tamamlandığı için cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Erkek bebeklerin testisleri skrotum içine yerlerini aldı, kız bebeklerin ise vajinası oluştu. İskeleti kemikleri, eklemleri tam şeklini aldı. Bebeğinizin tat alma duyusu tamamen gelişti. Bunun yanında solunum sistemi gelişimini sürdürmektedir.

Bebeğiniz giderek büyüyor. Artık hareketlerini daha sert hissedebilirsiniz.

Rahminizin giderek büyümesi nedeni ile bel ağrılarınız daha da şiddetlenebilir. Bu normal bir durumdur. Midenize baskı giderek arttığından, buna bağlı olarak midenizde yanma hissedebilirsiniz. Bu dönemde göz kurulundan rahatsız olabilirsiniz. Yapay göz yaşı kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

İkinci Trimester 26. Haftası

Bebeğinizin akciğerleri gelişmekte ve doğuma kadar gelişim sürecek. Bu haftada bebeğinizin göz kapakları açılıp kapanmaya başlar. Karnınıza doğru kuvvetli bir ışık tutuğunuzda tepki verir.

Gözlerindeki retina oluşur ve diğer tabakalar oluşmaya başlar.

Bu dönemde sırt ağrıları, kramplar, belden aşağınızda baskı hissedebilirsiniz. Yine bu dönemde karnınızda ani kasılmalar hissetmenize olasıdır. Bu kasılmalara braxton-hiks kasılmaları denir. Adet sancıları gibi ve düzensiz aralıklarla meydana gelir. Bu kasılmalar rahminizi doğuma hazırlamaktadır. Bu krampları dikkate almak gerekir, erken doğum habercisi olabilirler.

Kasılmaların düzenli olup olmadığını anlamak için avuç içinizi karnınıza koyun. Kasılmaların sıklığını ve süresini ölçün. Erken doğum belirtilerine açık olun ve kramplar sıklaşırsa doktorunuza başvurun. Erken doğum belirtisi olan kasılmalar düzenli olur ve saatte 4 kez yada daha fazla olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz