Hamilelikte İshal Bebeğe Zarar Verir Mi?

ishal ve hamilelik

Hamilelikte ishal bebeğe zarar verir mi, İshal en genel anlamda vücutta su ve tuz kaybına neden olan bir hastalıktır. Hamilelik sırasında da kadınlarda su ve tuz kaybına neden olacağı için bebeğe ve kadına zarar verebilmektedir. İshal gibi hastalıklar özellikle hamilelik sırasında ufak hastalıklar diye geçiştirilmemelidir. Daha sonra önü alınamayacak enfeksiyonlar baş göstermektedir.

İshal Bebeğe Zarar Verir Mi?

Eğer ki ishal dönemi geçiştirilirse düşük riski de ortaya çıkabilmektedir. İshal, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklarda kesinlikle bir hekime başvurmanızda yarar olacaktır. Tabi bunun yanında ishal ilk zamanlarında bebek için büyük bir sorun teşkil etmez. İlerleyen dönemlerde annenin aşırı su kaybı ile tehlike arz edebilir.

Hamile kadınların açıkta satılan gıdaları kesinlikle tüketmemeleri gerekmektedir. Açıkta satılan gıdalarda hızlı bir şekilde bakteri oluşabildiği için ishale neden olmaktadır. Pastörize olmamış hiçbir ürünü tüketilmemeli. Açıkta satılan süt, peynir, yoğurt gibi ürünler tüketilmemeli, marketlerden bildiğiniz markaların ürünlerinden almanızda yarar olacaktır.

Hamile bayanların ishal durumlarından kurtulmaları içinde bol bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Özellikle de yaz aylarında günde 10-15 bardak sadece su tüketimine dikkat etmelidirler. Vücutta fazla su kaybını önlemek için ishalin acil tedavi edilmesinde bebek ve anne için çok büyük önem taşımaktadır. Günün belli saatlerinde pirinç lapası tüketilmesinde yarar olacaktır. Fakat esmer pirinç değil, beyaz pirinç tüketmelisiniz.

Lif açısından zengin olan pirinç bağırsaklarınızın düzelmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Haşlanmış patateste tüketebilirsiniz. Aynı şekilde bir kaç havucu bir kasede ısıtarak püre haline getirin ve her 15 dakikada bir bir çay kaşığı tüketerek ishalin hızlı bir şekilde düzelmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak uzun süren ishallerde, özellikle de kanlı ishallerde bebeğin sağlığı için doktora başvurmanız gerekmektedir. Daha büyük hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Annenin aşırı sıvı kaybı serum veya düzenli su alımı ile düzenlenebilir. Serum alımı halk arasında kilo yapımı ile bilinmekte ve kullanımına sıcak bakılmamaktadır. Fakat bu bilgi yanlıştır, eğer serum kilo yapsaydı bütün kanser hastaları kilolu olması lazımdı.

Beslenmeye Dikkat Edilmeli

Hamile kadınların ishal problemlerinde yağlı yiyeceklerden uzak durmaları ishalin çabuk geçmesine yardımcı olacaktır. Hamile bayanların sadece ishal olmamak için değil, bebeğin sağlığı içinde sağlıklı su tüketmeleri kesinlikle çok önemlidir, özellikle güneşin altında uzun süre kalmış suların içilmemesi gereklidir. Güneş altında kalan sularda bakteri üremesi hızlı bir şekilde gerçekleşmekte ve ishale neden olmakla birlikte vücutta enfeksiyonların belirmesinde de etkilidir.

İshal olmuş kadınların bebekleri için düzenli beslenmeleri çok önemlidir. Özellikle protein, vitamin ve mineral alımı çok önemlidir. Sadece ishal için değil diğer bütün hastalıklar için vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuda direnç kazandırır. Sebze ve meyveleri yıkayarak tüketmenizde çok önemlidir. Pişmemiş et, çiğ balık, çiğ yumurta tüketilmemelidir.

İshal olmuş kadınlarda, ishal ile birlikte kusma, baş ağrısı vb… durumlarda belirirse bebek için çok büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bebeğiniz ve kendi sağlığınız için hamilelik süresinde doktorunuz ile sürekli bağlantıda olmanızda yarar olacaktır. Büyük veya küçük hastalık demeden dikkatli olmanızda fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz