Hamilelikte Kaçıncı Aya Kadar Cinsel İlişkiye Girilir?

hamilelikte cinsel ilişki

Anne adayları genellikle gebeliğinin ilk dönemlerinin farkında olmadığından cinsel yaşamına devam ederler.  Bu normal bir durumdur çünkü gebeliğin ilk zamanları içerisinde cinsel birlikteliğin bebeğe hiçbir şekilde zararı yoktur. Ancak genelde biz bayanlar tekrarlayan düşüklerle karşılaştığımızda yine de burada temkinli olarak hareket etmeyi tercih ederiz.

Düşük Tehdidi

Hekimler de tekrarlayan düşükler, düşük tehdidi ile karşı karşıya olan anneler, daha öncesinden servikal yetmezlik teşhisi konmuş, enfeksiyon durumları bulunan anne adaylarının ikinci bir tarihe kadar cinsel ilişkide bulunmalarına çok sıcak bakmazlar.

Ne Zamana Kadar İlişkiye Girilir?

Makalemizin başlığında olduğu gibi hamileliğin kaçıncı ayına kadar cinsel ilişkiye girilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, burada eğer ki herhangi bir şekilde tıbbi bir engel konmamış ise, anne adayını zorlamayacak şekilde belirli pozisyonlarda son aya kadar cinsel birlikteliğin gerçekleşmesinde bir sakınca yoktur.

Son Ayda;

Hamileliğin son ayında cinsel ilişki çok fazla önerilmez. Çünkü bu dönemde erkeğin sperminde yer alana prostaglandın hormonunun rahim ağzını açtığı ve de bayanlarda meme başını uyardığı ve bu anlamda da orgazmın meydana getirmiş olduğu salınım sonrasında rahmin kasıldığı düşünülmektedir.

Fakat bu durum kesin olarak bu ayda da cinsel birliktelik olmaması yönünde alınmış bir karar değildir. Anne adaylarının bu konuyla ilgili düşüncelerini doktorlarına mutlaka sormalarında fayda vardır. Çünkü aşağıda birazdan size bahsedeceğim konularda cinsel birlikteliğin olmaması önemlidir.

Gebelikte Ne Zaman Cinsel İlişkiden Uzak Durulmalı?

  • İlişki anında kanamalar yaşanıyorsa ve ağrı duyuluyorsa bu durumda cinsel birlikteliğe devam edilmemeli.
  • Vajinal bölgede enfeksiyon durumları varsa
  • Bebeğin eşinin rahim ağzına yerleşmesi halinde
  • Anne adayının suyunun gelmesi durumunda
  • Servikal yetmezlik halinde

Sonuç olarak değerlendirecek olursak hamile bir kadının en az olmayan kadar cinsellik konusunda hakkı vardır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumların dışında hamile bir kadın, gebeliğinin son ayına kadar cinsel birliktelik yaşayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz