Hamilelikte Kahverengi Gelen Akıntı Riskli Midir?

kahverengi akıntı

Olağan dışı şekilde başlayan akıntılar genellikle hamilelik öncesi dönemde başlamakta ve hamileliğin ilerlemesi ile birlikte de artarak devam etmektedir. Hamilelikte meydana gelen bu akıntı genellikle süt kıvamında olmakta ve kahverengi bir renk özelliği göstermektedir. Hamilelikte akıntı oluşması sorunlarına tıp literatüründe lökorel ismi verilmektedir. Hamilelik dönemlerinde meydana gelen bu kahverengi ve kalın akıntı genellikle kokulu bir akıntı olmaktadır.

özellikle de cinsel ilişki sırasında partnerinizi çok rahatsız edebilecek türden olan bu akıntının kokusunu önlemek için genital bölgenin sürekli olarak temiz ve kuru bir şekilde bırakılması gerekir. Akıntı kesinlikle anneye ve bebeğe zarar verecek bir durum oluşturmamaktadır. Bu yüzden dolayı da akıntıdan dolayı telaş etmemeniz ve hiçbir şekilde panik olmamanız gerekmektedir.

Bazı ufak önlemler ile bu akıntı sorununa çare bulamazsanız da en azından etkilerini azaltabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Öncelikle hamilelik dönemlerinde dar giysilerden kaçının. Zaten beden rahatlığı için de bebeğin rahat olması için de sadece hamile kıyafetlerini tercih etmeniz en doğru yol olacaktır.

Hamilelik döneminde akıntı oluşması gibi sorunlarda tercih edeceğiniz kıyafetlerin türü de çok önemli olmaktadır. özellikle de iç çamaşırların pamuklu ve anti bakteriyel özelliklerde seçilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Akıntının Enfeksiyona Dönmesi Neden Olur?

Hamilelik dönemlerinde meydana gelen akıntı sorunlarının etkilerini azaltmak için en iyi uygulama temizlik olmaktadır. Genital bölgenin temizlenmesi ise son derece önem arz etmektedir. Genital bölgenin tahriş olmaması için sabun veya parfümlü içeren kokulu temizleyiciler kullanmayın ve sadece doğal şekilde temizlemeye özen gösterin. Özellikle de bol su ile gün içerisinde temizlemeyi tercih edin.

Hamilelikte akıntı normal bir durum olarak karşılanabilir. Ancak bu akıntının özellikleri, şekli ve süresi durumun önemini değiştirmektedir. Akıntıda kuruluk varsa, akıntı sırasında kaşınma, yanma ve kızarıklık gibi belirtiler de oluşuyorsa bu bir enfeksiyonun habercisi olabilmektedir. Bu yüzden dolayı da bu şekilde bir durumla karşılaştığınızda direkt olarak bir uzmandan destek istemek en doğru yol olacaktır.

Uzman bu gibi sorunlarda tercih edilecek olan tedavi yöntemini belirleyecek ve hamilelik döneminde kullanılmasında risk bulunmayan ilaçlar, kremler ve jeller vererek hem akıntının kesilmesini hem de enfeksiyon kapılmasının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda önerilen özel bir fitil içeriği ile de hamilelikte akıntıya çözüm bulunabilir.

Hamilelik dönemlerinde meydana gelen akıntılar kısa süreli veya uzun süreli şekilde gerçekleşebilmektedir. Akıntı olduğu zaman kesinlikle enfeksiyon riski de bulunmaktadır. Bu tür bir iltihaplanma ve ağrı verme durumunda direkt olarak anne sağlığı ve bebek sağlığı tehlikeye gireceği için en acil şekilde önlem alınması gerekir.

Aynı zamanda hamilelikte meydana gelen bu akıntılar vajinal bölgede mantar da yapabilmektedir. Bu durum doğumdan önce tespit edildiğinde mantar direkt temizlenmekte ve sonrasında da çocuğa zarar vermesinin önüne geçilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz