Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

hamilelikte mide yanması

Hamilelikte en çok sıkıntı çektiğiniz durum, midenizde olan yanmalardır. Bu nedenle size başınıza gelebilecek bu durum için rehber niteliğinde bir makale hazırlamak istedik. Makalem soru cevap şeklinde olacağı için eminim daha fazla fayda sağlayacaktır.

Hamilelikte Mide Yanması

Mide yanması durumunu gebeliğinizden önce hiç yaşamamış olabilirsiniz. Bu duruma diğer bir isimle reflü denilmektedir. Reflü, mide asidinin boğaza doğru kaçması sonucunda yemek borusunun yanması ve tahriş edilmesi durumudur. “Peki bunun hamilelikle ne alakası var” dediğinizi duyuyor gibiyim, hemen açıklayayım.

Gebelik döneminde sindirim yavaşlar. Bu nedenle de besinlerin kana geçişi ve midenizi boşaltması gecikir. Bu daha hamilelik durumunda mide yanmasına ya da hazımsızlığa neden olur. Hamile kadınlarda, gebelik döneminde kaslarında gevşemeler meydana gelir. Bu durum aynı zamanda midenizdeki kapakçığın da zayıflamasına yol açacaktır. Mideniz bu dönemde normal seyirde çalışmayacağı için de mide asidiniz, zayıflayan bu kapakçıktan yukarı doğru kaçacak. Bu durumda da yanma hissi ortaya çıkacaktır.

Gebeliğin son aylarına doğru rahim büyüyecek ve bu da midenin yukarı doğru itilmesine neden olacaktır. Mide yukarı doğru itilmeye başlandıkça sıkışacak ve yanma durumu ortaya çıkacaktır. Yanma hissi genelde gebeliğin ilk döneminde daha fazla görülür. İlerleyen dönemlerde ise bu durum bebeğin büyümesiyle birlikte biraz daha artacaktır.

Gebeliğiniz boyunca mide yanması şikayetiniz geçmeyebilir. Ancak 9. ayınızda bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bunun nedeni, bebeğin kafasının artık doğum kanalına girmiş olmasıdır. Bu sayede göğsünüz ve  diyaframınız üzerindeki baskı da azalmış olacaktır. Bu durumu nefes alış verişlerinizde bile fark edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz