Hamilelikte Sıcağın Etkileri

hamilelik sıcaklık

Gebelik ile artan vücut ısısı, anne adayını sıcağa karşı daha da tahammülsüz yapıyor. Hamilelik döneminde artan metabolizma hızı ile birlikte vücut ısısı daha da yükseliyor. Buna bir de havanın sıcaklığı eklenince anne adayı iyice zorlamaya başlıyor.

Gebelikte sıcaklarla başa çıkmanın yollarını şöyle sıralayabiliriz;

Terletmeyen, serin tutan, bol ve rahat kıyafetler tercih edin.

Terlemeye karşı bol sıvı alın. En iyi seçenek sudur. Ancak portakal suyu, süt ve terleme ile kaybedilen elektrolitleri de yerine koymak için sporcu içecekleri de tercih edilebilir. Aşırı sıvı alımının da su zehirlenmesine sebep olabileceğini unutmayın!

Yüzme sadece serinletmekle kalmaz, tüm vücudu çalıştıran güzel bir egzersizdir. Düzenli olarak temizliğinden emin olduğunuz bir havuza gidebilir ya da güneşin etkinliğini azalttığı saatlerde denizi tercih edebilirsiniz.

Gün içinde, havanın serinlediği saatlerde yürüyüş ve egzersiz yapın. Ancak bunu yaparken kendinizi terletecek kadar yormamaya dikkat edin.

Nefes alıp verme de ısıyı düzenlemede önemli bir faktördür. Çok hızlı olmayan düzenli bir tempoda nefes alıp vermeye çalışın.

Lekelenmeye karşı korunun

Yaz gebelerinin dikkat etmesi gereken tek noktanın sıcak hava olmadığının altını çizmek gerekir. Hamilelikte melanin hormonunun artışı nedeniyle özellikle yüzde, gebelik maskesi denen renk koyulaşmaları ve lekeleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle yaz aylarında mutlaka 30-45 koruma faktörlü güneş kremi kullanımı tavsiye edilir.

Bacaklardaki şişmeler

Yaz gebeliklerinin en büyük sıkıntılarından birisi de bacaklardaki şişmelerdir. Bu değişiklikler, gebelerde sıkça olmaklagörülmekle birlikte sıcak havalarda dramatik olarak artmaktadır. Bu şişliklerle baş etmek için de şu önerileri dikkate alabilirsiniz:

Gün içinde özellikle iş sonrası veya yemekten sonra 30-60 dakika uzanın.

Ayaklarınızın altına bir havlu veya ufak bir yastık koyarak hafifçe yükseltin.

Ayaklarınıza rahat hatta mümkünse biraz büyük ayakkabılar giyin.

Haftada 2-3 kere yürüyüş yapın. Uzun süre aynı yerde ayakta kalmayın.

Tuzu yiyeceklerinizden tamamen kaldırmayın ama azaltın.

Yüzüklerinizi elleriniz şişmeden çıkarın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz