Hamilelikte Sırt Ağrılarını Azaltacak Egzersizler

hamilelikte egzersiz

Hamilelik döneminde karnınızın büyümüş olması aynı zamanda acı çekeceğiniz anlamını da taşımaz yapacağınız basit egzersizler sayesinde kendinizi daha da iyi hissedeceğiniz için gereksiz ağrı kesiciler ve de farklı ilaçlardan kaçınmanızı sağlayacaktır. İşin diğer yanı ise hamileliğinizi bonus gibi düşünebilirsiniz artı daha emniyette olacaksınız çünkü sizi bu süreç içerisinde daha iyi hazırlayacaklar.

Egzersizlere ilk başladığınız günün ertesinde gecikmeli ağrı hissedebilirsiniz ancak egzersizlerinize devam ettiğinizde ağrılarınızın da zaman içerisinde geçtiğini görebileceksiniz. Şimdi isterseniz hamilelik döneminizde yapacağınız egzersiz hareketlerini sizlere anlatalım.

Oturur Pozisyonda Yanlara Doğru Esneme

Sırt ağrılarınızdan kurtulmanız için bu hareket size iyi gelecektir.  Bu egzersizin nasıl yapıldığını size anlatalım. Öncelikli olarak kendinize rahat bir oturma pozisyonu alın ve sonrasında bağdaş kurun kollarınızı yukarıda birleştirip sağa doğru uzanın sonrasında derin bir nefes aldıktan sonra sol tarafınıza doğru esneyin.

Dört Şeklinde Esneme

Bazı ağrıların nedeni kalçaların sinirlere yapmış olduğu baskılardan kaynaklanmaktadır. Bu hareket sayesinde kaçlarınızın etrafında boşluklar oluşacak ve daha rahat hissedeceksiniz. Tek ayak üzerinde dengede durmada güçlük çekiyorsanız o zaman duvara yaslanmayı deneyin. Sonrasında bir bacağınızı ayak bileğinizden tutarak dizinizin üzerine doğru çekin bunu bacağınızda bir gerginlik hissedene kadar yukarı doğru çekin ve sonrasında diğer ayağınızı aynı şekilde yukarı doğru kaldırın.

Bükülerek Geniş Squat

Bu hareket direk olarak omurgaya fayda sağlayacaktır.  Ayaklarınızı iyice açın ve sonrasında oturur pozisyona gelin ellerinizi dizlerinizin üzerine koyun ve çömelebildiğiniz kadar çömelin. Sonrasında omuzlarınızdan itibaren başınızı sağa ve sola doğru bükebildiğiniz kadar bükün.

Öne Doğru Eğilerek Esneme

Sırt ağrılarınızın nedeni göbeğinizin neden olduğu ağırlıktır. Bunun için göbek egzersizleri yapmaya çalışın. Öncelikli olarak öne doğru eğilmelisiniz ve sırtınız yere doğru paralel bir şekilde olmalıdır.

Köprü Hareketi

Çocuk Pozisyonu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz