Yüzmenin Hamileliğe Yararları Nelerdir?

hamilelikte havuzda yüzme

Yaz aylarında hamile bayanların yapabileceği en uygun sporun yüzme olduğu bilinmektedir. Hamileliğinin ilk 3 ayında sabah erken saatlerde yüzüldüğünde, gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları azalmakta, günün geri kalan kısmını da daha gebe daha rahat geçirmektedir.

İkinci 3 aylık dönemde ise su, eklem ve bağları destekleyerek bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Yüzmeyi gebelikteki en uygun spor dalı haline getiren faktör ise yaralanma tehlikesinin bulunmamasıdır. Yüzme bilen bir kişinin suda kendi kendini yaralaması, düşmesi ve bir yerlere çarpması neredeyse imkansızdır.

Yüzmenin Hamileliğe Yararları Nelerdir?

Yüzme esnasında kol, bacak ve karın bölgesinde bulunan bütün kas gruplarının çalıştırılması sebebiyle kalp atım hızı ve alınan oksijen miktarı arttığından, dolayısıyla bebeğe giden oksijen miktarında da artışın söz konusudur. Yüzmenin bir başka avantajının ise kişinin kendisini ağırlıksız hissetmesi ve  bunun, özellikle gebeliğinin son dönemlerindeki kadınlar için psikolojik açıdan oldukça önemli olduğunu unutmamak gerekmektedir. Hamilelik esnasında yüzmenin ayrıca su içerisinde terleme ve vücudun çok fazla ısınması mümkün olmadığından, egzersizin bu tür olumsuz etkilerini ortadan kaldırmasının da bir başka avantajıdır.

Hamileler Yüzerken Nelere Dikkat Etmelidirler?

Gebe kaldıktan sonra ilk kez denize gireceklerin biraz daha dikkatli olması gerekmetedir. Öncelikle suya girmeden önce vücudu ısıtmak, yavaş yüzmek ve dozu yavaş yavaş arttırmak gerekir. Gebeliğinin ilk 3 ayında bulunanlar için günde 20 dakika yüzmek yeterlidir. Yine bu dönemde sabah erken saatlerde yüzmek, gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları azaltabilir ve günün geri kalan kısmının daha rahat geçirilmesine yardımcı olabilir. İkinci 3 aylık dönemde ise su, eklem ve bağları destekleyerek bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Bu dönemde, daha önceki yüzme alışkanlıkları aynen devam edebilir. Son dönemlerde ise yüzmeye devam etmekte herhangi bir sakınca yoktur. Ancak, vücudu fazla sıkmayan, gebeler için tasarlanmış mayoları kullanmak gerekmektedir.

Özellikle sık sık kramp giren kadınların gebelikleri sırasında boy hizasını geçmeyecek derinliklerde yüzmesi gerekmektedir. Muhtemel bir kramp durumunda yardım alabilmek için suya tek başına girmemeye de özen gösterilmesi, nefes tutup çok uzun süre dalınmaması da gerekmektedir.

Su Sporları Hamilelikte Güvenli Mi?

Hamile veya hamile kalmayı planlayan bir kadının , scuba diving (tüplü dalış) yapmasını da kesinlikle sakıncalıdır. Ayrıca, su kayağı, jet-ski gibi aktivitelerden bütün hamilelerin ve hamilelik planlayan kadınların kaçınması  gerekmektedir.

Havuz Mu Deniz Mi? Hamileler İçin  Havuzlar Ne Kadar Güvenli?

Hamilelik sırasında yüzme sporu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bunların en başında temizliğinden emin olunmayan sulara girmemek geliyor. Bu nedenle çok fazla kişinin kullandığı havuzlar yerine denizi tercih etmekte fayda var. Hamileler havuza gitmeli mi? sorusu ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Burada önemli olan havuzların temizliği ve klorlama , dezenfeksiyon için kullandıkları havuz kimyasallarının cinsi ve miktarıdır. Özelikle kamuya açık yüzme havuzlarının sularına, temiz tutulabilmeleri amacıyla klor ve benzeri pek çok kimyasal madde katılmaktadır.

Havuz sularında dezenfektan olarak kullanılan trihalometan oranının da çok yüksek bulunduğu havuzlarda yapılan araştırmalarda gebeliğin olumsuz etkilenebileceği tespit edilmiş olup ,araştırmacılar  anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen ve düşüklere yol açabilen bu maddenin mümkün olduğunca az kullanılması gerektiğini iddia etmektedirler.

Ayrıca unutmamak gerekir ki, tüm bu maddeler kloroformun türevi olduğundan dolayı  ve bu kimyasalın da kanserojen etkilerinin yüksek dozlarda çıkabileceğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Uluslararası kanser araştırmaları kurumu tarafından kanserojen olarak nitelendirilen kloroform ve yüzme havuzunda bulunan diğer kimyasalların, ciltten emilerek veya solunum yoluyla vücuda alındığı belirtilmektedir.

Ancak tüm bu bilgilere rağmen anne  adaylarına yüzmekten vazgeçmelerini  kesinlikle önermememize rağmen , ancak havuzda kalış süresini ve havuzun kimyasallarının iyi ayarlamaları gerektiğini söylememiz gerekmektedir. Güvenilir havuzların tercih edilmesi, deniz seçeneği mevcut ise hiç tereddüt etmeden denizde yüzmek tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz