Hardal Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sağlığa olan faydaları, kas ağrıları, sedef hastalığı, dermatit ve solunum bozukluklarından kurtulmayı içerir. Ayrıca kanseri ve diyabeti önler ve vücuda detoks etkileri vardır. Sinir yatıştırıcı etkileri vardır ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Sağlıklı cilt ve saçları teşvik eder, kolesterolü düşürür ve menopoz döneminde kadınlar için mükemmel bir besindir.

Hardal bazı protein, lif ve vitaminleri (örneğin C vitamini ve B kompleks vitaminleri gibi) sağlayabilir. Özellikle sağlık için önemli olan çeşitli mineraller bakımından zengindir. Bununla birlikte, çok fazla tüketilmemesine dikkat edin; çünkü yüksek sodyum içerir. Aşırı tükettiğinizde kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Hardal Nedir?

Brokoli ve lahana gibi Brassica ailesine ait çok yönlü bir turpgil sebzedir. Avrupa’nın ılıman bölgelerde yetiştirilen ürünler arasındadır. Binlerce yıldan beri, Kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da oldukça yaygın olarak yetiştirildi ve hatta eski Yunanlılar ve Romalılar arasında popülerdi. Farklı çeşitleri olan çok yönlü bir botaniktir.

Potasyum ve Fosfor Bakımından Zengindir

Bir çorba kaşığı hardal 21 mg potasyum içerir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, sisteminiz, vücudunuzun içine elektrik sinyalleri göndermek, sindirim sağlığına ve sürekli bir kalp atışına katkıda bulunmak ve kasların düzgün şekilde kasılmasını sağlamak için potasyuma ihtiyaç duyuyor. Çoğu erişkin, günlük yaklaşık 2.000 mg potasyum alımına ihtiyaç duyar.

Her bir çorba kaşığında 16 mg fosfor da var. Öncelikle güçlü diş ve kemiklerin gelişmesine katkıda bulunan bir mineraldir, ancak vücudun her bir hücresinde bulunur. Vücudun protein, karbonhidratlar ve katı yağlar, böbrek ve kalp fonksiyonları ile B kompleksi vitaminlerinin diğer amaçlar için kullanılmasına katkıda bulunur. Yetişkinler günde yaklaşık 700 mg fosfora ihtiyaç duyuyorlar.

Kalsiyum ve Magnezyum İçerir

Fosforun yanı sıra vücudunuzun öncelikle dişlerinizi ve kemiklerinizi oluşturmak için kullandığı diğer mineral de kalsiyumdur. Aynı zamanda kas ve sinir işlevine katkıda bulunur. Her bir çorba kaşığı hardal 9 mg kalsiyum içerir. Ulusal Doğal Beslenme Bürosu Ofisi’ne göre, yetişkin erkeklerin günde 1.000 mg kalsiyuma ihtiyaçları vardır; yetişkin kadınların 50 yaşına kadar günde 1.000 mg’a, sonrasında günde 1.200 mg’a ihtiyaçları vardır.

Aynı şekilde 1 çorba kaşığı hardal 7 mg magnezyum sağlar. Sisteminiz, ATP molekülleri şeklinde enerji işleme ve kullanma gibi amaçlar için magnezyuma ihtiyaç duyar. Oregon Eyalet Üniversitesi’ndeki Linus Pauling Enstitüsü’ne göre, ortalama bir yetişkin erkeğin günde 400 ila 420 mg magnezyuma ihtiyacı olurken, ortalama bir yetişkin kadın günde 310 ila 320 mg magnezyuma ihtiyaç duyuyor.

Kanseri Önlüyor

Brassica ailesinin bir üyesi olan hardal, mesane, kolon ve rahim ağzı kanseri gibi çeşitli kanserlere karşı değerli olabilecek glukosinolatlar olarak adlandırılan bol miktarda sağlıklı fitobesinler içerir. Glukosinatlar, hardalda bulunan mikrosinaz enzimlerinin yardımıyla izotiyosiyanatları oluşturmak üzere parçalanırlar.

Çeşitli çalışmalar, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen bu bileşenlerin anti-kanser etkilerinin ve hatta bu habis hücrelerin oluşumuna karşı da koruyucu olduğunu ileri sürmüştür. Tohumlarının kanser önleyici özellikleri, normal sağlıklı hücreleri etkilemeksizin glutatyon düzeylerini düzeltir ve kanserli hücrelerin ölümünü sağlar.

Sedef Hastalığını Tedavi Eder

Kronik inflamatuvar bir otoimmün bozukluk olan sedef hastalığına karşı etkilidir. Araştırma çalışmaları, sedef hastalığına bağlı lezyonların ve inflamasyonun iyileştirilmesinde etkinliğini doğrulamıştır. Çalışmaya göre, süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz ve katalaz gibi bu tür hastalıklarda koruyucu ve iyileştirici etkileri teşvik eden iyi enzimlerin aktivitelerini de uyarıyor.

Dermatite Karşı Etkilidir

Hardal, kontakt dermatitte iyileştirici bir rahatlama sağlar. Araştırmalar, tohumlarının tüketilmesinin dokuların iyileşmesi ve kulak şişmesindeki azalma gibi kontakt dermatit ile ilişkili semptomların iyileşmesine yardımcı olduğunu ileri sürdü.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Hardal yağı, yemeklik yağ seçimi konusunda doyurucu bir seçimdir. Kalp krizinden şüphelenilen hastalar üzerindeki etkilerini değerlendirmek için yapılan çalışmalar, kardiyak aritmilerin hızında azalma, ventriküler genişlemede azalma ve buna bağlı göğüs ağrısı açısından olumlu sonuçlar ortaya koymuştur. Hardal ve yağının kardiyoprotektif özellikleri diğer yararlı bileşenler arasında omega-3 yağ asitlerinin varlığına bağlı olabilir.

Solunum Bozukluklarının Azalmasını Sağlar

Hardal, soğuk algınlığı ve sinüs problemlerini iyileştirmede iyileştirici etkileri için değer görmüştür. Mevsim geçişinde mukus temizlemede yardımcı olan harika bir dekonjestan ve balgam söktürücüdür. Ayurvedik tıpta özellikle tohumları, farklı ev ilaçları olarak, sinüsle ilgili hastalıkların bir dizi tedavisinde kullanılıyor. Solunum organlarındaki tıkanıklığı gidermek ve boğaz ağrısını yatıştırmak için hardal tohumundan yapılmış çay ile gargara yapmak özellikle yararlıdır. Bu bitkinin ısıtma özellikleri, dokuların derinliklerine nüfuz eder ve aşırı mukus birikimini temizler.

Tohumları da kronik bronşit tedavisinde etkili bulunmuştur. Astım atağı sırasında, hardal yağı masajı, balgam söktürerek, kolay nefes almanızı sağlar. Bronşit tedavisinde ve vücudun sağlıklı kan dolaşımını teşvik etmek için eski zamanlarından beri tohumlarından yapılmış ilaç, haşereler için kullanılmıştır.

Akne Tedavisinde Kullanılır

Hardal tohumlarından elde edilen posa, ağrı ve spazmların iyileşmesine yardımcı olur. Cilde uygulandığında analjezik etki uygular ve bacaklarda felç, romatizma ve diğer kas ağrılarından kurtulmanızı sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus, hardalın ısıtıcı etkilere sahip olması ve doğrudan çıplak deriye uygulandığında kabarcıklara neden olabileceğidir. Bunu önlemek için, cilt ve hardal arasında keten bez kullanılmalıdır.

Zehirlenmeyi Önler

Hardal zehrin vücuda etkisine dirençli, koruyucu emetik özelliklere sahiptir. Tohumuyla yapılan bir çay, özellikle zehirlenmenin uyuşturucu etkileri veya aşırı alkol alımının neden olduğu zehrin temizlenmesine yardımcı olur.

Mantarı Tedavi Eder

Hardal tohumlarının anti bakteriyel özellikleri, mantardan kaynaklanan lezyonların iyileştirilmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Soğuk su ile yıkanan temiz cilt üzerine hardal tohumlarından yapılmış bir macunun topikal olarak uygulanması, mantar ile ilişkili semptomları yatıştırmada yardımcı olur.

Cilt ve Saç Bakımı Sağlar

Harika bir güzellik yardımı da yapıyor. Hardal yağı ile kaynatılan kına yaprakları, sağlıklı saç uzamasını teşvik eder. Susam ya da Hindistan cevizi yağında kavrulmuş hardal tohumlarından elde edilen elenmiş yağ, saçları besler ve akne için etkili bir tedavi olabilir.

Diyabeti Kontrol Ediyor

Hardal yaprağı şeker hastaları için mükemmeldir. Çalışmalar, oksijensiz moleküllerin etkilerini nötralize etmeye yardımcı olan ve diyabetiklerde oksidatif stresin neden olduğu hasarlara karşı koruyan hardal bitkisinin, anti-oksidasyon aktivitelerini kanıtlamıştır. Çalışma, hardal yağının glikozile protein ve serum glikoz düzeylerini azaltmada yardımcı olduğunu gösteriyor. Lipid peroksidasyonunu azaltmada yardımcı olur ve glikoz metabolizmasını da uyarır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz