Haşhaş Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Gelincik aslında dünya çapında yetişen otsu bitkiler olan Papaveraceae ailesindendir. Bu familyada en çok kullanılan tür Papaver somniferum yani haşhaş olarak adlandırılır. Akdeniz bölgesinden çıktığına inanılmaktadır ancak şu anda doğu Asya ve Avrupa’nın birçok yerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu küçük çiçekler, haşhaş tohumu olarak bilinen yenilebilir küçük tohumlar üretirler.

Haşhaş tohumu, çöreklerden krakerlere kadar her şeyde bulunabilir ve yağı genellikle salata sosları, çorbalar, ekmek ve keklerde kullanılır. 70 ila 100 farklı haşhaş tohumu çeşidi vardır. Tohumlar, Hollanda, Avusturalya, İspanya ve Türkiye gibi farklı kökenlere sahip olabilir ve hepsi geniş bir opiat alkaloit varyasyonu olan morfin ve kodein içerir.

Çiçeğin yaprakları ve tohumları, yemek pişirmede ve tıbbi amaçlı kullanılır. Bu küçük ama çok yönlü, mütevazı çiçeklerden elde edilen tohumlar son derece güçlüdür ve hatta küçük dozlar vücut üzerinde ölçülebilir etkilere sahip olabilir. Haşhaş çiçeğinin taç yaprakları, taze olduklarında afyon benzeri bir kokuya sahiptir, ancak kurutuldukları zaman kokusuzdur.

Ağrı Kesici Etkisi Bulunmaktadır

En çok çalışılan ve kullanılan yönü, sağladığı ağrı kesici niteliklerdir. Morfin, birincil aktif bileşenlerinden biridir ve muhtemelen bildiğiniz gibi, bu hastanelerde de kullanılan güçlü ağrı kesicilerin başında gelir. Eğer tohumlarını tüketirseniz, ağrıları hafifletebilir, baş ağrısını giderebilir ve hatta iyileşmeyi hızlandırabilir. Çinko dahil haşhaş tohumlarında bulunan besinlerin zengin kombinasyonu, iyileşme sürecini hızlandırmak için metabolizmayı artırmaya yardımcı olabilir.

Cilt Bakımına Yardım Eder

Haşhaş tohumlarındaki antioksidanlar ve yüksek miktarda linolenik asit, cilt parlaklığının korunmasına yardımcı olur. Tohumlara, süt veya su eklenerek yapılan macun, cildi nemlendirerek, bir yenilenme sağlar. Macuna birkaç damla limon suyu eklendiğinde kaşıntı, egzama, yanıklar veya herhangi bir deri iltihabını tedavi etmek için kullanılabilir. Eğer macuna yoğurt eklerseniz, lekeleri azaltmak için bir yüz maskesi olarak da kullanılabilir.

Saç Uzamasını Hızlandırır

Haşhaş tohumları, saç sağlığına katkıda bulunan, kalsiyum, çinko ve magnezyum gibi doymamış yağ asitleri ve mineraller için mükemmel bir kaynaktır. Bu küçük tohumlardan su veya sütle eklenerek yapılan bir macun, zeytinyağıyla karıştırıldığında saçların uzamasını teşvik eder ve saç uçlarındaki kırıkları ortadan kaldırabilir.

Kepeği Tedavi Eder

Saç dökülmesine yol açabilen kepek, bir haşhaş tohumu karışımı ile de tedavi edilebilir. Doğal bir çözüm olarak, tohumları ezip, yoğurt ve bir çay kaşığı biberle karıştırmalısınız. Doğrudan kafa derisine uygulayın, yarım saat bekletin ve durulayın. Bu yöntemin düzenli kullanımı kepek tedavisine ve saç sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır.

Uykusuzluğu Giderebilir

Bir çalışmaya göre, yatmadan önce içilen haşhaş çayı, uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir. Ayrıca bir miktar tohumu sütle karıştırdığınız ve içtiğiniz zaman, daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Vücudun kortizol seviyelerini düşüren ve stresi azaltan alkaloid bakımından çok zengindir. İçindeki morfin elementi nedeniyle tükettiğiniz çay miktarına dikkat edin. Çocuklara vermeden önce doktorunuza danışmanız daha iyi olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çalışmalar, içerisindeki çinkonun varlığını, doğrudan, bağışıklık sisteminin gücünde bir iyileşmeye bağlamıştır. Her haşhaş tohumu içinde önemli seviyelerde bulunan bu mineral, beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik edebilir ve vücudun yabancı maddelere ve ajanlara verdiği cevabı artırabilir.

Kalp Sağlığını Geliştirir

İçerisinde bulunan diğer önemli minerallerden biri, kırmızı kan hücrelerinin üretimindeki en önemli bileşen olan demirdir. Demir alımınızı artırarak, kan akışını artırabilir, böylece vücudunuzun hayati parçalarının oksijenlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu durum, anemi semptomlarını azaltabilir, enerji seviyelerini artırabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Sindirime Yardım Eder

Kabızlık veya ishal sorununuz varsa, diyetinize lif eklemeniz gerekir. Haşhaş tohumu, bağırsak hareketlerini düzenlemek için dışkıyı toparlamaya veya peristaltik hareketleri teşvik etmeye yardımcı olan yüksek bir diyet lifi seviyesine sahiptir. Böylece bağırsağınızdaki normal döngüyü teşvik eder.

Tip 2 Diyabeti Önler

Düşük çinko seviyeleri tip 2 diyabetin büyük bir göstergesi olabilir. Neredeyse küresel olabilecek bir tip 2 diyabet salgınına karşı kendinizi korumak için, diyetinize çinko ekleyerek (haşhaş tohumu şeklinde) hızlıca bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Göz Sağlığını Geliştirir

Yaşlandıkça, gözlerimiz doğal olarak daha az görmeye başlar, ancak bu süreci durdurmak için yapabileceğimiz bazı şeyler vardır. Antioksidan bileşikler gözümüzü korumak için harikadır. Haşhaş içinde önemli miktarlarda çinko bulunur, bu da maküler dejenerasyonun ortaya çıkmasını azaltabilir ve göz sağlığını güçlü tutabilir.

Sinir Fonksiyonunu Düzenler

Birçok insan kalsiyumun vücudumuzda oynadığı rolün farkında değildir ancak sinir sistemimizin işleyişi söz konusu olduğunda, bu mineral çok önemlidir. Haşhaşta bulunan yüksek kalsiyum seviyeleri onu çok etkileyici bir sinir toniği yapar ve sinir bozukluklarını önlemeye ve sağlıklı sinirsel işlevi desteklemeye yardımcı olabilir.

Kemik Sağlığını Destekler

Kalsiyum aynı zamanda kemik mineral yoğunluğunun ayrılmaz bir parçasıdır, bu yüzden haşhaş içindeki kalsiyum kemiklerimizin, osteoporoz veya diğer kemikle ilişkili bozuklukların bir sonucu olarak yavaş yavaş zayıflamasını önler ve yaşlandıkça güçlü ve dirençli kalmasını sağlayabilir.

Kan Basıncını Dengeler

Analjezik ve anestetik özellikleri kalp sağlığını başka bir şekilde koruyabilir. Tohumlarda bulunan potasyum, bir vazodilatör olarak hareket eder, vücuttaki normal kan akışını teşvik ederken, arterlerde ve kan damarlarındaki gerginliği azaltır. Bu, aterosklerozun gelişmesinin ve inme ve kalp krizi gibi kalp sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Besin Değerleri: Haşhaş tohumu yüksek miktarda doymamış yağa sahiptir, ancak kolesterol ve sodyum bakımından düşüktür. Ayrıca iyi bir lif, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum kaynağıdır. Tohumlar C vitamini, tiamin, riboflavin ve demir gibi vitaminlerle doludur ve büyük dozlarda tüketildiğinde vücut üzerinde güçlü etkilere sahip olabilen belirli alkaloidler de içerir. Morfin (ve maalesef eroin) bu bitkinin tohumlarından elde edilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Haşhaş tohumlarının, ortalama seviyelerin çok üzerinde güçlü bileşenler içerdiğini unutmayın. Çok fazla tüketmek, morfin almakla aynı şey değildir ancak aşırı dikkatli kullanılmalıdır ve yalnızca güvenilir bitki uzmanları ve alternatif tıp pratisyenlerinden edinilmelidir. Haşhaş ve tohumlarının kullanımı bazı ülkeler tarafından yasaklanmış veya sınırlandırılmıştır, bu nedenle kullanımdan önce sağlık uzmanınıza danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz