Havuç Kaç Kaloridir? Havucun Kalorisi Nedir?

havuç kalori

Göz sağlığı denildiğinde ilk akla gelen sebzelerden birisi olan havuç, bu ününü içerdiği yüksek düzeyde A vitaminine borçludur. Köklü ve turuncu renkli bir sebze olan havuç, maydanozgiller familyasından kapalı tohumlu bir bitkidir. Yalnız ülkemizde değil tüm dünyada yaygın bir yetişme ve kullanım alanı bulunan sebzenin çok çeşitli türleri bulunmaktadır. Ülkemiz gümüşü ile ünlü Ankara Beypazarı ilçesi havuç  ve havuç suyu üretiminde birinci sırada yer almaktadır.

Her geçen yıl değişik bir faydası dile getirilen havucun bilinen en önemli yararı göz sağlığı üzerinde koruyucu etkisidir. Ayrıca havuç cilt sağlığı açısından da onarıcı ve sivilce önleyici olarak bilinir bu yüzden havuç yağı cilt güzellik ve bakımında sıklıkla tercih edilir. Yaşlanmaya bağlı görme problemleri için bol miktarda havuç tüketimi önerilmektedir.

Havuç suyu B vitamin grupları ile minerallerce zengindir. Düzenli tüketiminde anemiyi engellediği ve kansızlık sorununa karşı doğal bir ilaç olduğu kanıtlanmıştır.

Havucun Kalori Değerleri

Orta boy bir adet havuçta 18-20 kalori vardır. Büyük bir havucun kalori değeri 45’ e kadar çıkabilmektedir. Bir su bardağı havuç suyu sadece 45 kaloridir. Havuç düşük kalorili ve sağlıklı bir sebzedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz