Havuç suyunun faydaları nelerdir? Neye İyi Gelir?

Bilimsel İsmi: Daucus carota subsp. sativus Bölge: Avrupa ve Güney Batı Asya. Havuç, zengin bir besin ve mineral kaynağı olduğu için gerçekten çok yararlıdır. Biyotin, molibden, diyet lifi, potasyum, K vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini, B2 vitamini, C vitamini ve E vitamini, manganez, niasin, pantotenik asit, folat, fosfor ve bakır ile yüklüdür.

Kanser ve diyabet gibi hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olur ve göz, cilt, saç ve tırnak sağlığını geliştirir. Her gün havuç suyu içmek, herkes için hem sağlıklı hem de lezzetli bir alışkanlıktır.

Bağışıklığı Artırır ve Kalp Hastalıklarını Önler

Buna inanmayacaksınız ama düzenli olarak bir bardak havuç suyu tüketmek bağışıklığınızı artırabilir. Ayrıca kalp sağlığının artmasına yardımcı olur.

Havuç, zengin bir A vitamini ve beta-karoten kaynağıdır, bu da mikropları önleme konusunda etkili olduğunu gösterir. Havuç suyundaki A vitamini bolluğu, kalp hastalıkları ve inme riskini azaltır. A vitamini, patojenik organizmalar tarafından enfekte olmasını önlemek için iç organların astarlanmasını sağlar.

Kolesterolü Düşürür

Kolesterol seviyeleriniz dalgalanıyor mu? Trans yağ içeren ticari ürünlerden daha sağlıklı bir seçenek olarak havuç suyu içmeyi deneyin ve huy edinin. Havuç suyunda bulunan potasyum, kolesterol seviyelerini düşürerek kalp rahatsızlığı riskini azaltabilir.

Kanın Pıhtılaşmasına Yardımcı Olur

Havuç suyu, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan K vitamini içerir. Bu kan kaybını önler ve iyileşme sürecini de hızlandırır.

Vücuttaki Yaraları İyileştirir

Havuç suyu içmek, vücuttaki yaraları iyileştirme sürecini hızlandırabilir. Yani, bir dahaki sefere bir yeriniz kanadığında veya kesildiğinde, havuç suyu içmeyi unutmayın. Havuç suyunda bol miktarda bulunan C Vitamini, yaraları hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olur.

Kanseri Önler

Havuç suyu aynı zamanda bir anti-kanser maddesi gibi davranır. Havuç suyunda yüksek oranda bulunan karotenoidin, mesane, prostat, kolon ve meme kanserleri vakalarını azalttığı gözlenmiştir.

Kemik Sağlığını Geliştirir

Havuç suyu kemik sağlığı söz konusu olduğunda güçlü bir yarışmacıdır. Havuç suyunda bulunan K vitamini, vücuttaki protein oluşturma süreci için gereklidir. Aynı zamanda, kırık kemiklerin daha hızlı iyileşmesine yardım eden kalsiyumun bağlanmasına da yardımcı olur. Havuçta bulunan potasyum da kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Karaciğer Temizler

Havuç suyu, karaciğeri temizler ve detoksifiye edebilir. Bu lezzetli meyvenin düzenli tüketimi, karaciğerden toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir. Kan dolaşımı, böbrekler yoluyla toksinleri ve safrayı vücuttan atamaz. Ciltten atılmak zorundadır. Havuç suyu bu sürece yardımcı olur ve zararlı safranın vücuttan atılmasını sağlar. Karaciğer iyi iş gördüğünde, yağ sindiriminde yardımcı olur ve yağ birikimini önler. Bu da kilo alımı ve obeziteyi önler.

Enfeksiyonları Tedavi Eder

Vücudumuz her gün milyonlarca mikrop ve enfeksiyona maruz kalmaktadır. Havuç suyu, antiviral ve dezenfekte edici özelliklerinden dolayı hem içten hem de dıştan enfeksiyonları önleyebilir ve tedavi edebilir. Oral olarak kullanılması ağız, boğaz, mide, bağırsak, idrar yolu ve kolonda gelişen iç enfeksiyonları tedavi eder. Havuç suyu ayrıca öksürük, soğuk algınlığı, grip, bronşit, kabakulak, kızamık, yara, ülser ve sedef hastalığını tedaviye yardım eder.

Mide Gazını Hafifletir

Hepimiz hayatımızın çoğu noktasında gaz şikayeti yaşarız. Bu, midemizdeki gaz birikiminden kaynaklanır ve gerçekten acı verebilir. Havuç suyunun karminatif doğası, midenizin içinde depolanan gazı ortadan kaldırmaya yardımcı olur, böylece rahatlama sağlar.

İdrar Çıkışını Teşvik Eder

Çalışmalar havuç suyunun güçlü bir diüretik olduğunu göstermiştir. İdrarın atılmasında önemli bir rol oynar, bu da sonunda toplam vücut yağının yaklaşık % 4’ünü temizlemeye yardımcı olduğu anlamına gelir. Ayrıca aşırı safra ve ürik asit idrarla atıldığından, kan basıncını düşürür, böbrek taşlarını yok eder, enfeksiyonu önler ve böbrekleri temiz tutar.

Adeti Düzenler

Düzensiz adet döngülerinden veya ağrılı adetler dönemlerinden şikayetçiyseniz, havuç suyu kurtarıcınız olabilir. Bu meyve suyu, emenagog olarak çalışarak menstürasyon döngüsünü geliştirebilir.

Maküla Dejenerasyonunun Tedavisine Yardım Eder

Havuç suyunu düzenli olarak tüketmek, yaşlıların maküler dejenerasyon riskinden kaçınmasına yardımcı olabilir. Havuç, betakaroten bakımından zengindir. Betakaroten kendini provitamin A oluşumuna yol açan enzimatik bir reaksiyonla parçalara ayırır. Bu besin, havuçların antioksidan kapasitesinden sorumludur.

Ağız Sağlığını Geliştirir

Havuç suyu, diş etlerini sağlıklı hale getirebilir ve genel ağız sağlığını geliştirebilir. Bu meyve suyu, diş etlerini uyaran ve aşırı tükürük salınımına yol açan mineral antioksidanlar gibi bileşiklerle doludur. Hepimiz biliyoruz ki tükürük, doğal olarak alkali olduğundan, ağızdaki bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır.

Laktasyon İçin Yararlıdır

Emziren anneler ve hamile bayanlar süt üretimine yardımcı olarak havuç suyu içebilir. Hamilelik sırasında havuç suyu tüketimi anne sütünün kalitesini artırır ve A vitamini bakımından zenginleştirir. A vitamini hücre büyümesinde yardımcı olduğundan fetal büyümesinde çok faydalıdır.

Doğmamış Çocuklarda Enfeksiyonları Önler

Gebeliğin son üç ayında alındığında, bebeğinizi etkileyebilecek tehlikeli enfeksiyon riskini azaltır. Yani, hamile kadınlara genellikle günde iki kez havuç suyu tüketmesi tavsiye edilir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Bu lezzetli meyve suyu doygunluk yaratır. Ayrıca, düşük kalori miktarına sahip olduğundan, kilo vermeye çalışan kişiler için en iyi doğal sağlık içeceğidir. Yüksek miktarda doğal şeker içerir, bu yüzden ek şeker eklemeniz gerekmez. Havuç, elma, kereviz ve salatalıktan yapılan bir meyve suyu, muhteşem bir kilo verme içeceği olabilir.

Kas Gelişimine Yardım Eder

Hepimiz biliyoruz ki kilo vermenin tek yolu vücudumuzdaki aşırı yağı yakmaktır, ki bu da havuç suyu tüketerek kolayca başarılı olabileceğiniz bir süreçtir. A vitamini, yorucu bir antremandan sonra vücudunuzun iyileşmesine ve kas büyümesine yardımcı olur. Havuç suyundaki fosfor, kasları onarır ve korur.

Metabolizmayı Hızlandırır

Havuç suyu, glikoz, yağ ve proteini parçalamaya yardımcı olan çok miktarda B vitamini kompleksi içerir. Kas inşa etmek ve metabolizmayı artırmak, kilo kaybına yardımcı olur. Vitamin B kompleksi ayrıca, genellikle kilo kaybını önleyen stres ve depresyonun azaltılmasına yardımcı olur. Havuç suyundaki fosfor, vücudun metabolik hızını artırır, vücuttaki enerjinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlar ve antrenman sonrasındaki ağrıyı azaltır.

Anında Enerji Sağlar

Ağır bir antrenman seansından sonra tüm gücünüz ve enerjiniz tükenmiş hissedersiniz. Azalan enerjinizi artırmak için bir bardak havuç suyu içebilirsiniz. Havuç suyundaki güçlü demir varlığı, anında enerji kazanılmasına olanak tanır. Ek olarak, demir ayrıca zihinsel uyanıklığa yardım eder.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Havuç suyu aslında mide astarını yatıştırdığı ve sindirim sürecini hızlandırdığı için bir nimettir.

Havuç çok miktarda lif içerdiğinden, sindirime yardımcı olabilir ve daha uzun süre doygun hissetmenizi sağlar.

Vücudu Temizler

Havuç suyu, vücudu temizler ve herhangi bir toksinden kurtulmanıza yardım eder, böylece kilo kaybına yardımcı olur. Taze çiğ havuç suyu, sindirim kanallarını, kan dolaşımını ve iç organları temizler. Bu da obeziteyi önler. Ayrıca sarılık, gut, ödem, artrit vb. hastalıkların oluşumunu azaltır.

Akne Oluşumunu Önler

İçerisindeki potasyum cilt kuruluğunu azaltmaya yardımcı olur ve yara izlerini ve lekeleri azaltır. Ayrıca cilt tonunu geliştirir ve nemlendirmeye yardımcı olur. Bir dizi kimyasal ürün kullanmak yerine, günlük beslenme programınıza havuç suyu ekleyin ve farkı görün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz