Hayıt Tohumunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

hayıt tohumu

Büyükşehirlerde yaşayan pek çok kişinin belki de daha önceden adını bile duymadığı hayıt tohumu ya da diğer adıyla hayıt, çok eski çağlardan beri alternatif tıpta kullanılmaktadır. Özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen doğal bir bitki olan hayıt, bitkisi küçük siyah, karabibere benzeyen meyvelere sahiptir. Bu meyvelere hayıt tohumu adı verilir. Kurutulmuş meyvelerinden çay demlenip içilen hayıt, hap, öz, tentür gibi birçok şeklinde besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Hayıt, yani hayıt tohumu pek çok konuda faydası bulunan değerli bir bitkidir.

Adet öncesi sendromları azaltır!

PMS, yani adet öncesi sendrom belirtilerini azaltmaya yardımcı olan hayıt, özellikle kadınlar için çok önemlidir. Kadınlarda adet dönemi öncesinde uygunsuz prolaktin üretimi, göğüs hassasiyetine ve bunun gibi diğer adet öncesi sorunlara neden olabilmektedir. Hayıt bitkisinin bu konudaki faydası ise hipofiz bezindeki prolaktin üretimini bastırması ve dolayısıyla adet öncesi sendromu azaltması şeklindedir. Bu konuda yapılan çeşitli araştırmalar, hayıt tohumunun göğüslerde hassasiyet, baş ağrısı ve irritabl duygu durumları gibi adet öncesi sorunlarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Miyom oluşumunu engellemeye yardımcı olur!

Kas dokularında ortaya çıkan ve genellikle de kadınların üreme organlarında oluşan urlara miyom adı verilmektedir. Kadınların rahminde oluşan miyomlar, kanserli olmayan tümörlerdir ve rahim duvarları içinde oluşurlar. Birbirinden farklı boyutlar ve şekillerde ortaya çıkan bu miyomların yaşattığı rahatsızlık semptomları kişide kendisini farklı hallerde göstermektedir. Miyom oluşumunu önlemenin ve var olanları da azaltmanın için en önemli yolu kesinlikle hormon sisteminin dengeli bir şekilde salgılanmasını sağlamaktır. İşte hayıt tohumu da vücuttaki ise hormon dengesini sağlamak için progesteron hormonuna yardımcı olabilir ve böylelikle miyom oluşumu engellenebilir.

Sivilce ve akne oluşumunu önler!

Daha çok ergenlik dönemlerindeki hormon dengesizliğinden ve ileri yaşlarda da yine sağlıksız beslenmenin oluşturduğu hormonsal dengesizliklerden dolayı sivilce ve akne oluşmaktadır. Bu bağlamda daha çok hormon dengesizlikleri ve ruhsal dalgalanmalardan kaynaklı olan sivilce ve akneler hormon dengesi sağlanarak önlenebilmektedir. Bir de özellikle çene bölgesinde aylık olarak akne oluşuyorsa, bunlar için doğal bir ilaç olarak hayıt tüketilebilir. Zira hayıt hormon dengesizliğini gidererek özellikle kadınlardaki akne oluşumunu engelleyebilir. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalarda, hayıt bitkisinin hormon salgılarını düzenleyerek premenstrüel sivilce oluşuma engel olduğu tespit edilmiştir.

Doğurganlığı artırabilir!

Üreme yeterliliği daha çok kişinin hormonsal düzeniyle ilgili bir durumdur. Bu bağlamda hayıt tohumunun hormon dengesinin sağlanmasındaki etkisi önem taşımaktadır. Özellikle de kadınlarda progesteron hormonunun yükselmesinin düşüklere yol açtığı düşünüldüğünde hayıt bitkisinin hormonsal düzensizlikleri gidererek doğurganlığa yardımcı olabileceği yorumu yapılabilmektedir. Bununla birlikte rahmin iç tabaka bölgesindeki endometrial hiperplazi üretimini artması dolayısıyla oluşan hücrelerin aşırı büyümesi sorunu da hayıt tüketimi ile engellenebilmektedir. Bu sayede rahim kanserini de önlemek mümkün olabilir.

Prostat kanserini önleyebilir!

Erkeklerde yaşanan hormon dengesizlikleri, testosteron hormonunun aşırı yükselmesi prostat kanserine sebep olabilmektedir. Hayıt tohumu ise vücudun hormon dengesine yardımcı olmak için doğal ve bitkisel bir ilaçtır. Bu bağlamda hayıt tohumu, erkeklerde prostat kanserinin başlamasını engellemek için vücuttaki testosteron hormonu düzeylerini düşürebilir. Bu bakımdan hayıt tohumu yıllar boyunca doğal bir antiandrojen olarak, yani erkeklik hormonun bazı etkilerinin devre dışı bırakıcı olarak kullanılmıştır.

Menopoz belirtilerini azaltır!

Menopoz döneminde kadınlar değişen hormon dengesinden dolayı çok fazla sorun yaşamaktalar. Hayıt tohumu ise vücudun hormon dengesini sağlar ve progesteron düzeyinin düşürerek, menopoz belirtilerini önemli ölçüde etki etkiler. Şöyle ki hayıt, luteinizan hormonlarının salgılanmasını arttırır ve böylece progesteron seviyelerini yükseltir. Bu sayede özellikle sıcak basması, ruhsal dengesizlik gibi menopozun genel belirtileri daha hafif hissedilir.

Süt miktarını arttırır!

Hayıt tohumunun demlenmesiyle hazırlanan hayıt çayı vücuttaki prolaktin seviyelerini artırmaya yardımcı olduğu için emzirme döneminde süt artışını sağlar. Prolaktin, diğer bir adıyla süt hormonu, memelerde süt üretimini gerçekleştiren hormondur. Hayıt tohumunun süt artışını desteklediğine dair bilimsel veriler bulunmasına rağmen, her bitkinin her bünyede gösterebileceği etkilerin tamamı aynı olmadığından öncelikle doktora danışmak en doğrusu olacaktır.

Çikolata kisti probleminin tedavisine yardımcı olur!

Endometriozis, yani çikolata kisti kadınların rahim içi dokusunun rahmin dışında oluşması ve adet dönemlerinde bu rahmin dışındaki dokunun da kanaması şeklinde ortaya çıkan bir sorundur. Bu sorun genellikle hormonsal problemlerden kaynaklanmaktadır. Hayıt bitkisi de genel olarak vücut içindeki çeşitli kimyasal tepkimeleri düzenlemeye yardımcı olduğu için bu tarz hormonsal sorunlarda tedavi edici rol oynayabilir. Ancak bunun için yine öncelikle doktora danışmak gerekir.

Adet dönemlerini düzenler!

Kadınlarda üreme dönemi içinde olduğunun en önemli göstergelerinden birisi olan adet kanamalarının her ay düzenli olarak gerçekleşmesi çok önemlidir. Adet dönemlerinin düzensiz seyretmesi pek çok soruna sebep olabilir ve bazı sağlık sorunlarının da göstergesi olabilir. Bu bağlamda adet dönemlerinin düzenli seyretmesi için hormonları dengeleyici rolü olan hayıt bitkisinden faydalanmak, bu sorunu doğal yolla çözebilmek adına önem taşır.

Duygusal dengesizlikleri giderir!

Özellikle kadınlarda adet dönemlerinde ve genel anlamda her bireyde de ergenlik dönemi içinde yaşanan duygusal dengesizlikler, ani duygu değişimleri rahatsız edicidir. Bunların sebebi ise hormonsal dengesizlikler, hormonların salgılanma düzeylerinin hızlı değişmesidir. Hayıt bitkisi ise vücutta hormon dengesini sağlayıcı özelliğiyle ruh halindeki dengesizlikleri giderir ve bunun ortaya çıkardığı sorunları da engeller.

Cinsel isteği arttırır!

Cinsellik, cinsel istek durumu kişinin hormonlarının salgılanmasıyla doğrudan ilişkilidir. Zaman zaman yaşanan cinsel isteksizlikler de çoğu zaman hormonsal sorunların bir sonucudur. Bu bakımdan böyle durumlarda hayıt tohumu çayı tüketerek bu isteksizliği doğal yoldan gidermek mümkün olabilir.

Antioksidan özelliklere sahip olan bir bitkidir!

Vücutta ortaya çıkan hastalıkların pek çoğu vücudun yeterince temizlenememesi, arındırılamamasından ve dolayısıyla da serbest radikallerin artmasından kaynaklanmaktadır. Hayıt ise antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bu sayede düzenli olarak hayıt tüketiminde vücutta dolaşan serbest radikaller yok edilerek vücudun arındırılması mümkün olabilir. Zira serbest radikaller vücutta hücresel düzeyde oksidatif stresten sorumlu olurlar, erken yaşlanma ve kanser de dâhil olmak üzere vücutta pek çok hastalıklara sebep olurlar. Bu bakımdan haftada birkaç kez hayıt çayı içerek serbest radikalleri vücuttan atmak en doğrusudur.

Hayıt tohumu tüketecek olanlara öneriler

Hayıt tohumu, ağız yoluyla uygun miktarda tüketildiğinde, aşırıya kaçılmadığında sağlıklı olan pek çok insan için güvenli ve faydalıdır. Ancak aşırı tüketiminde bazı istenmeyen sonuçlar, yan etkiler, rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Hayıt tohumunun aşırı tüketiminde; mide rahatsızlığı, mide bulantısı, kaşıntı, döküntü, baş ağrısı, akne, uyku sorunu ve kilo alımı gibi sorunlar yaşanması muhtemeldir.

Hayıt tohumunun prolaktin hormonu salgısını artırarak emzirme döneminde süt üretimini arttırdığı bilinmektedir. Ancak emzirme döneminde hayıt tüketiminin ne kadar güvenli olduğuna dair yeterli araştırma sonucu henüz bulunmamaktadır. Bu bakımdan emzirme döneminde tüketmeden önce doktora danışmakta fayda var.

Hamilelik döneminde hayıt tohumu tüketimi ile ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu sebeple de gebelikte hayıt tohumu tüketilmesi önerilmez.

Hormona duyarlı olan rahatsızlıkların görülmesi durumunda doktora danışmadan hayıt tohumu tüketilmemelidir. Zira hayıt tohumu hormon salgılarının miktarını etkileyebilmektedir.

Kısırlık tedavisi görenlerin hayıt tohumu tüketmeleri önerilmez.

Parkinson hastalığı durumunda hayıt tohumu tüketilmemelidir.

Şizofreni ya da diğer psikolojik bozuklukların varlığı durumunda kesinlikle hayıt tohumu tüketimi önerilmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz