Hindistan Cevizinin Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizinden korkmanıza gerek yok. Doymuş yağ içerdiği için Hindistan cevizinin zararlı olduğu lafını duymuşsunuzdur. Hatta bu yüzden tüketmekten korkan çok sayıda insan vardır. Hindistan cevizi ve Hindistan cevizi yağı son derece sağlıklı besinlerdir. Yapılan pek çok çalışma Hindistan cevizinin önemini kanıtlamaktadır. Bu ürünü sürekli tüketenlerde kalp rahatsızlığı ve kolon kanserine yakalanma oranı yok denecek kadar azdır

Faydalarını Destekleyen Bilimsel Çalışmalar Ne Diyor?

Hindistan cevizine ilişkin iyi haberler 1960 ve 1970’lere dayanan araştırmalarla birlikte gelmeye başlamıştır. Beslenme tarzları büyük oranda Hindistan cevizi yağına dayalı Pasifik Adaları ve Asya’dan gelen insanların kardiyovasküler rahatsızlıklar, kanser ve diğer dejeneratif hastalıklardan şaşırtıcı derecede uzak olduğu görülmüştür.

Hindistan cevizi tüketiminin çok olduğu küçük Tokelau ve Pakapuka adalarında yaşayan insanların sağlık durumlarının incelenmesi maksadıyla uzun vadeli ve çok disiplinli bir araştırma yapılmıştır ve elde edilen sonuç çok şaşırtıcı olmuştur.

Yüksek yağ oranlı beslenme tarzını (aldıkları kalorilerin yüzde otuz beş ile altmışı yağdan, özellikle de Hindistan cevizindeki doymuş yağdan gelen) takip ediyor olmalarına rağmen, Tokelau ve Pakapuka adalarında yaşayanlarda aterokskleroz, kalp rahatsızlığı ve kolon (kalın bağırsak) kanseri görülme oranı yok denecek kadar azdır.

Hindistan cevizinden zengin bir beslenme tarzı olan bu insanlarda; hazımsızlık sorununun ender olarak görüldüğü, vücut ağırlıklarının düşük ve son derece sağlıklı oldukları saptanmıştır. Kesinlikle böbrek rahatsızlığı türünden bir şikayetleri yoktur ve yüksek kan kolesterolü nedir bilmemektedirler.

Yarım kâse dilimlenmiş Hindistan cevizinde neredeyse 4 gr. lif, 142 mg potasyum, 13 mg magnezyum, 3 gr’dan daha az şeker ve en önemlisi 13 gr kadar yeryüzündeki en iyi kalp dostu ve yaşam destekleyici yağ asitleri mevcuttur. Ancak günümüzde bile bazı yerlerde Hindistan cevizi hak etmediği olumsuz bir üne sahiptir.

Hindistancevizinde bulunan yağ doymuş yağdır. İçeriğindeki doymuş yağ zararlı değil Toplumda kendini gösteren sürü psikolojisi ve doymuş yağ hakkındaki yaygın yanlış bilgiden dolayı çoğu insan, içinde doymuş yağ barındıran her şeyden veba bulaşacakmışçasına kaçması gerektiğini düşünüyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse doymuş yağı çok kullanmamamız gerektiği doğrudur. Ancak bu tamamen farklı bir tartışma konusudur.

Buradaki nokta sırasıyla birlikte yumurta ve Hindistan cevizi gibi şaşırtıcı derecedeki sağlıklı besinlerin içeriğindeki yağdan dolayı hikayenin tümünü tam manasıyla anlamayan insanlarca konunun kafa karıştırıcı boyutlara getirilmesidir.

Enfeksiyonlara karşı koruyabilir

Hindistan cevizi orta zincirli yağ asitlerinden zengindir ve tartışma götürmeyen tek şeyse MCT ‘lerin kistik fibroz, AIDS, kanserin ardından gelen ikinci ölümcül hastalık olan kaşeksi ve çocukluk dönemi epilepsilerde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Hindistan cevizindeki yağın yüzde ellisi laurik asittir. İnsan vücudunda laurik asit, monolaurine dönüşür ki bu madde temelde mikrop öldürücüdür.

Antiviral (virüs karşıtı) ve antibakteriyeldir. (bakteri karşıtı) Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yüzde altı ile yedisi kaprik asit olarak adlandırılan bir yağ asitidir.

Kaprik asit insan vücudunda monokaprin’e dönüşür ki bu maddenin de antiviral etkisinin olduğu kanıtlanmış, herpese karşı etkileri ile klamidya ve cinsel ilişkiyle geçen diğer bakterilere karşı gösterdiği antibakteriyel etki laboratuvarda araştırmaya tabi tutulmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz