Hint Sümbülü Yağının Faydaları Nelerdir?

Antik çağdan beri, en değerli yağlardan biri olarak kabul edildi. Hindistan’dan Avrupa’ya geniş bir alanda parfüm, ilaç ve dinsel alanlarda kullanılmıştır. Uykusuzluk, stres, sindirim problemleri, zayıflamış bağışıklık sistemi ve enfeksiyonları doğal olarak tedavi etmek için bitkisel bir ilaç olarak kullanılır. Ayurveda tıbbında, uyku sorunları, depresyon, stres, anksiyete, kronik yorgunluk sendromu ve sinir problemlerinin tedavisinde kullanılır. Bu yararlı bitkinin toz halindeki kökü, uterusu temizlemek, kısırlığa yardımcı olmak ve menstruasyon sorunlarını tedavi etmek için dahili olarak alınır.

Bakteri ve Mantarlarla Savaşır

Hint sümbülü yağı, ciltte ve vücutta bakteriyel büyümeyi durdurur. Ciltte, bakterileri öldürmek ve kesikleri iyileştirmek için yaralara uygulanır. Oral olarak alındığında, böbrekler, idrar torbası ve idrar yollarındaki bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder. Ayrıca tırnak mantarı, ayak mantarı, tetanoz, kolera ve gıda zehirlenmesinin tedavi edildiği bilinmektedir.

Kaliforniya’daki Batı Bölgesel Araştırma Merkezi’nde yapılan bir çalışma, 96 temel yağın bakterisit aktivitesini değerlendirdi. Hint sümbülü yağı, hayvan dışkısında yaygın olarak bulunan bir bakteri türü olan C. jejuni’ye karşı en aktif olan yağlardan biriydi. C. jejuni, tüm dünyada gastroenteritin en yaygın nedenlerinden biridir. Yağ ayrıca antifungal özellikler barındırır, bu yüzden cilt sağlığını destekler ve mantar enfeksiyonlarının neden olduğu rahatsızlıkları iyileştirmeye yardımcı olur. Bu güçlü bitki, kaşıntıyı hafifletebilir, cilt üzerindeki yaraları ve dermatiti tedavi edebilir.

İltihabı Hafifletir

Vücuttaki iltihapla savaşma kabiliyetinden dolayı sağlığınız için son derece faydalıdır. Enflamasyon çoğu hastalığın kökenindedir ve sinir, sindirim ve solunum sisteminiz için tehlikelidir. Alzheimer hastalığı, kanser, kardiyovasküler hastalık, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol düzeyleri ve Parkinson hastalığının yanı sıra astım, artrit ve Crohn hastalığı gibi alerjik hastalıklarda da rol oynadığı bilinmektedir.

Güney Kore’deki Doğu Tıbbı Okulu’nda yapılan bir çalışmada, akut pankreatit üzerindeki etkisi araştırıldı. Sonuçlar Hint sümbülü tedavisinin akut pankreatit ve pankreatit ile ilişkili akciğer hasarının şiddetini zayıflattığını göstermektedir. Bu, bir antienflamatuvar ajan olarak hizmet ettiğini kanıtlamaktadır.

Zihni ve Bedeni Rahatlatır

Cilt ve zihin için rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir yağdır; sakinleştirici olarak kullanılır. Aynı zamanda doğal bir soğutucudur, bu nedenle öfkeyi ve saldırganlık hissini dindirir. Japonya’daki Farmasötik Bilimler Okulu’nda yapılan bir araştırma yağı; spontan bir buhar yönetim sistemi kullanarak sedatif aktivitesi açısından incelemiştir. Sonuçlar, calarene içerdiğini ve bu maddenin teneffüs edilmesinin fareler üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Çalışma ayrıca, esansiyel yağlar karıştırıldığında, sedatif cevabın daha anlamlı olduğunu da göstermiştir. Galangal, paçuli ve sandal ağacı esansiyel yağları ile karıştırıldığında daha etkilidir.

Bağışıklık Sistemini Uyarır

Bağışıklık sistemi güçlendiricisidir; vücudu yatıştırır ve düzgün çalışmasını sağlar. Doğal bir tansiyon düşürücüdür, bu yüzden tansiyonu düşürür. Artan kan basıncı, arterler ve kan damarları üzerindeki basıncın çok yükselmesine ve arter duvarının bozulmasına neden olur ve bu da kalpte ekstra strese neden olur. Uzun süreli yüksek tansiyon, inme, kalp krizi ve diyabet riskini artırır.

Hint sümbülü yağı kullanmak yüksek tansiyon için doğal bir ilaçtır çünkü atardamarları genişletir, oksidatif stresi azaltmak ve duygusal stresi azaltmak için antioksidan görevi görür. Ayrıca bir dizi hastalığa neden olan iltihabı da hafifletir.

Hindistan’da yapılan bir 2012 araştırması, bitkinin saplarının yüksek redüksiyon kabiliyeti ve güçlü serbest radikal temizleyici özelliklerini ortaya koymuştur. Serbest radikaller vücudun dokuları için çok tehlikelidir ve kansere ve erken yaşlanmaya neden olur. Vücut, oksijenden kaynaklanan hasardan kendini korumak için antioksidan kullanır. Tüm yüksek antioksidan gıdalar ve bitkiler gibi, vücudumuzu iltihaptan korur ve organlarımızın düzgün çalışmasını sağlayarak serbest radikal hasarıyla savaşırlar.

Saç Uzamasını Teşvik Ediyor

Hint sümbülü yağı, saç uzamasını desteklemek, saçın doğal rengini korumak ve beyazlama sürecini yavaşlatmak için kullanılır. Farmakognozi Dergisi’nde yayınlanan 2011 tarihli bir çalışmada, yağın saç uzamasını uyarma yeteneği ölçülmüştür. Çalışma için ham özüt, fraksiyonlar ve izole edilmiş bileşiklerin ikisi, test edilmiştir. Çalışmadan önce dört santimetre kare alanda saçları alınmış dişi Wistar sıçanları incelendi.

Sonuçlar, hint sümbülü yağının saç uzamasını teşvik aktivitesinde pozitif tepki gösterdiğini göstermektedir. Ham özütler, saf bileşiklerden daha etkiliydi. İzole edilen bileşikler farklı şekillerde etkili oldukları için, özütle birlikte hareket ettikleri zaman, kısa bir süre içinde saç uzaması yeniden başladı.

Uykusuzluğu Hafifletir

Birçok yetişkin bir noktada uykusuzluk yaşar, ancak bazı insanlar uzun süreli (kronik) uykusuzluk geçirir. Uykusuzluk birincil sorun olabilir veya stres, anksiyete, uyarıcıların aşırı kullanımı, şeker, hazımsızlık, ağrı, alkol, fiziksel aktivite eksikliği, huzursuz bacak sendromu, hormonal değişiklikler, uyku apnesi gibi diğer nedenlerden dolayı ikincil olabilir.

Yani uyuyamazsanız, diğer sağlık sorunlarına yol açabilecek ilaçları kullanmaktan ziyade bu yağı kullanabilirsiniz. Yatıştırıcı ve müshil özellikleri uykusuzluğu olan kişiler için faydalı olabilir. Sizi rahatlatır ve huzursuzluk ve endişe duyguları kaybolur. Uykusuzluk; hazımsızlık veya mide sorunlarının sonucunda ortaya çıkıyorsa, sindirim sisteminin çalışmasını geliştirdiği için yardımcı olacaktır.

Kabızlığı Azaltır

Doğal bir müshil olduğu için, sindirim sistemini uyarır ve düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsak duvarını kurutan sentetik laksatiflerden farklı olarak, dışkının doğal bir şekilde kolondan dışarıya hareket etmesini sağlar. Şişkinlik, gaz, sırt ağrısı veya yorgunluk gibi çeşitli semptomların eşlik ettiği kabızlığı doğal olarak rahatlatmaya yardımcı olur.

Rahim ve Yumurtalıkları Korur

Rahim ve yumurtalıkları temizler ve östrojen ve progesteron salgılanmasını uyarır. Bu özelliği ile, rahim ve yumurtalığın reprodüktif yeteneklerini korumaya yardımcı olur. Geleneksel ve Ayurveda tıbbında menstürasyonu desteklemek, rahmi temizlemek, ağrılı adet kanamasını tedavi etmek ve rahim iltihaplanmasını azaltmak için uterus uyarıcısı olarak kullanılmaktadır.

Adet döngüsünü düzenli tutabilir ve adet krampları ve rahatsız edici şişkinlik için doğal bir ilaç olarak hizmet eder. Ayrıca iktidarsızlık tedavisinde doğal afrodizyak olarak kullanılmıştır.

Yan etkiler: Topikal olarak kullanımı güvenlidir ve dahili olarak kullanırken yalnızca yüksek kaliteli ve organik ürünler kullandığınızdan emin olun. Hamileyken veya emzirirken kullanmaktan kaçının çünkü tamamen güvenli olup olmadığını gösteren yeterli araştırma yoktur. Bazı esansiyel yağlar hassas ciltli kişilerde tahrişe veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu yüzden yağı düzenli kullanmadan önce cildinizi test edin ve doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz