Honore de Balzac – Vadideki Zambak Kitap Özeti

vadideki zambak

Özeti;

Aristokrat bir ailenin küçük oğlu Felix de Vandenesse, ailesinin sıcak sevgisinden ,ilgisinden yoksun, otoriter bir ortamda yetişmiş çalışkan bir çocuktur. Restauration devrinin yaklaştığı sırada Felix’i babası Tours’a çağırır. Felix, babasının davetine hemen itaat eder. Tours’a gittikten sonra bir gün bir baloya katılır.

Baloda bir genç kadın görür. Onun güzelliği karşısında adeta büyülenir, ona karşı derin bir sevgi duyar. Bu genç kadını uzun süre unutamaz. Bir gün, İndre nehrinin kıyısında Clochegourde şatosunda bu genç kadınla karşılaşır. Genç kadının adı Kontes Henriette de Mortsauf’tur.

Feliz, kadının güzelliğinin vadinin adı ile özdeşleştiğini düşünür. Vadinin adı Zambak’tır. Henriette de tıpkı zambaklar gibi temizi saf ve güzeldir. Felix ve Henriette tanışırlar. Henriette, Felix’e hayat hikayesini anlatır. Henriette, evlidir ve kocası asık suratlı, sert, soğuk bir insandır. Mutsuz bir hayatı vardır. Felix de ona ailesinin hallerinden , kederli çocukluğundan bahseder. Karşılıklı dertleşmeler her ikisini de birbirine yakınlaştırır. Aralarında temiz fakat gizli bir aşk başlar. Sürekli görüşmektedirler. Bir gün, Felix’in mevki sahibi olabilmesi için buradan uzaklaşması gerçeği ile yüz yüze gelirler.

Feliz, saraya girer, XVIII. Louis’in dikkatini çekmeyi başarır ve kısa zamanda danıştay baş yardımcılığına kadar yükselir. Aşkına sadıktır, Henrietteyi asla unutmaz, sürekli mektuplaşırlar. İki yıLLık bi ayrıLıktan sonra tekrar görüşürler.

Henriette’nin kocası uzun süren bir hastalığa yakalanınca Henriette ile Feliz arasındaki ilişki daha da derinleşir. Fakat bir süre sonra feliz, Paris’e dönmek zorunda kalır.

Felix Paristeki hayatı sırsında, elif tabakadan Lady Dudley adından biri iLe tanışır. Onun gösterişinden etkiLenir ve bir süre sonra aşık olduğu zanneder. Bu olayı öğrenen Henriette hastalanır, sonunda felixi affetse de bu hastalık onun ölümüne neden olur. Güzel, parıltılı ingiliz Lady’den bıkan feLix, Clochegourde’e geri döner. Geldiğinde Henriette can çekişmektedir.

Henriette, ona bir mektup bırakmıştır. Mektupta; aşkı, arzuları ve ahlaki değerleri, eş olma sorumluluğu arasında yaşadığı çelişkiler, çatışmalar yazmaktadır. Henriette, sonuna kadar ahlakını muhafaza etmekle birlikte pek çok kez içinde savaşlar yaşamıştır. Feliz, bir süre sonra kendini toparlamaya çalışarak Paris’e döner. Orada, kendini edebiyata, bilime, politikaya vererek avutmaya çalışır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz