Horlama Neden Olur? Nasıl Önlenir? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Horlama, tüm Dünya’da milyonlarca erkeği ve kadını etkileyen çok yaygın bir sorundur. Bu sinir bozucu ses, partnerinizin huzurunu ve uykusunu da bozabilir. Boğazdaki yapılar (ses telleri) titreştiğinde ve ses çıkarmaya başladığında horlama oluşur. Genellikle bir uyku bozukluğu olarak kabul edilir ve ağır horlama ciddi tıbbi ve sosyal sonuçlara neden olabilir.

Eğer, horlama alışkanlığınız varsa, sorunla mücadele etmek için gerekli adımlar atmanız gerekir. Herkesin dinlenmeye ihtiyacı olduğunu ve gecelerinizi horlayarak geçirirseniz, huzurlu uyuyamayacağınızı unutmayın.

Eğer birisi size horladığınızı söylese ve o kişi bunu söyleyen ilk kişi ise kesinlikle horladığınızı kabul etmezsiniz. Bunu bir hakaret olarak görürsünüz. Ancak daha sonra başkalarından da duymaya başladıkça artık horladığınızı kabul etmekten başka yolunuz kalmaz.

Horlama neden olur?

Horlama rahatsız uyumanın, yani uyurken nefes almakta zorlanmanın bir göstergesidir. Ya yatışınızda yanlış yapıyorsunuzdur, yahut da bir rahatsızlığınız vardır. genellike yüz üstü yatış pozisyonunda horlama görülür. Eğer yatış pozisyonundan değilse mutlaka bir kbb rahatsızlığınız var demektir.

Horlama neden olur sebepleri nelerdir?

  • Burunda tıkanıklık (geniz eti vs.)
  • Yorgunluk, stres.
  • Alkol tüketimi.
  • Yanlış yatış pozisyonu gibi sebepleri olabilir.

Sürekli horlayan kişi mutlaka bir KBB uzmanına muayene olmalıdır.

Horlamanın önlenmesi için hayatınızı düzene sokmalısınız. Yorgunluk ve stresten uzak durulmalı, alkol kullanmı terk edilmeli. sağa doğru dönüp yatılmalı. Eğer bir rahtsızlıktan ileri geliyorsa mutlaka gerekli tedavi yapılmalıdır.

Horlamaya ne iyi gelir?

Horlama tedavisi için çok sayıda ürün mevcuttur, ancak bunların çoğunun etkinliği, güvenilir bir şekilde kanıtlanmamıştır. Horlama için mucizevi bir tedavi yoktur, ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve doğal yöntemler, durumu kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Nane

Nanenin içindeki antienflamatuvar özellikler, boğazın ve burun deliklerinin iç yüzeyindeki membranların şişliğini azaltmaya yardımcı olur, böylece kolay ve sorunsuz bir soluma sağlar. Nane; alerji, soğuk veya kuru hava nedeniyle oluşan geçici horlama sorunları için çok yararlıdır.

Bir bardak suya bir veya iki damla nane yağı ekleyin. Yatağa girmeden bu karışımla gargara yapın. Ancak yutmayacağınızdan emin olun. İstediğiniz sonucu alana kadar günlük olarak tekrarlayın.

Eğer horlamaya, kuru hava ve burun tıkanıklığı neden oluyorsa, yatağa girmeden ve nemlendiriciyi açmadan yaklaşık 30 dakika önce içine birkaç damla nane yağı (okaliptüs yağı da kullanabilirsiniz) ekleyin. Nemlendiriciyi gece boyunca çalıştırın. Bu, solunum yollarınızı açmaya yardımcı olacak, böylece horlamayacaksınız.

Yatağa gitmeden önce burun deliklerinizin her birinin alt kısımlarına biraz nane yağı sürün.

Zeytinyağı

Güçlü bir antienflamatuvar ajan olan zeytinyağı, tüm solunum yolları boyunca uzanan dokuları rahatlatır ve açık bir hava geçişi sağlamak için şişmeyi azaltır. Boğazdaki titreşimleri azaltmak ve horlamayı durdurmak için bu yöntemi düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Her gün yatmadan önce iki veya üç yudum zeytinyağı yutun.

Bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı balı karıştırın. Yatmadan önce günlük olarak tüketin.

Buhar

Burun tıkanıklığı, horlamanın ardındaki temel nedenlerden biridir. Tıkanıklığı azaltmak için en iyi çözümlerden biri, buhar solumaktır.

Büyük bir kaba kaynar su dökün.

Üç veya dört damla okaliptüs esansiyel yağı veya çay ağacı esansiyel yağı ekleyin.

Kafanızın etrafını bir havlu ile kapatın ve 10 dakika boyunca buharı burnunuzdan derin derin soluyun.

Tıkanıklık azalana kadar yatmadan önce her gün bu yöntemi uygulayın.

Temizlenmiş Tereyağı

Arıtılmış tereyağı, tıkalı burun pasajlarını açmaya yardımcı olabilecek bazı tıbbi özelliklere sahiptir. Bu da horlamayı azaltır ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Mikrodalgada az miktarda arıtılmış tereyağını biraz ısıtın.

Her bir burun deliğine iki veya üç damla ılık tereyağı damlatmak için bir damlalık kullanın.

Bunu, yatmadan önce ve ertesi sabah uyandıktan sonra tekrar yapın.

Kakule

Kakule bir balgam söktürücü ve dekonjestandır, bu da tıkanmış burun pasajlarını açmak için etkilidir. Serbest hava geçişi, daha az horlamaya neden olur.

Bir bardak ılık suya bir buçuk çay kaşığı toz kakule ekleyin.

Yatmadan 30 dakika önce için.

Horlamayı azaltmak için her gece yavaş yavaş tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

Güçlü bir antiseptik ve antibiyotik ajan olan zerdeçal, enflamasyonu tedavi edebilir ve ağır horlamanın azalmasına yardımcı olabilir. Zerdeçal, horlama tedavisi için sütle birlikte kullanılmalıdır. Aşağıdaki içecek uyurken, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, özgürce nefes almanıza yardımcı olacaktır.

Bir bardak ılık süte iki çay kaşığı toz zerdeçal ekleyin.

Uyumadan 30 dakika önce için.

Bunu günlük olarak yapın.

Isırgan Otu

Sadece yılın belirli bir döneminde horluyorsanız, bu durum mevsimsel alerjiden kaynaklanıyor olabilir. Bu tip geçici horlama, antienflamatuvar ve aynı zamanda antihistaminik özelliklere sahip olan ısırgan otu ile tedavi edilebilir.

Bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan otu ekleyin.

Beş dakika boyunca demleyin ve sonra süzün.

Bu çayı sıcakken ve yatmadan önce için.

Alerji mevsimi boyunca günde iki ila üç bardak ısırgan otu çayı içmek horlamayı önleyebilir.

Sarımsak

Sarımsak, nazal geçişlerde mukus birikimini ve solunum sisteminde iltihap oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Yani, sinüs tıkanıklığı nedeniyle horluyorsanız, sarımsak rahatlama sağlayabilir.

Bir ila iki diş çiğ sarımsağı çiğneyin ve sonra bir bardak su için. Günlük olarak, tercihen uykudan önce yapın. Uykunun tadını çıkarmanız ve horlamayı azaltmanız için yararlı olacaktır.

Ayrıca akşam yemeğini pişirirken sarımsak kullanın ve yemeği sıcakken yiyin.

Bal

Antienflamatuvar özellikleri nedeniyle bal, boğaz bölgesindeki solunum yollarını tıkayabilecek şişlikleri azaltabilir. Ayrıca, bal boğazını nemlendirir, bu da horlama titreşimlerinin oluşmasını engeller.

Bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı bal ekleyin, karıştırın ve yatmadan önce için. Günlük olarak tüketin.

Alternatif olarak, akşam yemeğinden sonra içtiğiniz bitkisel çayınızı tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

Papatya

Papatya, horlamayı durdurmaya yardımcı olabilecek iyi bilinen antienflamatuvar etkilere sahiptir. Aynı zamanda, boğaz çevresindeki gergin kasları ve sinirleri rahatlatan ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilecek bir sinir ve kas gevşeticidir.

Bir bardak suya bir çorba kaşığı papatya çiçeği ilave edin.

Yaklaşık 15 dakika kaynatın.

Süzün ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin.

Yatmadan önce ılık olarak için.

Horlamaya yardımcı olabilecek bazı ek ipuçları şunlardır;

Aşırı kiloluysanız, kilo verin.

Sırt üstü değil, yan yatın. Sırt üstü uyurken, diliniz ve damağınız boğazınızın arkasına yaslanır, hava yolunu tıkar ve horlamaya neden olur.

Yastığınızı yaklaşık 10 cm kadar yükseltin ya da ekstra yastıklar kullanın.

Yatmadan en az iki saat önce alkollü içecek tüketmekten kaçının. Alkol, merkezi sinir sisteminize girerek horlamaya neden olabilir.

Yatmadan önce şarkı söylemeyi deneyin. Şarkı söylemek, yumuşak damak ve üst boğaz kas kontrolünü artırmaya yardımcı olur.

Sigarayı bırakın.

Yukarıdaki önleyici tedbirlerle birlikte, horlamayı azaltabilir veya ortadan kaldırabilirsiniz. İyi bir gece uykusu için, yukarıda doğal yöntemleri deneyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz