Horoz İbiği Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

horoz ibiği bitkisi faydası

Horoz ibiği, bütün tahıllar içinde, servis başına düşen protein sıralamasında en üsttedir. Diğer tahıllarda eksik olan, gerekli aminoasit lizini içerir. Horozibiği, diğer tahıllara eklendiğinde, onların eksik proteinlerini tamamlar.

Horozibiği, bütün tahıllar içinde, servis başına düşen protein sıralamasında en üsttedir. Diğer tahıllarda eksik olan, gerekli amino asit lizini içerir. Horozibiği, diğer tahıllara eklendiğinde, onların eksik proteinlerini gerçekten tamamlar. Ayrıca, horozibiği, tahıllar arasında, en yüksek lif içeriğine sahip olanlardan biridir. Bütün tahıllar içerisinde sadece quinoanın demir değeri horoz ibiğininkinden fazladır. Ayrıca iyi bir kalsiyum, magnezyum ve folate kaynağıdır. Kolesterol düşürücü ve kanserle savaşan bir fıtokimyasal olan skualeni içerir.

Kanser

Skualen, horozibiğinde doğal olarak bulunan, tümörlere kan gidişini durdurabilecek bir antioksıdandır. Horozibiği yağı yüzde sekiz skualen içerirken, daha yaygın olarak kullanılan bir skuaien kaynağı olan köpekbalığı yağı, sadece yüzde bir oranında skualen içerir.

Göğüs Kanserini Önleme

Araştırmalar horoz ibiği tohumunun içindeki bir bileşenin, göğüs kanseri hücrelerindeki tümör büyümesini engelleyebileceğini bulgusuna vardı.

Kalp Hastalığı

Yulaf, kolesterole karşı tartışmasız şekilde en şifalı tahıl olarak görülse de horozibiği de kötü kolesterolü düşürmede neredeyse yulaf kadar etkili görünüyor ve yulafa alerjisi olanlar veya yulafı sevmeyenler için geçerli bir alternatif olabilir

Diyabet

Horoz ibiğinin, hıpergliseminin önlenmesine yardımcı olabileceği ve diyabete bağlı komplikasyonları azaltabileceği keşfedildi. Diyabetli fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, horoz ibiğinin kandaki glikoz değerini belirgin şekilde düşürdüğü, ensülin değerini arttırdığı ve yükselmiş karaciğer fonksiyonu belirtilerini normale çevirdiği keşfedildi.

Nasıl Saklanır?

  • Horoz ibiği hamur işlerinde kullanılmak üzere un halinde satılır.
  • Ekmek hamuru yapmak için eşit ölçüde buğday unuyla karıştırın.
  • Horozibiği tohumları, hava geçirmez bir kap veya kavanoz içinde, buzdolabında altı aya kadar saklanabilir.

Hazırlama Ve Servis Önerileri;

Horoz ibiği tohumları çok küçük olduğu için, ince delikli bir süzgeçte veya tülbent üstünde, soğuk suyla yavaşça yıkanmalıdır. Tohumlar, ayrıca, fırınlanabilir veya buharda pişirilebilir.

  • Horozibiği tohumlan, domates suyu gibi yoğun tadı olan sıvılarla pişirilirse, daha iyi bir tat alır.
  • Yapraklan, haşlanmış veya kızarmış sebze olarak kullanılır.
  • Horozibiği çorbalar için mükemmel bir kıvam arttırıcıdır.
  • Horozibiğini başka bir tahılla birlikte elma suyuna koyup kaynatın veya fırında pişirin, daha sonra taze meyvelerle servis edin.
  • Pirince alternatif olarak düşük yağda kızartılmış horozibiği hazırlayın.
  • Horozibiği tohumlarım tavada kızartabilirsiniz ve mısır taneleri gibi patlarlar. Patlamış horozibiği, balık ve etin yanında veya çorba, salata ve güveç üstünde kıtır ekmek olarak mükemmel gider.
  • Haşlanmış horoz ibiği soğutulduğunda, pektin kullanmadan ve çok az tatlandırıcıyla meyve marmelâdı yapmada kullanılabilecek peltemsi bir kıvam alır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz