Hüseyin Rahmi Gürpınar – Mezarından Kalkan Şehit Kitap Özeti

mezarından kalkan şehit


KİTABIN KONUSU :
ŞEVKİ ADINDAKİ YAZARIN BİR ARKADAŞININ ÇİFTLİĞİNDE KALMASI VE ORADA ONUN BAŞINDAN GEÇEN OLAYLAR

KİTABIN ÖZETİ

Şevki İstanbul sokaklarında gezerken Kadri adında eski bir arkadaşına rastlar. Beraber muhabbete tutuşurlar. Arkadaşı artık şehir hayatından uzaklaşmış ve kendine köyde bir çiftlik kurarak köylü hayatı yaşamaktadır. Şevki’yi kendi ile beraber bir kaç hafta çiftlikte kalması için zorlar ve Şevki de onu kıramaz. Çiftliğe gelişinin ilk akşamı dolaşmaya çıkar. Dolaşırken kulağına müzik ve bir kadın sesi onu etkiler. Zamanın nasıl geçtiğini anlamaz.

Eve döndüğünde herkes onu arıyordur. Başından geçenleri anlatınca evdekiler müziği dinlediği evin cinli bir ev olduğunu söylerler. Bu konu onu çok meraklandırmış ve heyecanlandırmıştır. Bu konu üzerine gider ve bir gün evi gözetlerken yakalanır. Evin bekar, güzel sesli, çok iyi piyano çalabilen hanımı olan Şahika ile tanışır. Daha sonra umulmadık bir şekilde ve akıl almaz bir durumda onunla evlenir. Gerçekte cinlerle ilgili olarak söylenilen olaylar Şahika’ nın bir süre önce şehit olan kardeşi etrafında dönmektedir.

Şevki bir gün kayın biraderi ve köpekleri panter ile büyükannesi ile buluşmaya gelen şehit olup tekrar dirildiği sanılan kardeşi kovalarlar. Ama onu mezarlığa gelince kaybederler. Komşu köylüler bu olaydan rahatsız olarak onları jandarmaya şikayet ederler ama Şevki yalan söylemek zorunda kalarak bu olaydan sıyrılır.

Bir müddet sonra bir sonbahar akşamında avluda otururken panterin ortadan kaybolduğunu anlarlar. Köpek bir vakit sonra gelir ve boynunda bir zarf asılıdır. Bu zarf bütün açıklamaktadır. Aslında gelen şehit olan kardeş değildir. Savaştığı ve öldüğü yerdeki kendisine beden ve ruh olarak çok benzeyen cephe arkadaşıdır.

Amacı ise birbirlerine cephede verdikleri sözü yerine getirmektir. Birisi ölürse diğeri onun yerine ailesini ziyarete gidecektir. Bu okunan mektupla her şey aydınlanır. Kişiler kaldıkları yerden hayatlarına devam ederler.

KİTABIN ANA FİKRİ

İNSANLARIN GERÇEKTE OLMAYACAK ŞEYLERİ SANKİ OLUYORMUŞ GİBİ GÖSTERMESİ DOĞRU DEĞİLDİR. EĞER BU KONULAR ARAŞTIRILIRSA KOLAYCA ÇÜRÜTÜLECEKTİR.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: Şevki maceracı bir yazar , Şahika etrafında olanlara hiç aldırmıyor, büyükanne delirmiş durumda, Kadri ise kendine seçtiği bu hayatı memnun ve mesut olarak sürdürüyor.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER: Çok sürükleyici bir kitap . kişiler son derece seviyeli ve bilinçli olarak yaratılmış.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ: 17 Ağustos 1864 te İstanbul ‘un Ayaspaşa semtinde doğdu. Annesi küçük yaşta iken ölür. 1887 de ilk yazısı yayımlanır. Halk için yazan bir yazardır. Romanlarına gerçekçiliği ve doğallığı konu alır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz