İdrar Rengindeki Koyuluk Hamilelik Belirtisi Midir?

idrar rengi gebelik belirtisi mi

Hamilelik belirtisinde idrar rengi, yoğun olup olmaması ya da kokulu olması gibi durumlar pek etkili değildir. Yani bunlar hamile olup olmadığınızı söylemez ancak ilk bulgular ışığında doktorunuzun bundan şüphe duymasına sebep olabilir.

İdrar Rengi Ve Hamilelik

Herhangi bir şikayetten dolayı doktora gittiğinizde genellikle bir idrar testi yaptırmanızı isteyecektir. Hemen her doktorun bunu istemsindeki temel sebep, idrar renginizin nasıl bir sorun yaşadığınızla ilgili ip uçları vermesidir. Çünkü idrarınızın rengi değiştirip farklı tonlarda olması bir şeylerin belirtisi olabilir. Peki, nedir bu idrar renginden anlaşılabilen hastalıklar?

Mesela, idrar yollarınızla ilgili bir enfeksiyon problemi yaşıyorsanız idrar renginize bakılarak bu anlaşılabilir. Ya da hormonlarınızla ilgili bir sorununuz varsa onu da öğrenebilmek mümkündür. Hatta çağımızın kabusu olan kanser hastalığı ile ilgili de ilk bulgular idrar renginizin açık ve koyu olmasından anlaşılabilir.

İdrarın Koyulaşması Ve Hamilelik

İdrarınızın Koyulaşması Mutlaka Hamile Olduğunuzu Göstermez. Hamilelik belirtisinde idrar rengi, yoğun olup olmaması ya da kokulu olması gibi durumlar pek etkili değildir. Yani bunlar hamile olup olmadığınızı söylemez ancak ilk bulgular ışığında doktorunuzun bundan şüphe duymasına sebep olabilir.

Elbette bu duruma netlik kazandırmak için bu şüphenin üzerine gidip gerekli testleri yaptırmak gerekir. Bu testleri yaptırıp sonuçları ile birlikte doktorunuza gitmeniz halinde zaten gebe olup olmadığınızı birinci ağızdan net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Tabi hamilelik belirtisinde idrar rengi bunu anlamanın ya da şüphe duymanın tek yolu değil elbette. Bunun yanı sıra sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyor olmanız da buna işaret ediyor olabilir. Tabi bunun yanı sıra renginin her zamankinden koyu olması ya da kokuyor olması da bir başka belirtileridir. İdrar dışında en net belirtirlerinden olan mide bulantısı ya da sürekli yorgun hissetme hali gibi durumları da göz ardı etmeden netlik kazandırmakta fayda vardır.

İnternetten yapacağınız küçük bir araştırma ile bunların hamilelik belirtisi olabileceğini ve en azından iki-üç tanesinin sizde bulunması halinde gebe olmanızdan şüphe duymanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Zaten bunlar yıllarca kulaktan kulağa gelen ve annelerinizden de duyabileceğiniz en net belirtilerdir.

Tabi idrar rengi ve kokusu gibi detaylar gebeliğinizden tam olarak emin olmanızı sağlamasa da şüphelenmeniz için yeterli sebeplerdir. Her şekilde göz ardı etmemeli ve belki de sandığınızdan farklı olarak başka hastalıkların habercisi olabileceğini de unutmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz