İdrar Yolu Enfeksiyonları İçin Doğal Tedaviler

idrar yolu enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları, tüm enfeksiyonların yaklaşık yüzde 25’ini oluşturan kadınlarda en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlardan bazılarıdır. Kadınların yüzde 50’sinden fazlası mutlaka idrar yolu enfeksiyon sorunu yaşar. Enfeksiyonlarda çağdaş tıp antibiyotik kullanmaktadır, buda insanı çıkmaza sokup hem tedavi edememiş hemde yan etkileri ile başka hastalıkları beraberinde getirmiştir.

Ayrıca her hastalıkta sıklıkla antibiyotikler kullanıldığından, bakteriler antibiyotiğe dirençli hale gelmiştir ve tekrarlayan enfeksiyonlar daha büyük bir endişe kaynağıdır. Bu nedenle, bakterileri tamamen ortadan kaldıran ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının gelişme riskini azaltan evde hazırlayacağınız ilaçları kullanmanız yararınızadır.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI İÇİN EN ETKİLİ YÖNTEMLER

BOL SIVI İÇİNİZ

Gün boyunca içme suyu veya sıvılar, bakterilerin sisteminizden temizlenmesine yardımcı olur. Dallas’taki Texas Southwestern Üniversitesi Tıp Merkezi’nde 2013 yılında yapılan bir araştırma da, kronik düşük sıvı alımının, idrar yolu enfeksiyonlarının patogenezinde önemli bir faktör olduğunu ortaya çıkarmıştır.

İDRARINIZI ÇOK TUTMAYIN

İdrarınızı uzun süreli tuttuğunuzda bakterilerin mesanede kalan idrarda büyümesi ve çoğalmasına zemin hazırlarsınız. Üretraya girmiş olabilecek bakterileri temizlemek için cinsel ilişkiden hemen sonra sonra idrara çıkmak da önemlidir. Bilimsel çalışmalar, idrarın uzun süre tutulmasının bakteriyel üriner sistem içinde çoğalmasına izin verdiğini ve İYE’ye neden olduğunu kesindir.

TEMİZ VE KURU KALIN

Kadınlar, özellikle büyük abdestten sonra temizliği önden arkaya yapmalıdır. Bu, bakterilerin üretraya girmemesini sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz