İkiz Gebelik Riskli midir?

ikiz gebelik

Gebeliğinizin ilk kontrolüne gittiğiniz de çok heyecanlı olduğunuzu tahmin edebiliyorum. Ama hiç beklemediğiniz şekilde bir gelişme yaşadığınız da bu sizi daha da şoka sürükleyecek olan bir sürecinde başlangıcı olabilir. Örneğin doktorunuz gebeliğinizin ikiz olduğunu söylediğinde elinizin ayağınızın size o kadar fazla gelecek ki onları nereye koyacağınızı bile düşünemeyecek siniz. Çünkü sizi daha öncesinde o kadar çok korkutmuşlardır ki siz bir bebekle nasıl mücadele edeceğinizi bilemezken doktorunuz size ikiz olduğunu söyledi.

Bir de işin diğer bir yanı ikiz gebeliğin genelde sağlıksız ve uğraştırıcı olacağı söylenir. Size çok kilo alacağınız ve de bunun farklı komplikasyonları olacağı endişesi henüz gebe kalmadan önce zaten aşılanmıştır. Ancak ben size hiç kafanızı karıştırmadan şunu söylemek istiyorum. Birçok ikiz gebelikte anne adayı gebelik sürecini gayet sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde tamamlamıştır.

İstatistik verilere göre konuşacak olursak her seksen beş doğumdan birinde ikiz gebelik durumu meydana gelebilir. Bu ikiz bebeklerin 3/1’i tek yumurta ikiziyken 3/2’si ise ayrı yumurta ikizleridir. Tek yumurta ikizlerinin de oluşumun neyin artırdığı bilinmez. Bu da tüm gebeler için konuşacak olursak tek yumurta ikizine sahip olma ihtimali 250 gebe de bir gebeliktir.

Bana ikiz gebe kadınların en fazla sordukları soru benim bebeğim acaba tek yumurta ikizi mi? Yoksa çift yumurta ikizi mi? Ama bu sorunun yanıtını çok fazla merak etmenize gerek yok çünkü bir çok ultrasonografi cihazlarında bunun tanısı çok rahat bir şekilde konulmaktadır. Burada ayırt edilmesi için bebeğinizin 14. Haftayı tamamlaması gerekir. Ancak tam bir tanı istiyorsanız o zaman genetik bir inceleme yapılması gerekir.

İkiz Gebelikler Riskli midir?

İkiz gebelikler için riskli demek tamamen abesle iştigal bir durumdur. Ancak her bebek ve anne adayı için istenmeyecek riskler mevcuttur. Bu şekilde riske sahip olan bir gebenin ikiz gebelik yaşıyor olması bu riski biraz daha artıran bir durum olarak karşımıza çıkar. Ancak ikiz gebelikte en büyük risk erken doğum ihtimalidir. İkiz gebelikte bu ihtimal 26 ile 37. Haftalar arasında görülür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz