İnci Çiçeğinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Convallaria majalis yaygın olarak müge olarak bilinen bir otsu çok yıllık bir bitkidir. Bitki İngiltere, Kuzey Amerika ve Kuzey Asya’ya özgüdür. Bitki ile ilgili birçok efsane vardır. Yunan efsanesine göre, inci çiçeği Güneş Tanrısı Apollo tarafından büyük şifacı olan Aesculapius’a verildi. Hristiyan mitolojisine göre, bu bitkinin çiçekleri Meryem Ana’nın gözyaşlarını temsil eder. Şifalı özelliği ve sağlık yararları dışında, bu tatlı kokulu çiçekler düğün buketlerinde kullanılır ve refah sağladığına inanılır.

Besin İçeriği: İnci çiçeği iki glikozit içerir: Diüretik etkisi olan Convallamarin ve bir temizleme maddesi olan Convallarin. Ayrıca flavonoidler, saponinler, sitrik asit, malik asit, uçucu yağ ve Cardenolides içerir.

Antispazmodik, diüretik, emetik, müshil, yatıştırıcı ve antipiretiktir. Çoğunlukla çay, tentür, özüt, infüzyon ve uçucu yağ şeklinde kullanılır. 17.yy botanikçisi Nicholas Culpeper, “Şüphesiz, beyni güçlendirir ve zayıf bir belleği yeniler. Gözlere damlatılan damıtılmış müge suyu, iltihaplanmaya yardımcı olur.”

Yara İzlerini Azaltır

Bitkiden ve çiçeklerinden yapılmış merhem, yanık ve diğer yaraların herhangi bir iz bırakmadan tedavi edilmesinde kullanılır. Yara dokularını hızlı ve etkili bir şekilde iyileştirmeye de yardımcı olur.

Cilt Tonunu Aydınlatır

Bu bitkinin çiçekleri, bir tonik hazırlamak için su ile infüze edilir. Bu tonik, orta çağlardan cildin aydınlatması için kullanılmıştır. Ayrıca bir cilt sıkılaştırıcı olarak hareket eder.

Kalp Hastalıklarında Etkilidir

Bir kalp şifacısı olarak bilinir. Bu bitki, yaşlı insanlarda kalp rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda kalp kapakçığı hastalığı, kalp yetmezliği, inme ve konjestif kalp yetmezliğinin tedavi edilmesine yardımcı olur. Bitkide bulunan flavonoidler arterleri uyarır, kan akışına destek verir. Diüretik özellikleri, kan basıncı seviyesini düşürmeye de yardım eder. Aynı zamanda kalp hızını yavaşlatırken ve düzenlerken, kalbin kas hareketini artırdığı için aritmi tedavisinde de yararlıdır.

Zihinsel Sorunları İyileştirebilir

Rivayete göre, inci çiçeği yağını alın bölgesine koymak, insana sağduyu verir. Bu çiçeğin yağının zihinsel problemleri hafifletmeye yardımcı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yağı, baş ağrılarında, depresyonda ve melankoli tedavisinde aromaterapik olarak kullanılır. Ayrıca hafıza kaybı, apopleksi ve epilepsiyi tedavi etmek için de kullanılabilir. Beyin hücrelerini güçlendirmek ve beynin bilişsel süreçlerini iyileştirmek için yararlıdır.

Kronik Akciğer Hastalıklarının Tedavisinde Etkilidir

Bu bitki, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıkları’nın (amfizem ve astım gibi) tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda, pulmoner ödem için de kullanılır.

Antipiretik Özellikler Barındırır

İnci çiçeği, dolaşım hızını yavaşlatarak vücuttaki ısı üretimini azaltır. Dolayısıyla ateş düşürmek için kullanılır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisine Yardım Eder ve Sindirimi İyileştirir

Bitkinin çiçekleri ile hazırlanan tentür, idrar yolundaki enfeksiyonları temizleyebilir. Ayrıca müshil özelliklerinden dolayı vücudun sindirim sürecini destekler.

Diğer faydaları şunlardır;

  • Böbrek taşlarını temizler.
  • Vücutta su tutulmasını önler.
  • Gut ve romatizma gibi eklem sorunları ile ilişkili ağrıyı azaltır.
  • Konjonktiviti tedavi eder.
  • Uçucu yağ, şok ve konuşma kaybını tedavi etmek için kullanılır.
  • Cüzzam ve şişliği tedavi etmeye yardımcı olur.
  • Kusmaya neden olarak zehirlenmeyi ve alkolizmi tedavi eder.

Dikkat: Diğer pek çok bitki gibi, doğru miktarda kullanılmadığı takdirde zehirlidir. Önce doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz