İshale İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

İshal sık sık tuvalete çıkmanıza ve yumuşak, sulu dışkıya neden olan bir durumdur. Hafif şiddette veya akut olmak üzere farklı şekillerde seyredebilir. Bazı durumlarda vücudun çok fazla su kaybetmesine sebebiyet verir. İlaç etkileşimi, enfeksiyonlar, kötü beslenme ve irritabl bağırsak sendromu gibi farklı nedenlerden dolayı ishal kaynaklanmış olabilir. Bazı bitkiler hafif şiddetteki ishali çabuk atlatmanızda size yardımcı olabilir. Şiddetli ve ciddi vakalarda hemen bir doktora başvurulmalıdır aksi takdirde ishal hayati tehlike bile oluşturabilir. İshale İyi Gelen Bitkiler i sizin için araştırdık.

İshale ne iyi gelir?

Papatya

Papatyanın, ishali iyileştirmekte en etkili bitkilerden biri olduğu söylenebilir. Papatya bağırsak tahrişini ve iltihabını hafifletmeye yardımcı olur ve bağırsak kramplarını da azaltabilir. Papatya genellikle çay şeklinde tüketilir. Papatyanın bağırsak enfeksiyonlarına neden olan bakterileri etkisiz hale getirdiği sonucuna varılan bilimsel çalışmalar da bulunmaktadır.

Altınmühür

Enfeksiyondan kaynaklanan iltihaplı ishale karşı altınmühür bitkisi, yardımına eski zamanlardan beri başvurulan bir bitkidir. Altınmühürde bulunan ‘berberin’ adlı bileşiğin, bulaşıcı ishale iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Ancak aynı berberin maddesi hamile kadınlara ve bebeklere zararlıdır. Bu madde bebeklerde karaciğere dokunabilir ve hamilelikte düşüğe kadar uzanan riskleri olabilir. Altınmühürü çay, tablet, kapsül gibi farklı şekillerde tüketmek mümkündür. Ancak dozaj ve kullanım süresi ile ilgili olarak mutlaka sağlık uzmanına danışılmalıdır.

Ahududu Yaprağı

Ahududu yapraklarının içerdiği ‘tanen‘ adlı maddeler, bağırsak duvarlarında, ishal nedeniyle meydana gelen tahrişi azaltır. Ayrıca soğuk ahududu yaprağı çayı mide bozukluklarını ve ishali iyileştirir. Ahududu yaprağı çayı yaparken, çayın tanen bakımından zengin olması için, ahududu yapraklarını en az 10 dakika kaynatın. Ahududu yaprağı çayı, stres ve kaygı kaynaklı mide ağrılarını da yatıştırabilir.

Yaban Mersini

Kan dolaşımını iyileştirmek ya da adet sancısını dindirmek için önerilen yaban mersininin kullanım alanları arasında, ishal tedavisi de vardır. Ancak ishal için meyvenin mutlaka kurutulmuş biçimleri tüketilmelidir. Taze yaban mersini ishali daha da kötüleştirebilir. Bitkinin yaprakları ise ishalden ziyade kan şekerini düşürmek için önerilir. Kan inceltici ilaç kullananlar ise kesinlikle yaban mersininden uzak durmalıdır. Aksi takdirde aşırı kanama tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler.

İshale İyi Gelen Diğer Bitkiler

Karnıyarık Otu

Eğer ishal tekrar ediyorsa ve tedavide güçlük çekiyorsanız belki karnıyarık otuna (psyllium) başvurmanın zamanı gelmiş olabilir. Çözünür lif oranı oldukça yüksek olan bu bitki, bağırsaktaki fazla suyu çekecek bir lif kütlesi oluşturur. Bu kütle sayesinde sıvı dışkının katılaşmasına yardımcı olur. Karnıyarık otu basur için de önerilir. Diğer ilaçlarla etkileşime girebildiğinden karnıyarık otu takviyesi mutlaka bir sağlık uzmanı gözetiminde alınmalıdır. Özellikle antidepresan ve diyabet ilaçları kullananlar dikkatli olmalıdır.

Zencefil

Asya, Hint ve Arap dünyasında, çok eski zamanlardan beri sindirim ve mide bozukluklarının tedavisi için başvurulan zencefil, aynı zamanda mutfaktaki en lezzetli tariflerin içinde yer almış bir bitkidir. Günümüzde hala mutfaktaki yerini korurken, özellikle mide bulantısı için önerilmektedir. Şeker ve kalp hastaları doktora danışmadan zencefil tüketmemelidir. Zencefilin aşırı tüketimi ishali daha da kötüleştirebilir.

Önlemler ve Uyarılar: Doktorunuzla konuşmadan ishal için bitkisel ürün kullanmamalısınız. Eğer ishal bir enfeksiyon türünden kaynaklanıyorsa bitkisel tedavi durumu daha da kötüleştirebilir. Özellikle çocuklarda ishal tedavisi için bitkilerden önce hemen bir doktora başvurulmalıdır. İshalle birlikte ateş ve şiddetli karın ağrısı şikayeti de varsa mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Bu arada mideyi yormayacak muz, tavuk, sade pilav, kızarmış ekmek, haşlanmış patates ve haşlanmış havuç yenmesi önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz