Işkın Nedir? Faydaları Nelerdir?

Işkın Nedir?

Çok ilginç bir geçmişi olan benzersiz bir bitki olup Polygonaceae familyasına aittir. Yaygın olarak bir sebze olarak kabul edilir, ancak Amerika’da, bir meyve olarak kabul edilir, çünkü çoğunlukla mutfak uygulamalarında bir meyve olarak kullanılır. Bilimsel olarak, kalın bir köksapın tepesinden çıkmış yaprakları olan otsu çok yıllık bitkidir. Yaprak sapları aslında en yaygın kullanılan parçalarıdır, bazen tatlı bir yemekte kullanılır.

Yılın her zamanı, dünyanın farklı yerlerinde yetiştirilir, bu nedenle neredeyse her mevsimde yaygın olarak bulunur. Seralarda yetiştirilebilir ve geleneksel ışkın dışarıda yetiştirilirken, tatlı olanı serada da yetiştirilebilir.

Üçgen yapraklardaki oksalik asit miktarı son derece yüksek olduğu ve ciddi hastalıklara neden olabileceği için, zehirli olduğuna dair yaygın bir inanç ortaya çıkmıştır. İlginç bir şekilde saplar yenen tek yeridir. Bitki aşırı soğuğa maruz kalırsa, tehlikeli asit sapa göç edebilir, bu nedenle normal iklimde yetişen ışkını, ılık veya ılıman bir alanda saklamaya dikkat edin.

İlk olarak yaklaşık 400 yıl önce Birleşik Krallık’ta ortaya çıktı ve eşsiz ve tatlı tadı nedeniyle turtalar, kekler ve meyve sularına tatlı meyve olarak ilave etmek için kullanıldı. Işkınlı pasta, dünyanın çeşitli yerlerindeki ortak tatlılardan biridir. Bununla birlikte, aslında sebze olarak bilinir ve çok besleyici ve sağlıklıdır. Ama neden? İçinde bulunan harika besin öğelerinden bazılarını keşfedelim!

Besin Değeri: İnsanların ışkın yetiştirmesinin ve tüketmesinin başlıca nedenlerinden biri şaşırtıcı şekilde besleyici değeri olmasıdır. Mineraller, vitaminler, organik bileşikler ve vücudumuzun sağlıklı kalması için ideal olan diğer besinlerle doludur. Bu değerli bileşenlerin bazıları diyet lifi, protein, C vitamini, vitamin K, B kompleks vitaminleri, kalsiyum, potasyum, manganez ve magnezyumdur. Organik bileşikler açısından, beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi polifenolik flavonoidlerin zengin bir kaynağıdır. Şimdi, bu bileşenleri içeren ışkının, uzun sağlık faydaları listesine bir göz atalım!

100 gram ışkın aşağıdaki besin değerlerine sahiptir;

 • Su: 93.61 g.
 • Enerji: 21 kcal
 • Protein: 0.9 g.
 • Toplam yağ: 0.2 g.
 • Karbonhidrat: 4.54 g.
 • Lif: 1,8 g.
 • Şeker: 1.1 g.
 • Kalsiyum: 86 mg.
 • Demir: 0.22 mg.
 • Magnezyum: 12 mg.
 • Fosfor: 14 mg.
 • Potasyum: 288 mg.
 • Sodyum: 4 mg.
 • Çinko: 0.1 mg.
 • C vitamini: 8 mg.
 • Tiamin: 0.02 mg.
 • Riboflavin: 0.03 mg.
 • Niasin: 0.3 mg.
 • Vitamin B6: 0.02 mg.
 • Folat: 7 μg
 • A vitamini: 102 IU
 • E Vitamini: 0,27 mg.
 • Vitamin K: 29.3 μg

Kilo Vermenize Yardım Eder

Piyasadaki en düşük kalorili sebzelerden biridir ve kilo vermeye çalışan ama yine de sağlıklı kalmak isteyen insanlar için önerilir. 100 gramı sadece 21 kaloriye sahiptir, bu yüzden yemekten çekinmeyin. İçindeki çeşitli organik bileşiklerin vücudun metabolizması üzerindeki etkisi ayrıca vücudun yağ yakma oranını önemli ölçüde artırabilir, böylece başka bir şekilde de kilo vermenize yardımcı olur.

Kardiyovasküler Hastalıkları Azaltır

İçindeki yağ ve kolesterol aşırı düşüktür, sebze kardiyovasküler sağlık için bir tehdit oluşturmaz ve kan damarlarının duvarlarından fazla kolesterolü kazıyan diyet lifinin varlığına bağlı olarak, iyi kolesterol düzeylerini artırabilir. Ayrıca, ışkındaki etkileyici antioksidan miktarı, serbest radikallerin kalp hastalığına ve diğer tehlikeli sağlık koşullarına neden olmasını engeller.

Sindirime Yardımcı Olur

Sindirim sistemi genel sağlığımızda büyük bir rol oynamaktadır, bu nedenle sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli olması önemlidir. Işkında yüksek miktarda bulunan diyet lifi, dışkıyı kıvamlandırarak ve bağırsak hareketlerinin düzgün ve düzenli olduğundan emin olarak sağlıklı bir sindirim sistemini garanti eder. Geleneksel şekilde kabızlık için tedavi olarak kullanılmıştır, ancak yakın zamanda bunun neden böyle güçlü bir etkisinin olduğunu keşfedilmiştir. Kabızlık ve diğer sindirim sorunlarını hafifleterek, şişkinlik, kramp ve hatta kolorektal kanser gibi daha ciddi gastrointestinal bozuklukları önleyebilirsiniz.

Alzheimer Hastalığını Önler

Işkında en belirgin olan vitamin aslında K vitaminidir ve diğer vitaminlerin yanında fazla dikkat çekmese de, K vitamini beyin ve nöronal sağlıkta çok önemli bir rol oynamaktadır. Beyin hücrelerinin oksidasyonunu önleyebilir ve bilişsel aktiviteyi uyarabilir, böylece Alzheimer hastalığının başlamasını geciktirmeye veya hatta önlemeye yardımcı olabilir.

Kemik Sağlığını İyileştirir

Beyindeki sinir dejenerasyonundan korunma rolü ile birlikte, K vitamini de osteotropik aktiviteyi teşvik eder, yani kemik büyümesini ve onarımını uyarır. Zengin miktarda kalsiyum ve ışkında bulunan diğer minerallerin birleşimi ile birlikte kemik korumasında önemli bir oyuncudur.

Kanseri Önlüyor

Antioksidanlar, vücudun her yerinde serbest radikalleri nötralize etme kabiliyeti nedeniyle son yıllarda çokça araştırılmıştır. Serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin mutasyona uğramasına veya ölebilmelerine neden olabilen, genellikle kanser veya diğer kronik hastalıklara neden olan hücresel metabolizmanın yan ürünleridir. Işkın, iyi bir betakaroten kaynağı ve lutein ve zeaksantin gibi diğer polifenolik bileşikler, vitamin A’ya benzer şekilde hareket ederek cildi ve gözleri serbest radikallerin etkilerinden korur. Diyetinizde iyi miktarda antioksidan bulunması, erken yaşlanmayı, kataraktı, maküler dejenerasyonu ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, bu polifenolik bileşikler oral ve akciğer kanserlerinin önlenmesine yardım eder.

Kan Dolaşımını İyileştirir

İçerisinde bulunan iz miktarda bakır ve demir, yeni kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik etmek, vücudun toplam RBC sayısını artırmak ve vücudun gerekli alanlarının oksijenlenmesini artırmak için yeterlidir; bu sayede vücut fonksiyonlarını iyileştirir ve genel metabolizmasını artırır.

Diyabet Tedavisine Yardım Eder

Bazı araştırmalar, sebzenin kökünde bulunan bileşiklerin kan şekeri düzeylerini ve hatta kolesterolü düşürmede yardımcı olabileceğini gösterdi. Rhaponticin adı verilen aktif bileşik, diyabetiklere faydalı bulunmuştur.

Doğal Saç Boyama Ürünü Olarak Kullanılabilir

Işkın kökü saçlarınıza açık kahverengi veya sarışın renk tonunu veren iyi bir oksalik asit dozu içerir. Oksalik asit varlığı saç renginin daha uzun süre dayanmasına yardım eder ve kafa derisine zarar vermez.

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Güçlü doğasından dolayı önceden böbrek rahatsızlığınız varsa veya bazı gastrointestinal rahatsızlıklarınız varsa almanız önerilmez; zira bunları daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, çocukların veya evcil hayvanların yapraklarını yemediğine dikkat edin. Yapraklarda bulunan oksalik asit zehir seviyelerine bağlı ölüm vakaları bildirilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz