İstenmeyen Gebelik Durumunda Neler Yapılmalıdır?

İstenmeyen gebelikleri sonlandırmanın çeşitli yolları olmasına rağmen bunların en güvenilir olanları Tıbbi düşük ve kürtajdır. Siz, siz olun asla kocakarı yöntemlerine başvurmayın. Sonucunda telafisi mümkün olmayan hasarlar bir daha gebe kalamama hatta ölüm bile olabilir. Şimdi aşağıdaki sorulara yanıt verelim.

İstenmeyen gebeliği sonlandırmadan önce acaba sonlanmasa neler olur diye bir analiz yapıp artı ve eksileri iyi değerlendirin belki de sonlanmaması adına iyi bir fikir bulabilirsiniz. Sonlandırma kararını aldıktan sonra mutlaka bir doktora başvurun ve bu sonlandırma işlemini tıbbi bir merkezde bir uzman gözetiminde yapmaya özen gösterin.

İstenmeyen Gebelik Nasıl Olur?

Aslında bu sorunun cevabı kendinizde saklı. Anne olmaya hazır değilmisiniz? Korunmadan mı ilişkiye girdiniz? gibi bir çok soru aklımıza gelebilir. İstenmeyen gebelik için öncelikle konusunda uzman bir doktora başvurunuz.

İstenmeyen Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

Tıbbı Düşük

Dünya sağlık örgütünün de onayladığı 12 haftaya kadar olan gebeliklerde tıbbi ilaç kullanımı ile gebeliğe son verilebilmekte başarı oranı % 90 olarak bildirilmekte. Cerrahi bir işlem gerektirmediği, genel anesteziye ait riskler olmadan, kürtajın bilinen komplikasyonlarından uzak biraz daha güvenli bir yöntem olarak karşımıza çıkmakta.

Bu yöntemde düşük sırası ve sonrasında şiddetli ağrı ve kasılmalar olmakta 12 saat içerisinde bu ağrılar gitmektedir. İlaca bağlı bulantı ve kusma ile karşılaşılmakta. Bu işlem uygulandıktan sonra tekrar bir jinekolog kontrolüne gitmenizde fayda olacaktır.

Kürtaj

Cerrahi bir müdahale olup ceninin rahimden kürete edilerek çıkarılmasıdır. Genel anestezi uygulaması altında yaklaşık 20 dakika süren bir işlemdir. İşlem sonrası anestezi sersemliği bulantı ve ağrı görülmekte. Kürtaj işleminizi tam teşekkülü, uzman kadrosu olan ve hijyenik koşulları tam olan bir sağlık kuruluşunda yapmanız sağlığınız için önemli olacaktır.

İstenmeyen Gebelik Evde Nasıl Sonlandırılır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi öncelikle konusunda uzman bir doktora danışarak istenmeyen bir gebeliği sonlandırabilirsiniz. Ama unutmayın eğer ki tıbbi bir yardım almadan gebeliği sonlandırma olayına kalkarsanız, bu sizin bir daha hamile kalamamanıza ve/veya ölümünüze bile sebep olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz