Jinekomasti Nedir? Ne İyi Gelir?

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, meme dokularının gelişmesiyle oluşan ve birçok erkek için utanç verici görünüm yaratan bir durumdur. Ergenlik döneminde düzensizleşen hormon salınımın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Jinekomasti, bir veya her iki memeyi de etkileyebilir ve aynı zamanda düzensiz şekilde gelişebilir. En sık görülen belirti ve bulgular şişmiş meme glandüler dokusu ve meme hassasiyetidir. Bu durum, bir veya her iki memede oluşan ağrı, şişlik ve akıntı ile birlikte görülürse tıbbi yardım istenmesi gerekir.

Jinekomastinin en yaygın nedeni hormon seviyelerindeki değişimlerdir: Androjenler ve östrojenler. Hormon seviyelerindeki dengesizlikler, ergenlik, yaş, hipogonadizm, düşük testosteron seviyesi (erkeklik hormonu), hipertiroidizm, kemoterapi, radyasyon tedavisi, kronik karaciğer hastalığı, kirleticilere maruz kalma, böbrek yetmezliği, esrar kullanımı, aşırı alkol tüketimi, yetersiz beslenme gibi çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Ayrıca bazı ilaçların yan etkileri olarak ortaya çıkabilir. Aşırı kilolu olmak da soruna katkıda bulunur.

Ciddi bir problem olmasa da, pek çok erkek bu durumla başa çıkmayı ve ilaç kullanmayı gerçekten zor buluyor. Çoğunlukla ameliyat yaptırmayı tercih ediyorlar. Ancak jinekomasti sorununa yardımcı olabilecek birçok basit ve doğal yöntem bulunmaktadır. Ayrıca, sorun zaman içinde gerileyebilir.

Zerdeçal

Zerdeçal jinekomasti için çok iyi bilinen doğal bir yöntemdir. Bu baharat, erkeklerde testosteron hormonu seviyelerini artırabilir. Testosteron seviyesi yükseldiğinde, erkeklerde oluşan büyük göğüsler zaman içinde küçülürler. Ayrıca zerdeçal, karaciğer sağlığını artırır ve yağ yakımına yardımcı olur.

Bir bardak suya 1 veya 2 çay kaşığı zerdeçal ekleyin ve 10 dakika ısıtın. Günde 2 veya 3 kez ve özellikle yatmadan önce için. Her gün tekrarlayın. Birkaç hafta içinde değişiklikleri fark edeceksiniz.

Bir doktorun rehberliğinde zerdeçal takviyesi de alabilirsiniz.

Not: Bazı insanlarda GÖRH gibi mide problemleri yaratabileceğinden zerdeçal almadan önce doktorunuza danışın. Ayrıca, safra kesesi problemlerini kötüleştirebilir ve kan inceltici ilaçlarla etkileşime girebilir.

Balık Yağı

Balık yağı, jinekomastili erkekler için faydalı olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir, çünkü testosteron üretimine yardımcı olurlar. Ayrıca, bu yağ asitleri, erkeklerde göğüs büyümesinin ardındaki nedenlerden biri olan östrojen seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.

Balık yağı takviyeleri alın. Ayrıca omega-3 takviyeleri de alabilirsiniz. Doğru dozaj ve kullanım için doktorunuza danışın.

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan somon, ton balığı ve uskumru gibi soğuk su balıkları yiyin.

Soğuk Kompres

Jinekomasti genellikle memelerin zaman zaman hassas ve hatta ağrılı hale gelmesine neden olur. Hassaslaşan göğüsler için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Soğuk hava, dokuların büzülmesine neden olur. Bu da şişlik ve ağrıyı azaltacaktır.

İnce bir havluya birkaç buz küpü koyun ve sarın.

Bu soğuk kompresi sadece 1 dakikalığına her iki memenin de üzerine koyun.

Bu yöntemi gerektiği kadar uygulayın.

Not: Donmaya neden olabileceğinden, doğrudan cilde buz uygulamayın.

Tutku Çiçeği (Çarkıfelek)

Testosteron artırıcı özellikleri nedeniyle çarkıfelek, jinekomastinin doğal tedavisinde yardımcı olabilir. Vücudun testosteronu parçalamasını engelleyen chrysin adlı bir bileşik içerir. Bu bitki ayrıca bazı ilaçlara olan bağımlılığı azaltmaya yardımcı olabilir.

1 bardak su içinde 1 çay kaşığı tutku çiçeğini 10 dakika boyunca demleyin. Süzün ve günde birkaç kez bu bitkisel çayı için.

Başka bir seçenek de bu bitkiyi takviye formunda almaktır. Uygun dozaj için doktorunuza danışın.

Çinko

Çinko bazlı gıdaların tüketilmesi, özellikle testosteron düşüklüğünün neden olduğu jinekomastinin tedavisinde yardımcı olur. Çinko’nun doğal olarak testosteronu artırdığı bulunmuştur. Bazı çalışmalar çinko eksikliğinin testosteron seviyelerinde azalmaya yol açabileceğini göstermiştir. Düşük testosteron, jinekomastinin önde gelen nedenlerinden biridir.

İstiridye, ıstakoz, kaju, yoğurt, kuru üzüm ve nohut gibi çinko içeren yiyecekler tüketin.

Doktorunuza danıştıktan sonra çinko takviyeleri de alabilirsiniz.

Deve Dikeni (Milk Thistle)

Göğüs büyümesi karaciğer hastalığına bağlıysa, deve dikeni iyi bir tedavi yöntemidir. Deve dikeni içinde bulunan aktif silymarin bileşeninin, karaciğer fonksiyonunu iyileştirdiği bilinmektedir.

3 bardak suya 1 yemek kaşığı ezilmiş deve dikeni tohumu ekleyin. Kaynayıncaya kadar ısıtın, ocaktan alın ve 20 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Süzün ve biraz bal ekleyin. Birkaç hafta boyunca günde iki kez bu çayı için.

Ayrıca bu bitkiyi takviye şeklinde de alabilirsiniz. Uygun dozaj için doktorunuza danışın.

Keten Tohumu

Keten tohumu, testosteronu yükseltmeye ve östrojen seviyelerini azaltmaya yardımcı olan omega-3 yağ asitleri içerir. Ayrıca, östrojen aktivitesini dengeleyen ve antiöstrojenik özelliklere sahip olan yüksek ligand konsantrasyonları ihtiva eder.

Bir bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı keten tohumu ekleyin ve her gün düzelme görene kadar tüketin.

Diğer bir seçenek, birkaç hafta boyunca günlük 1 veya 2 yemek kaşığı keten tohumu yağı almaktır.

Ayrıca ekmek, kek, smoothie ve fırınlanmış ürünlere de keten tohumu ekleyebilirsiniz.

Not: Bazı ilaçlara ve hormon tedavilerine müdahale edebileceğinden, keten tohumu almadan önce doktorunuza danışın.

Karahindiba

Jinekomastinin tedavisine yardımcı olabilecek başka bir bitki ise karahindibadır. Bu bitki, idrar söktürücü bir etkiye sahiptir, yani vücuttaki zararlı toksinlerin ve aşırı östrojenin yanı sıra fazla suyun giderilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, karbonhidratların parçalanmasına yardımcı olur ve bu da vücut tarafından daha az yağ depolanmasını sağlar.

Bir fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı kuru karahindiba ekleyin. Kapak kapatın ve 10 dakika demleyin. Süzün ve birkaç hafta boyunca günde 2 veya 3 kez bu çayı içebilirsiniz.

Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra karahindiba tentürü veya takviyeleri de alabilirsiniz.

Epsom Tuzu

Epsom banyosu, ödemden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Detoksifikasyon sürecine ve böylece hormonların dengelenmesine yardımcı olan magnezyum sülfattan oluşur.

Bir küvet dolusu sıcak suya 2 bardak Epsom tuzu ekleyin.

Tuz çözülene kadar iyice karıştırın.

Bu rahatlatıcı banyoda 15 dakika uzanın.

Haftada 3 defaya kadar tekrarlayın.

Not: Bu yöntem, yüksek tansiyon ve kalp problemleri olan kişiler için önerilmez.

Ek ipuçları;

Vücut geliştirme için herhangi bir ilaç almayın.

Durumu kötüleştireceğinden aşırı alkol tüketiminden kaçının.

Sigara veya başka bir tütün ürünü kullanmayın.

Kurşun gibi kirleticilere maruz kalmaktan kaçının.

Organik gıdalar tüketin.

Çay ağacı yağı veya lavanta yağı veya bu yağlardan yapılmış başka ürünler kullanmayın çünkü bunlar endokrin bozucu olarak kabul edilir ve östrojenin etkilerini taklit etme eğilimindedir.

Hücrelerin düzgün çalışmasına yardımcı olmak için gün boyunca bol miktarda su için.

Sağlıklı kiloda kalmaya çalışın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz