K Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

Protrombin adı verilen ve kan pıhtılaşmasında etkin rol oynayan sürecin aktif maddelerinden birisi K vitaminidir. Naftakinon adı da verilmektedir ve sentezinde bağırsaklarda bulunan bakteriler rol oynamakta, safra tuzlarının yardımı ile bağırsaklardan emilmektedir. Ancak yağda eriyebilmektedir.

Suda çözülmemekte ve bu sebeple vücut tarafından yağlarda ya da karaciğerde kolayca depolanabilmektedir. Köken kelimesi, Koagulations vitamindir ve Almanca’ da ‘pıhtılaşma vitamini’ anlamına gelmektedir. Yetişkinler için günlük ortalama 90; bebeklerde  2-2,5;  çocuklarda ortalama 40 ve ergenlik döneminde  60 microgram alınmalıdır.

K Vitamini Eksikliğinde Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir?

K vitamininin eksikliği, zor iyileşen yaraları ve yaralanmalarda kanın pıhtılaşması sorununu beraberinde getirmekte ve kanama bozukluklarına zemin hazırlamaktadır. Bunun yanında kemik yoğunluğunu düşürmekte ve kemik hastalıkları ile kırılmalarda bedenin zor iyileşmesine yol açmaktadır. K vitamini eksikliği nadir görülen bir rahatsızlıktır ancak etkileri ciddidir. Daha çok kafa, deri, idrar yolları ve mide ve bağırsaklarda olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde sebepsiz ve ani kanamalara yol açabilmektedir.

Sürekli bir şekilde ve hastanın sebebini açıkça göremediği burun kanamalarının, diş eti rahatsızlıkları ve diş etlerinde meydana gelen kanamaların,  yeni doğanlar da göbekler de görülen kanamalarla, kadınların regl dönemlerinde anormalleşen kanamaların belli başlı sebeplerinden birisi K vitamini eksikliğidir.

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

K vitamini, karalahana, bürüksel lahanası, brokoli, marul, ıspanak, maydanoz, kuru soğan gibi sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Bunun yanında böğürtlen, yabanmersini, dut, armut, incir gibi meyveler ve havuç, kereviz, soya fasulyesi, bezelye, yeşil biber, kuşkonmazda bulunmaktadır. Ayrıca köri baharatı K vitamini açısından zengindir.

Üç türü bulunmaktadır. K1 yani fllokinon ıspanak, kara lahana gibi özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerde ve bitkisel yağlarla süt ve süt ürünlerinde ve çok çeşitli besinlerde bulunur.  K2 vitamini, besinler yoluyla alınmamakta, organizmanın bağırsaklarında bulunan bir çeşit bakteri tarafından kendiliğinden üretilmektedir. Menadion olarak bilinen K3 ise kimyasal yollarla üretilip, hastalıkların tedavisinde kullanılmakta  olan yapay bir vitamindir.

K Vitamini Neye İyi Gelmektedir? Faydaları nelerdir?

K vitamininin en büyük faydası, yaralanmalarda kanın pıhtılaştırmasını sağlayarak ve kırılmalarda kemik kaynamasında etkili olarak organizmanın eski sağlığına kavuşmasında rol oynamasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz