Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kabak artık sadece sonbahar ve kış için değil, bütün bir yıl boyunca hastalığa karşı savaşmak için kullanılıyor. Kabak çekirdeği yağı, metabolik ve fizyolojik sağlığınızı iyileştirmek için günlük olarak kullanılabilir. Fayda açısından zengin kullanışlı bir bileşen Triptofan içerir. Doymamış yağ asitleri ve yüksek düzeyde bir antioksidan madde ile paketlenmiş bu sessiz şampiyon, hem erkekler hem de kadınlar için uzun bir fayda sağlıyor. Bu küçük tohumlardan alınan yağ doğru sıcaklıkta ekstrakte edildiğinde, yapabilecekleri neredeyse sınırsızdır.

Yüksek miktarda karotenoidler ve lipozolubik vitaminler sayesinde, kabak çekirdeği yağı uzun süre hastalık önlemeye, özellikle de prostat hastalıklarına uygun bir bileşen olarak düşünülmüştür. Bilinen bu kullanıma ek olarak, araştırmalar diyabet, kaygı ve hatta kanser için etkili bir ilaç olduğunu kanıtladı. Dünya Sağlık Örgütü, küçük tohumluklarda büyük miktarlarda bulunan ve yağ üretim süreci boyunca muhafaza edilen çinko elde etmek için yararlı bir yol olarak kabak çekirdeği tüketilmesini öneriyor.

Avrupalı ​​kaşifler, Kuzey Amerika seyahatlerinden balkabağı getirmeden önce yerli Amerikalılar tarafından yüzyıllardır birçok yararı için kullanılmıştır, Amerika kabakların orijinal evidir. Bugün ABD, balkabağı için en büyük üretim merkezidir ve bunu Meksika, Hindistan ve Çin takip etmektedir.

İnflamasyonu Azaltır

Doymuş yağların, sağlıklı ve doymamış yağlarla değiştirilmesi, vücudunuzdaki iltihaplanma miktarında derin etkiler yaratır. Aslında, 2015’te yapılan bir araştırma çalışmasında, alkol içermeyen yağlı karaciğer hastalığı ve ateroskleroz (arter duvarlarında plak birikmesi) olan hastaların diyetlerinde kabak çekirdeği yağı bulundurması, bu hastalıkların test konuları üzerindeki etkilerini azalttığını bulmuştur. Diyetinize antienflamatuvar gıdalar ve takviyeleri ekleyerek hastalıksız bir hayat yaşamak istiyorsanız, yapmanız gereken temel adımlardan biri de kabak çekirdeği yağı kullanmaktır.

Kanser Hastalarına Beslenme Yardımı Yapar

Doğru okudunuz. Kanser için herhangi bir “iyileşme” bulunmamakla birlikte, kabak çekirdeği yağı, kanser hastalarının sağlığını veya kanser riskini azaltmak için çeşitli çalışmalarda kanıtlanmıştır. Kabak çekirdeği, postmenopozal kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı kanıtlanmış bir sebze tohumudur. Ek araştırma, kabak tohumlarının besin değeri ile muhtemelen meme kanserini önlediğini ve tedavi ettiğini tespit etmiştir.

Gelecek, kadınlar kadar erkekler için de umut vericidir; kabak çekirdeği, prostat kanseri hücrelerinin büyümesini azaltabilir veya inhibe edebilir. Kabak çekirdeği yağı, özellikle, belirli kanserojenlerinin etkilerini azaltabilir, bu nedenle birçok farklı kanser türü için doğal bir kanser tedavisi yararlı olur.

Hâlihazırda kanser tedavisi görenler için kabak çekirdeği yağı, ortak problemlerin bir çözümü olabilir. Antioksidan özellikleri, radyasyona karşı bir filtre oluşturur ve çeşitli kanser türü ve romatoid artrit için bir tedavi olan metotreksattan kaynaklanan ince bağırsak hasarına karşı koruma sağlar.

Prostat Sağlığını Destekler

Kabak çekirdeği yağı belki de prostat için en iyi belgelenmiş yardımdır. Sağlıklı bir prostat bakımında büyük verimlilik sunar. Prostat kanserinden koruduğu bilinmesine rağmen, genel olarak prostat sağlığı için de harikadır. Halk arasında ve eski tıpta uzun süre prostat sağlığı için kullanılan kabak çekirdeği yağı, özellikle iyi huylu prostat hiperplazisi (yaşa bağlı prostat büyümesi) durumunda, büyümüş prostat boyutunu küçültür. Bu yüzden kabak çekirdeği yağı kullanımı prostat sağlığını iyileştirmek için gerekli adımlardan biridir.

Zihinsel Zindeliği Teşvik Ediyor

Hepimiz beynimizin ve zihinsel durumlarımızın sağlığını göz önüne almalıyız. Kabak çekirdeği yağı, bunu birden fazla şekilde yapmanıza yardımcı olabilir; triptofan içeriği, sosyal kaygı bozukluğu için bilimsel olarak kanıtlanmış, etkili bir tedavi iken, bu yağın Cucurbita maxima bileşeni ise hafızayı geliştirir. Uykusuzluk kabak çekirdeği yağı içindeki triptofan tarafından azaltılabilir, çünkü düzenli bir uykuyu uyandırmak için vücutta kolayca serotonin haline geçerler.

Erkeklerde Saç Dökülmesi ile Mücadele Ediyor

Sağlıklı bir diyette hormonların yönetimi androjen hormonundaki DHT (dihidroksi testosteron) artışıyla bağlantılı olduğu için saç dökülmesini durdurmak veya tersine çevirmek için anahtardır. Kabak çekirdeği çinko içeriğinden dolayı bir saç dökülmesi tedavisi görevi görür, bu da dengeli hormonlara, dolayısıyla saç büyümesine yardımcı olur. 2014 çift kör, plasebo kontrollü bir araştırmada, 24 hafta boyunca kabak çekirdeği yağı kullanan erkeklerde saç dökülmesinde ortalama % 40 oranında bir azalma görüldüğü için, kabak çekirdeği yağının saç dökülmesine faydaları netleşmiştir.

Kalp Sağlığı İçin Mükemmeldir

Bir antienflamatuvar takviyenin kalp için harika olması sürpriz olmasa gerek, değil mi? Nitrik oksit üretimini içeren bir süreçle kabak çekirdeği yağı, antihipertansif ve kardiyoprotektif etkiler gösterir; bu da sizi kalp rahatsızlığından veya kalp krizlerinden koruyabilir. The International Menopause Derneği Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre postmenopozal kadınlarda yüksek kan basıncını da düşürüyor.

Şeker Hastalığını Tedavi Eder

Diyabetin birçok nedeni vardır; bunlardan biri kötü beslenmedir. Hem tip 1 hem de tip 2 diyabet, iyi diyet stratejileri ve takviyeleri ile yönetilebilir ve hatta tedavi edilebilir. Muhtemelen düşük glisemik yüküne (diğer faktörlerle birlikte) bağlı olarak, kabak çekirdeği yağının bilimsel açıdan önemli antihiperglisemik veya doğal diyabet tedavisi olduğu kanıtlanmıştır.

Bir bardak tuzsuz kabak çekirdeği aşağıdaki besin değerlerini içerir:

  • 11.9 gram protein
  • 11.8 gram diyet lifi
  • 6,6 miligram çinko (Günlük ihtiyacın % 44’ü)
  • 168 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 42’si)
  • 588 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 16.8’i)
  • 52,1 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 11,7’si)
  • 9 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 5.9’u)
  • 35 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 3,5’i)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz