Kabızlığa İyi Gelen Meyve Suları Nelerdir?

kabızlık

Önemli bir işiniz olduğunu ve kabız olduğunuzu düşünün! Kabus gibi değil mi? Şişirilmiş gibi ve rahatsız hissedersiniz, üstüne üstlük; hiçbir şey yiyemezsiniz. Bu durum düzenli olarak kabızlık çekenler için oldukça ciddidir. Kabızlık bağırsak hareketinin çok yavaşladığı ve dışkının geçişinin zorlaştığı tıbbi bir durumdur. Eğer kendinizi bu problemden kurtarmak istiyorsanız, sindirim sisteminize dikkat etmelisiniz.

İlaçların bir çok yan etkisi olduğu için, kabızlığı rahatlatmak için meyve suları gibi doğal ilaçlar önerilir. İşte bağırsak hareketine yardımcı olacak ve ayrıca boşaltım sisteminizi temizleyeceğiniz beş ev yapımı meyve suyu! Kabızlık tedavisi için meyve suyu tariflerine geçmeden önce, neden meyve suyu içmeyi şiddetle tavsiye ettiğimizi görelim.

Meyve Suları Neden Kabızlığa İyi Gelir?

Meyve suları vitaminler, mineraller ve diyet lifi ile doludur ve yüksek su içeriğine sahiptir. Bu nedenle, size su takviyesi sağlamaya yardımcı olacak ve vücudunuza gerekli diyet lifi sağlayacaktır. Çözünür lif, dışkıdaki suyu tutmaya yardımcı olur ve dolayısıyla dışkıyı yumuşatır. Bu daha düzenli bağırsak hareketine yardımcı olur.

Çözünmez lif, bağırsak hareketini hızlandırarak dışkıya eklenir. Meyve suları da vücuda vitamin ve mineraller sağlar, böylece bağırsak sağlığınızı artırır. Meyve sularında bulunan bir karbonhidrat olan sorbitol, bağırsak hareketini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Ama bu, sadece meyve suyu içmeniz veya aşırı meyve suyu tüketmeniz gerektiği anlamına gelmez, sadece probleminizi çözmeye yardımcı olur. Her tedavi için belirli bir doz vardır. Günde ne kadar meyve suyu tüketmeniz gerektiğini öğrenin.

Kabızlık için Meyve Suyu Dozajı

Her gün bir bardak meyve suyu içebilirsiniz. Posasını da içine dahil etmeye çalışın ve fazladan şeker eklemeyin. Kimyon ve rezene gibi baharatlar ekleyebilirsiniz. Bu baharatlar bağırsağınızdan toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Sabahları her gün kabızlık için önce bir bardak meyve suyu için.

Şimdi kabızlığı tedavi etmek için meyve suları içmenizin arkasındaki yararı bildiğinize göre, sadece birkaç dakika içinde evde hazırlayabileceğiniz 5 basit meyve suyuna tarifine geçelim!

Kuru Erik Suyu

Malzemeler: 5-6 kuru erik, Yarım çay kaşığı bal, Yarım çay kaşığı toz kimyon, 1 su bardağı, ılık su

Nasıl hazırlanır?

 • Kuru eriği, 5 dakika boyunca bir fincan ılık suda bekletin.
 • Kuru erik yumuşayınca, çekirdeğini çıkarın ve kuru erikleri su ile birlikte bir blender içine atın.
 • Bal ve toz kimyon ekleyin.
 • Blenderdan geçirin.
 • Suyu bir bardağa dökün ve içeceğin tadını çıkarın.

Nasıl etki eder? Kuru erik, bağırsak hareketini hızlandırmaya yardımcı olan diyet lifi ve sorbitol içerir. Bal, doğal bir antibakteriyel maddedir ve toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Kimyon bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur ve ayrıca meyve suyunun tadı ve lezzetine katkıda bulunur.

Armut Suyu

Malzemeler: 2 armut (Çekirdeğini temizleyin), 2 çay kaşığı limon suyu, Bir çimdik tuz

Nasıl hazırlanır?

 • Armutları kabaca doğrayın ve karıştırıcıya atın.
 • Hafifçe sıkın ve suyu bir bardağa dökün.
 • Limon suyu ve bir tutam tuz ekleyin.
 • İçmeden önce iyice karıştırın.

Nasıl etki eder? Armut ayrıca lif bakımından zengindir ve kuru erik ile kıyaslandığında neredeyse iki kat fazla sorbitol içerir. Sorbitol bağırsak hareketini kolaylaştırmaya yardımcı olduğundan, armut suyu içmek kabızlığı tedavi etmenize yardımcı olacaktır. Limon suyu, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olan vitaminler, mineraller ve lif açısından zengindir.

Elma Suyu

Malzemeler: 1 elma (Tohumlarını temizleyin), Yarım çay kaşığı toz rezene, Yarım bardak su

Nasıl hazırlanır?

 • Elmaları kabaca doğrayın ve bir karıştırıcıya atın.
 • Suyu ekleyin ve sıkın.
 • Suyu bir bardağa dökün.
 • Rezene ekleyin ve iyice karıştırın.

Nasıl etki eder? Elma lif, mineral ve vitamin bakımından zengindir. Ayrıca hafif bir müshil etkisi vardır. Rezene, diyet lifi açısından zengindir ve bu nedenle dışkıda suyun tutulmasına ve düzgün bağırsak hareketinin kolaylaştırılmasına yardımcı olur.

Portakal Suyu

Malzemeler: 1 bardak kabaca doğranmış portakal, 1 çimdik tuz

Nasıl hazırlanır?

 • Portakalları karıştırıcıya atın ya da sıkacakla sıkın.
 • Çok fazla ezmeyin.
 • Suyu bir bardağa dökün.
 • Bir çimdik tuz ekleyin ve içmeden önce iyice karıştırın.

Nasıl etki eder? Portakal zengin bir C vitamini, mineral ve diyet lifi kaynağıdır. Diyet lifi su tutmaya yardımcı olur ve dışkıya toplu eklenir, böylece bağırsak hareketini uyarır.

Limon Suyu

Malzemeler: Yarım limon, 1 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı bal, Yarım çay kaşığı toz kimyon

Nasıl hazırlanır? Bir bardak ılık suya limon suyu, bal ve toz kimyon ekleyin. İçmeden önce iyice karıştırın.

Nasıl etki eder? Limon, lif ve C vitamini açısından zengindir, ki bu sadece kabızlığı tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Kimyon, sindirim sistemini sağlıklı tutmaya son derece yardımcıdır. Bal, toksinlerin temizlenmesini sağlayan antioksidanlarla yüklüdür.

Bu meyve suları kabızlık tedavisinde yardımcı olsa da, olası yan etkilerine de bir göz atın.

Yan Etkiler; Meyve suları meyve şekeri içerir ve kan şekeri seviyenizi artırabilir. Kan şekerindeki yükselme, diyabetliler üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. İrritabl Bağırsak Sendromunuz varsa, durumunuz kötüleşebilir. Düzenli olarak bu sorundan muzdaripseniz, diyetinizi değiştirmeye çalışın.

Kabızlık İçin Ne Yenir?

Meyveler: Muz, erik, armut, karpuz, portakal, limon ve elma

Sebzeler: Lahana, ıspanak, brokoli, havuç, turp, pancar ve kereviz

Proteinler: Nohut ve kara fasulye

Tohum ve Kuruyemiş: Kimyon tohumu, rezene tohumu, kabak çekirdeği, keten tohumu ve çiğ badem

Yağlar: Zeytinyağı

İçecekler: Su, Hindistan cevizi suyu, ayran, taze meyve suları ve detoks suyu

Faydalı Bir İpucu:

Çok fazla lif içeren yiyecekler yiyin ve kendinizi sulu tutun. Ayrıca mümkünse, sabah suyunu içmeden önce bile uyanır uyanmaz bir bardak ılık su için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz