Kadın Haklıdır Kitabının Özeti

kadın haklıdır kitabı

Kitabın Özeti

Morga, Clare ve B.B. üç arkadaştır. Fakat her üçü de eşlerinden ayrılmıştır. Morga ‘nın kocasının ismi Fready dir ve aşırı geçimsizlikten boşanmıştır. Clare ‘nin kocası ise Baby’dir. Çok zengindirler. B.B. nin kocası ise Andrev dir. Ayrılmasının sebebi ise kocasının trafik kazası yapıp oğullarını öldürmesidir. B.B. Kocasını her zaman suçlu görmektedir ve ayrı şehirlerde yaşamaktadırlar.

B.B. nin kızı Sara 13 yaşındadır. Babası Adrev kızını annesinden almak için şehre gelir. B.B. çok kızmıştır ve eski kocasına bir ev tutar. Bu ev kız arkadaşı Morga nın evinin karşısındadır. Morga ile Andrev tanışırlar ve zamanla birbirlerini severler. Andrev’in amacı B.B. yi kıskandırmak ve kızı Sara’yı ondan koparmaktır. Fakat asıl düşüncesi B.B. ile tekrar birleşmektir.

Morga nın iki çocuğu vardır. Oğlu Stevert ve kızı Michelle, Margo onları babasından alarak kendi evine yerleştirir ve artık babalarından ayrı yaşayacaklardır. Michelle annesini sevmemektedir. Çünkü önüne gelen erkekle yatmaktadır. Michelle eve yerleştiğinde onu annesi Andrev’le tanıştırmıştır. Andrev’in annesinin eski sevğilisi olduğunu öğrenip ondan bir kat daha nefret etmiştir. Ayrıca Andrev’in arkadaşı B.B. nin kocası olduğunu öğrenince aklı iyice karışmıştır. Stevert ise lisede son senesidir. Annesinin arkadaşı Clare nin kızı Pufy ile tanışmış ve arkadaş olmuşlardır.

Morga B.B. nin kocasını evine alır ve onunla her fırsatta ilişki kurar. Durumu öğrenen B.B. ise sinir krizi geçirir. Kızı sara’da sürekli babasının yanına gitmektedir. Babası Morga ile mutludur ve Sara’ yı annesinden koparıp Morga ile evlenmek ve kızını da yanına almak için çabalamaktadır. B.B. nin hayatında kimse yoktur. Fakat iş gezisine çıktığı zaman orda bir doktorla tanışır ve beraberce eğlenmeye başlarlar. Clera ise Baby yani eski eşiyle yeni bir başlangıç yaparlar. Kızları Pufy bu durumdan memnundur ve Setevert la iyi bir ilişkisi vardır.

Morga Andrev ile aynı evde kalmaya başlarlar ve Sara da artık onlarladır. Annesinin yanına gitmek istemez babasıyla daha mutludur. B.B. ise kızmakta ve sinir krizleri geçirmektedir. B.B. annesinin kalp krizi geçirdiğini öğrenir ve annesinin yanına gider. Hastanede onu görür ve eve dönerken mezarlıkta durur oğlunun mezarının başına gider. Oğlunun ölmesinin tek sebebi ise eşi Andrev’dir ve o şimdi Morga ‘yladır. Morga kızını ve kocasını ondan koparmıştır. Mezarlık bekçisi B.B. yi bulduğunda yağmurun altında hiç konuşmayan bir kadındır ve hastaneye haber verir.

Morga nın evine bir gün Eric adında bir adam gelir. Morga ‘nın eski sevgililerinden biridir. Fakat daha 23 yaşında dır. Morga’nın bir günlük aşkıdır. Morga’nın kızı onu görür ve aşık olur ve ona bekaretini verir. Oğlu Stevert ise annesi Morga ‘nın arkadaşı Clare ‘nin kızı Pufy ‘yi hamile bırakmıştır ve çocuğu aldırırlar. B.B. nin hastanede yattığını duyan sevğilisi doktor Levis onun masraflarını karşılar. Stevert liseden mezun olur başvurduğu üniversitede onu kabul eder. Akşam evlerinde misafirler vardır. Andrev’in annesi ve babası gelmişlerdir. Gelme sebebi ise Morga ‘yı görmektir. Morga ‘yı Andrev ‘den ayırmak için uğraşırlar. Fakat başarılı olamazlar.

Sara babasıyla annesini ziyarete hastaneye gelir. Hastanede yarım saat görüşürler ve B.B. ağlar. B.B. Andrev’le de görüşür orada birbirlerini eskiden sevdiklerini kabul ederler. Fakat şimdi Andrev Morgayladır. B.B. ise Levis ile birbirlerini sevmektedirler.

Setevert Üniversiteye gidecektir ve Pufy ile iyi bir geleceği vardır. Clera ise Baby ile barışır ve tekrar beraber yaşamaya başlarlar. Andrev ve Morga evlenmeye karar vermişlerdir. Andrev kızı sara ile birlikte yaşayacaklardır. Michelle ise Eric ile ayrılır ve evde annesi Morga ile kalır. B.B. ise hastanede 6 ay yatacaktır ve pisikolojik tedavi görecektir. Sevgilisi doktor Levis tüm masrafları karşılamakta ve onu sevmektedir.

KİTABIN YAZARI Judy BLUME / Bengi ALTINCAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz