Kaju Fıstığının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

kaju

Kaju, Tadı en güzel kuruyemişlerden biri olmanın yanında çok yönlü yemişlerden biridir, aynı zamanda sağlık faydaları ile yüklüdür. Kaju tüketmenin faydaları, kalp sağlığını iyileştirme, sağlıklı beyin işlevini destekleme ve sindirim ve besin emilimini geliştirme kabiliyetini içerir. Artı, kilo vermenize bile yardımcı olabilirler.

Kaju tüketiminin son yıllarda birçok Batılı ülkede artmış olmasının nedeni muhtemelen genel olarak kuruyemişlerin sağlık koşullarını iyileştirmesinin yanında, geniş bir yelpazede kronik hastalıkların önlenmesi için diyetinize önemli bir katkı sağlamasıdır. Kaju ile ilgili en iyi şeylerden biri, hem tatlılarda hem de lezzetli yemek tariflerinde kullanılabilir olmalarıdır bu nedenle onları badem veya ceviz gibi diğer çok yönlü yemişlerle birlikte bolca tüketebilirsiniz.

Besin Değerleri

Genel olarak yemiş yerine tohum olarak kullanılan kaju filizinin, açık renkli ve böbrek şeklinde fıstığı vardır. Ve bilmediğiniz ve tahmin edemedeğiniz bir başka bilgi ise; aslında kaju elması üreten Anacardium occidentale adlı tropik ağacın meyvesidirler. Kaju geleneksel tıbbi sistemlerde yüzyıllarca zayıf kalp sağlığı ve şeker hastalığı gibi çeşitli rahatsızlıkları iyileştirmek için kullanılmıştır. Brezilya kıyılarındaki yerlilerde ve bugün dünya genelinde, özellikle Asya mutfağında popülerdir.

Yüksek besin yoğunluğu ve birçok hayati mineral kaynağı sayesinde, kaju ve diğer kuruyemişler genellikle kalp sağlığını iyileştirmek için sıklıkla önerilir. Kaju doymamış yağ asitleri bakımından zengindir ve bitki bazlı protein de dahil olmak üzere sayısız yararlı bileşikler; diyet lifi; bakır, çinko ve magnezyum gibi mineraller; ayrıca, fitosteroller ve fenolik bileşikler şeklinde antioksidanlar içerirler. Kaju çekirdeğinin kompozisyonu yaklaşık yüzde 21 protein, yüzde 46 yağ ve yüzde 25 karbonhidrattır.

Kajuyu yararlı yapan en önemli faktörlerinden biri sağlıklı yağ içeriğidir. Kaju, esasen doymamış yağlardan; tekli doymamış yağ asitleri (oleik asit) ve ayrıca çoklu doymamış yağ asitleri (çoğunlukla linoleik asit) biçiminde oluşur. Kaju yağının yaklaşık yüzde 62’si tekli doymamış yağ, yüzde 18’i çoklu doymamış yağ ve geri kalan kısmı doymuş yağ karışımıdır.

Birçok çalışma, tekli doymamış yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitlerinin metabolizma ve diğer biyoaktif fonksiyonlar üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle, kaju tüketimini; koroner kalp hastalığı, kanser, diyabet ve obezite ile ilişkili daha düşük bir risk ile ilişkilendirir.

1 su bardağı kaju için aşağıdaki besin içeriği listesi verilmiştir:

 • 196 kalori
 • 5 gram protein
 • 1 gram lif
 • 16 gram yağ
 • 750 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 84’ü)
 • 89 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 33’ü)
 • 167 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 28’i)
 • 9 miligram çinko (Günlük ihtiyacın % 23’ü)
 • 27 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 15’i)
 • 11 miligram K vitamini (Günlük ihtiyacın % 12’si)
 • 2 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 11’i)
 • 23 miligram folat (Günlük ihtiyacın % 6’sı)

Kalp Hastalığı İle Savaşır

Bol bol kaju tüketmek, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve obezite gibi kalp rahatsızlığına bağlı birçok riski azaltmanıza yardımcı olabilir. Kaju yağ asitleri oksidatif stres seviyeleri, inflamasyon ve sağlıklı bir kalp sağlığını teşvik eder. Ayrıca vasküler / arteriyel aktivite üzerinde faydalı etkileri olduğuna inanılıyor.

Kaju, kötü (LDL) kolesterolü düşürmeye (tehlikeli tür olarak düşünülür) yardımcı olur ve iyi (HDL) kolesterolü iyileştirir. Kajular, hücreleri stabilize eden ve kolesterol emilimine müdahale eden hücre membranlarında önemli bir yapısal rol oynayan özel fitosterol bileşiklerini içerirler. Bu onların kolesterolü düşürme yeteneklerinden sorumludur ve kajular arter duvarlarında plak oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Kaju ayrıca trigliserid düzeylerinde düşüş ve azalmış inflamasyon seviyeleri ile ilişkili olup bunların hepsi sizi kalp hastalığından, kalp krizi veya felce karşı korumanıza yardımcı olur.

Safra Kesesinde Taş Oluşumunu Önlemeye Yardım Eder

Bazı araştırmalar, kaju fıstığı da dahil olmak üzere haftalık fıstık tüketimin safra taşı olma riskini azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur. Safra taşları sağlıklı kolesterol seviyeleri ile ilişkilidir ve kolesterol sertleşmesinden, kolesterolün sindirim kanalından dolaşan safra içerisinde çok fazla bulunması sonucu ortaya çıkar.

Normalde, karaciğeriniz sertleşip şekillendirmek için yeterli miktarda kolesterol salgılamaz, ancak karaciğer sağlığı zayıf olduğunda, kolesterol aslında safra kesesi içindeki kalsiyum gibi diğer maddelerle sertleşen ve tutkal gibi yapışkan taşlar oluşturabilir.

Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Genel olarak yemişlerin toplam yağ içeriği yüksektir, kaju fıstığının yaklaşık yüzde 46’sı yağdan oluşur fakat aynı zamanda çok besleyici yoğunlukta ve kilo vermeyi destekleyen bir sürü önemli mineral ve yağ asitleri sağlamaktadır. Kaju, yemekten sonra daha doygun hissetmenize yardımcı olabilir. Bu durum, yeme isteğini azaltmak, aşırı yemek yemeyi durdurmak ve sağlıksız atıştırmalık tüketimi için yararlıdır. Yağlar genellikle yiyecekleri daha tatmin edici hale getirir ve A vitamini ve D vitamini gibi yağda çözünen vitaminlerin besin emilimini artırır.

Kaju ayrıca kısmen bitki bazlı protein kaynağıdır (yaklaşık % 25’i amino asitlerden oluşur), kısmen faydalı amino asit; L-arginin formunda bulunur ve nitrik oksitin geliştirilmesine yardımcı olan bir öncüdür. Gelişmiş kan akışı, toksinleri sindirim sisteminden çekmeye yardımcı olur ve gelişmiş bir metabolizmaya, daha yüksek enerjiye ve daha iyi sindirim sağlığına katkıda bulunur.

Kemik Sağlığını Korumaya Yardım Eder

Kajunun beslenme faydaları, düşük sodyum alımı ile birlikte kalsiyum, magnezyum ve potasyum varlığından kaynaklanan kemik sağlığı gelişimini içerir. Bu içerikler, kemik kaybına karşı koruma ile ilişkilidir. Kemik yapı kazanımları da K vitamininin arzından kaynaklanmaktadır.

Kaju, günlük vitamin K ihtiyacının % 12’sinden fazlasını karşılar. K vitamini eksikliğinin önlenmesinde mükemmel bir kaynaktır. K vitamini, kemik mineralizasyonunu desteklemek ve kemik kırıkları ve osteoporozdan korunmanıza yardımcı olabilecek kemik mineral yoğunluğunu korumak için kalsiyum gibi diğer önemli minerallerle birlikte çalışır.

Kolon, Prostat ve Karaciğer Kanserlerini Önlemeye Yardım Edebilir

Düzenli olarak fıstık yemek, kaju da dahil olmak üzere, başta karaciğer ve kolon kanserleri özellikle sindirim sisteminde ortaya çıkan kanserler için daha düşük bir risk ile ilişkilidir.

Kuruyemişler vücudu, oksidatif strese neden olan yüksek miktardaki serbest radikal hasarından korumak için gereken antioksidan vitaminlerin (tokoferoller ve bazı fenolik bileşikler, çoğunlukla kajuda bulunur) iyi kaynaklardır.

Beyin Sağlığını Destekler

Beyin çoğunlukla yağdan oluşur ve sağlıklı yağ asitleri tüketmeye başlı olarak iyi çalışır. Kaju, en zengin doğal bitki yağı gıdalarından biridir ve bilişsel işlevleri, sağlıklı yaşlanmayı ve ruhsal düzeyi desteklemektedir.

Kajuda bulunan çeşitli besin bileşenleri, sinir iletici yollar, sinaptik iletim ve membran akışkanlığı, ayrıca çinko, demir ve bakır gibi iz mineralleri düzenleyerek bilişsel yetenekleri ve çoklu beyin süreçlerini desteklemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı yağ asitlerinin beslenme eksikliği, kaygı veya depresyon, disleksi ve bunama gibi çeşitli zihinsel rahatsızlıkların sonuçlarına karşı koruduğu kanıtlanmıştır.

Diyabet Riskini Düşürür

Kaju, kan akış hızını yavaşlatan doymamış yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağıdır. Kajunun anti diyabetik özellikleri, kısmen, glukoz taşınmasını ve kontrolünü uyaran anakardik asit formundaki hidroetanolik ekstrakt olarak adlandırılan etken maddelerden kaynaklanmaktadır. Anakardik asit glikoz alımını uyarır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz