Kaju Kaç Kaloridir? Kajunun Kalorisi Nedir?

kaju kalori

Yetişme alanları tropikal bölgeler olan ve ekvator kuşakta yaygın olarak yetiştirilen kaju, Antep fıstığı gibi sakız ağacıgiller familyasından gelen kapalı tohumlu bir bitkidir. Hint fıstığı olarak da bilinen kaju, antioksidan içermesi bakımından değerli bir besindir.

Cilt sağlığında yenileyici ve erken yaşlanmayı önleyici nitelik taşımaktadır ayrıca büyük oranda güneş ışınlarında bulunan D vitamini barındıran nadir besinlerden birisi olması bakımından da önemlidir. 

İçerdiği D vitamini, diş ve kemik sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Doymamış yağ asitleri barındırmaktadır bu sebeple yüksek oranda yağlı bir fıstık türüdür.  Bakır, magnezyum, fosfor, çinko, demir açısından zengin bir kuruyemiştir.

Kaju ya da Hint Fıstığının Kalori Değerleri

Kaju, çok yağlı bir besin olduğu için kalori değeri yüksektir, bu sebeple sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı içinde dikkatli tüketilmelidir. 1 gramı içinde en az 5 kcal. barındırmaktadır.

10 gram kajunun kavrulmuş olanında 60; kavrulmamış halinde 55 kalori bulunur. Bir avuç kavrulmuş kaju, bedenin 230 ile 250 arasında kalori almasına yol açmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz