Kaldırık Otu ve Yağının Faydaları Nelerdir?

Kaldırık otu, belirli bitki yağlarında bulunan kuvvetli bir antienflamatuvar olan gama-linolenik asit (GLA) olarak adlandırılan yağlı asidin yüksek seviyelerini sağlayan doğal bir maddedir. Gama-linolenik asit, yediğimiz besinlerde yüksek miktarda bulunmaz. Dolayısıyla, çoğu kişi faydalarını sağlamak için takviyelere başvurur.

Kaldırık Otu ve Yağı Ne İçin Kullanılır?

Yüzlerce yıldır geleneksel tıp uygulamalarında ortak bir kullanımı olan kaldırık, cildin kızarması tedavisinden ağrının azaltılmasına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Yağının topikal olarak deride veya kapsül biçiminde oral olarak kullanılmasının en yararlı yönü, güçlü antienflamatuvar etkilere sahip olmasıdır.

Kaldırık doğal antienflamatuvar bir takviye olarak giderek popüler oluyor, çünkü tüm tohum yağlarının içinde en yüksek GLA miktarlarından birine sahiptir. GLA, vücudun tek başına yapamayacağı omega-6 yağ asidi türüdür, bu yüzden onu dış kaynaklardan almamız gerekir. Bir dereceye kadar omega-6’ların diğer biçimlerini (fındıklarda veya tohumlarda bulunan, linoleik asit olarak adlandırılan türde olduğu gibi) GLA’ya dönüştürmek mümkünken, GLA’yı doğrudan tüketmek daha da tercih edilir ve daha etkilidir.

Kaldırık otu ve yağı içindeki ortalama % 23 GLA içeriği, muhtemelen en etkili seçenektir. Bu, düzenli olarak kullanımının daha yüksek dozda linolenik asit sağladığı anlamına gelir.

Kaldırık Otu ve Yağı Nasıl Çalışır?

Antienflamatuvar ve antioksidan özelliklerinden dolayı, GLA içeren kaldırık, aşağıdaki kısa ve uzun vadeli hastalıkların geniş bir yelpazesini tedavi etmek için yardımcı olabilir:

 • Adet semptomları (göğüs ağrısı veya hassasiyet, kaygı ve deri kopmaları dahil)
 • Kemik kaybı ve osteoporoz (özellikle omega-3 balık yağı gibi kemik yapım takviyeleri ile kombine edildiğinde)
 • DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) belirtileri
 • Deri hastalıkları, egzama veya deri iltihabı dahil
 • Sıcak basması ve gece terlemesi gibi menopoz semptomları
 • Adrenal yetmezlik de dahil olmak üzere hormonal dengesizlikler
 • Devam eden yorgunluk veya kronik yorgunluk sendromu
 • Romatoid artrit ağrısı
 • Stres
 • Diyabet yönetimi
 • Anne sütü üretimini teşvik etmek
 • Solunum sıkıntısı (ARDS), bronşit, soğuk algınlığı, öksürük ve ateş
 • Alkolizm
 • Ağrıya ve şişmeye neden olan iltihaplanma
 • Kalp hastalığını ve inmeyi önleme

Omega-6 ve omega-3 dahil olmak üzere esansiyel yağ asitleri, insan metabolizması tarafından sentezlenemeyen uzun zincirli yağ asitleridir. Esansiyel yağ asitleri ile kullanıldığında, iltihaplanma bozukluklarının tedavisinde etkili olduğu ispatlanabilir, çünkü dolaşımı artıran ve antienflamatuvar özelliklere sahip olan prostaglandin E1 gibi metabolitlere yönelik yanlış asit dönüşümlerini önlemeye yardımcı olurlar.

Antienflamatuar Özellikleri Vardır

Bir çoklu doymamış yağ asidi (PUFA) türü olarak, kaldırık otunda bulunan GLA’nın iltihap, genel sağlık ve yaşlanma karşıtı mekanizmalar üzerinde pozitif bir etkisi olduğu bilinmektedir. Omega-3 ve omega-6, vücudun inflamatuvar yanıtlarından sorumlu olan moleküllerin salınımını kontrol etmeye yardımcı oldukları için hastalıkla mücadelede önemli bir rol oynamaktadır.

GLA, yeşil yapraklı sebzeler ve bazı fındık çeşitleri gibi bazı yenilebilir bitkilerde çok az miktarlarda bulunur, ancak insanlar çok az miktarda GLA’ya sahiptir. Kaldırık otu, daha fazla GLA elde etmek için en iyi kaynaklardan biridir, bu eksikliği doldurmaya yardımcı olur.

Bağışıklık yanıtlarını kontrol altına alan GLA, toksik hücreler için hücre ölümü (apoptoz) üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bir kez vücuda girdiğinde GLA; dihomo-y-linolenik asit (DGLA) adı verilen bir maddeye dönüştürülür.

Bu, bağışıklık sisteminin ürettiği prostaglandinler ve lökotrien bileşiklerinin bir habercisi gibi davranır. DGLA’nın, kısmen otoimmün reaksiyonları yükselttiği ve trombotik etkilerden sorumlu olan lökotrien sentezini inhibe ettiği için inflamasyonu düşürdüğüne inanılıyor. Bu nedenle, artrit, atopik egzama ve solunum bozuklukları gibi çeşitli enflamatuvar ve yaşa bağlı rahatsızlıkların azaltılması için kullanılmaktadır.

Kansere Karşı Mücadele Eden Antioksidan Özellikleri Vardır

Kaldırık otu ve GLA, kanserli hücrelerin büyümesiyle savaşan anti-mutajenik özelliklere ve antioksidan özelliklere sahiptir. Laboratuvar çalışmalarında, hem GLA hem de kaldırık yağı, toksik hücrelerin ömrünü önemli ölçüde kısaltarak sağlıklı ev sahibinin ömrünü uzatan sitotoksik aktiviteler sergiledi. Enfeksiyon ve hastalık gelişimine neden olan ve altta yatan oksidatif genetik hasarı azaltma özelliği nedeniyle DNA’nın korunması ve kansere doğal olarak muamele edilmesi için kullanımı önerilir.

Artrit Semptomlarını Azaltabilir

GLA, özellikle geleneksel diğer ağrı kesici veya antienflamatuvar ilaçlarla birlikte kullanıldığında, romatoid artrit ağrısı için doğal bir çare gibi çalışır. Bazı kişilerin altı haftalık düzenli kaldırık yağı tedavisinden sonra eklem ağrısı, eklem şişliği ve hassaslık şiddetinde bir fark gördüğüne dair kanıtlar vardır.

Egzamayı ve Cilt Bozukluklarını İyileştirir

En iyi araştırılmış kullanımlardan biri egzama gibi iltihaplı deri rahatsızlıklarını tedavi etmektir. GLA’nın az miktarda delta-6-desatüraz aktivitesinin neden olduğu sorunları düzelttiği gösterilmiştir. Cilt yeterli miktarda koruyucu yağ üretmediğinde, bağışıklık sisteminde düzensizlik, artmış iltihaplanma ve egzama dahil olmak üzere cildin kızarmasıyla sonuçlanan spesifik bağışıklık tepkileri oluşur.

İnsan derisi, öncül linoleik asit veya arakidonik asitten tek başına GLA sentezleyemediğinden, GLA bakımından zengin kaldırık tüketimi, cilt sağlığı için kritik yağ asitleri seviyesi çok düşük olan insanlar için doğal bir egzama tedavisi gibi davranmaya yardımcı olur. Çalışma sonuçları karışık olsa da, her çalışmada hastaların çoğunda egzamayı iyileştirebildiği görülmezken, bazı insanlar tedaviye diğerlerinden daha olumlu yanıt vermiş gibi görünüyor ve steroid kremler yerine kaldırık otu ve yağı kullanmak önemli iyileşmeler görülmesini sağlıyor.

Solunum Yolu Enfeksiyonlarını İyileştirmeye Yardımcı Olur

Akut solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerde, akciğerlerin işlevinin iyileşmesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Kapsül formunda alınan kaldırık takviyeleri, öksürük, yaygın soğuk algınlığı veya gribe bağlı iyileşme süresini hızlandırmaya, hastanede geçirilen süreyi kısaltmaya veya ilaç alımını azaltmaya yardımcı olabilir ve solunum semptomlarını kötüleştirebilen iltihaplanmayı durdurabilir.

Yağ Yakımını Artırır ve Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Kilo vermek için mücadele ediyorsanız, ısırık otundan elde edilen yağın, rafine edilmiş bitkisel yağlarla karşılaştırıldığında daha az vücut yağı birikimi oluşturduğuna dair kanıtlar var. Özellikle, GLA, daha fazla kahverengi yağ birikimi, ancak daha az beyaz yağ birikimi ile sonuçlanır. Bu faydalıdır, çünkü bilim insanları artık yağsız kişilerin fazla kilolu veya obez insanlardan daha fazla kahverengi yağa sahip olduklarına ve bu kahverengi yağın, yağdan çok kas gibi hareket edebileceğine inanmaktadır.

Dozaj ve Kullanımı

Isırık otunun uygun dozu tıbbi geçmişinize ve ne için kullandığınıza bağlıdır. Çoğu durumda, genel olarak sağlıklı yetişkinler için tipik dozaj günde bir kez 500 miligram ila üç gram arasındadır. Romatoid artrit gibi durumlardan kaynaklanan iltihabı ve ağrıdan kurtulmayı umut eden hastalar için genellikle üç gramdan daha yüksek bir doz en etkili yöntemdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz